Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komputery z nową rodzina turboszybkich procesorów 2010 Intel Core

(pij)
Komputery wkraczają właśnie w nową erę turbo. Będziemy mogli robić więcej, sprawniej i wydajniej niż do tej pory, dzięki nowej rodzinnie procesorów 2010 Intel Core

To szybsze i bardziej inteligentne od porównywalnych cenowo procesorów używanych obecnie w komputerach. Funkcja TURBOdoładowania sprawia, że "mózg" komputera może działać z maksymalną szybkością, aby wykonać szczególnie trudne zadanie, po czym zwolnić, kiedy wymagania się zmniejszą.

Dzięki rewolucyjnej konstrukcji nowych procesorów Intel Core i7, i5 i i3 w zasięgu każdego użytkownika znalazły się inteligentne, wydajne laptopy i komputery biurkowe, które spełniają wszystkie codzienne potrzeby.

Inteligentna TURBOmoc

Innowacyjne technologie Intel Turbo Boost i Intel Hyper-Threading sprawiają, że komputer automatycznie adaptuje się do wykonywanego zadania, błyskawicznie reaguje na wszystkie polecenia nawet podczas pracy z wieloma programami, a aplikacje działają szybciej.

Ta TURBOmoc sprawia, że możemy robić więcej, szybciej i wydajniej niż przy użyciu starszych układów. Dzięki temu słuchanie muzyki, oglądanie filmów i zdjęć czy korzystanie z serwisów społecznościowych staje się proste i przyjemne jak nigdy dotąd, a udostępnianie filmów wideo i zdjęć w Internecie z pomocą inteligentnej wydajności nowych procesorów Intela może trwać nawet dwa razy krócej niż do tej pory.
Znakomita grafika

Nowe procesory z rodziny 2010 Intel Core są pierwszymi na świecie jednostkami bezpośrednio zintegrowanymi z grafiką. Rozwiązanie graficzne Intel® HD Graphics zapewnia płynne odtwarzanie wideo wysokiej rozdzielczości oraz obsługę najnowszych standardów kina domowego. Nowe procesory to także prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników gier - obsługują typowe gry 3D bez potrzeby instalowania dodatkowej karty graficznej.

Niewielkie, stylowe, energooszczędne

Nowa rodzina procesorów Intela to nie tylko niespotykana dotąd wydajność i inteligentna praca, ale także mniejsze zużycie energii. W porównaniu z platformami poprzedniej generacji układy oparte o nowe procesory Intela zużywają nawet o 50 procent mniej energii i są o 65 procent mniejsze, co przekłada się na bardziej kompaktowe, stylowe i innowacyjne komputery. Dzięki nowym procesorom Intel Core wszystkie funkcje, których oczekujemy od laptopa, teraz są dostępne w ultracienkiej obudowie dając idealną kombinację wydajności, stylu i długiej pracy na zasilaniu bateryjnym.

Lepsza łączność bezprzewodowa

Rozwiązania Intel® Centrino® zapewniają także lepszą łączność bezprzewodową. Oferują większy zasięg, zdumiewającą przepustowość i niezawodną łączność przy minimalnym zużyciu energii. Obsługują również WiMAX, bezprzewodową technologię szerokopasmową czwartej generacji, nie tylko radykalnie szybszą niż Wi-Fi, ale zapewniającą połączenia dalekiego zasięgu, które mogą wyeliminować kable z całych dzielnic, miast, a nawet krajów.

Ciekawostki - 32 nanometry - ile to właściwie jest?

Jeden metr to miliard nanometrów (nm). Rzadko liczymy rzeczy w miliardach, choć czasem życzylibyśmy sobie, żeby tak było z naszą pensją! Aby lepiej uświadomić sobie tę liczbę — stos miliarda banknotów 5 euro miałby około 100 km wysokości. Gdybyśmy przeszli miliard kroków, moglibyśmy:

- dwadzieścia razy okrążyć Ziemię,
- 429 razy przejść od Madrytu do Berlina,
- 2354 razy przejść od Londynu do Paryża!

Patrząc na to z innej perspektywy, wieża Eiffla mierzy 324 miliardy nanometrów.

Tranzystory są podstawowymi elementami budulcowymi wszystkich układów komputerowych. Pierwszy tranzystor zbudowany w Laboratoriach Bella w 1947 roku można było wziąć do ręki. Natomiast ponad 60 milionów tranzystorów 32-nanometrowych zmieściłoby się w główce szpilki .

Gdyby każdy tranzystor był osobą, szpilka miałaby populację:
ponad 6-krotnie większą niż Paryż,
ponad 10-krotnie większą niż Madryt.

Ponad 4 miliony tranzystorów 32-nanometrowych zmieściłoby się w kropce na końcu tego zdania.

Gdyby każdy tranzystor był osobą, kropka miałaby populację większą niż Berlin, Rzym lub Ateny.

W średnicy ludzkiego włosa można zmieścić ponad 3000 bramek tranzystorów 32-nanometrowych.Dla porównania, w poprzek monety 1 euro można by ułożyć 775 000 bramek tranzystorów 32-nanometrowych.

Gdyby domy kurczyły się w takim samym tempie, jak tranzystory, nie dałoby się zobaczyć domu bez mikroskopu. Aby zobaczyć 32-nanometrowy tranzystor gołym okiem, trzeba by powiększyć chip do rozmiarów większych niż dom.

Pierwszy mikroprocesor firmy Intel, 4004, został wprowadzony na rynek w 1971 roku. Działał z częstotliwością 740 kHz — szybkością, która dziś wydaje się niewarta zachodu. Współczesne procesory 32-nanometrowe działają z częstotliwością 3 GHz lub większą.

Obecnie cena tranzystora jest 100 000 razy niższa niż w 1971 roku, a zużycie energii przez jeden tranzystor — około 4000 razy mniejsze. Pomimo tego dzisiejsze tranzystory cechują się niewiarygodną szybkością, a ich częstotliwość taktowania wzrosła ponad 4000 razy.

Podczas Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce w Helsinkach w 1971 roku bieg na 100 metrów wygrał biegacz z czasem 10,26 sekundy, co oznacza szybkość 35,1 km/h. Gdyby wydajność biegaczy wzrosła 4000 razy, dzisiejsze sprinty wygrywaliby sportowcy biegnący z szybkością 140 350,9 km/h!

Tranzystor 32-nanometrowy może włączać się i wyłączać ponad 300 miliardów razy na sekundę. W czasie, który zajmuje włączenie i wyłączenie tranzystora, wiązka światła przebywa około 1 milimetra.

Wiązka światła pokonuje odległość od Rzymu do Pragi w czasie 0,003 sekundy. Podczas tej podróży tranzystor 32-nanometrowy włączyłby się i wyłączył 922,6 miliona razy.

W miarę, jak tranzystory maleją, może zwiększać się prąd upływu. Rozwiązanie problemu upływu ma kluczowe znaczenie dla niezawodnego i szybkiego działania układów scalonych, a Intel dokonał ważnego przełomu, identyfikując nowy materiał o wysokiej stałej dielektrycznej (high-k) zwany hafnem. 32-nanometrowy proces technologiczny wykorzystuje drugą generację metalowej bramki z izolatorem o wysokiej stałej dielektrycznej. Od kiedy nowa technologia weszła do produkcji w listopadzie 2009 roku, Intel dostarczył ponad 200 milionów procesorów wykorzystujących tranzystory high-k z metalową bramką.

Przekłada się to na ponad 50 000 000 000 000 000 (50 biliardów) tranzystorów, czyli ponad 7 milionów tranzystorów na każdego mężczyznę, kobietę i dziecko na świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska