Komu leczenie za darmo

Redakcja
Jeśli twoje dziecko nie ma jeszcze 18 lat, musisz zgłosić je do Funduszu, by też było ubezpieczone
Jeśli twoje dziecko nie ma jeszcze 18 lat, musisz zgłosić je do Funduszu, by też było ubezpieczone Fot. DigiTouch
Prawo do świadczeń zdrowotnych finansowych przez NFZ mają nie tylko osoby, które odprowadzają składkę zdrowotną. Jest ich znacznie więcej.

Zacznijmy od wyjaśnienia, kim jest osoba ubezpieczona. Otóż jest to ktoś, kto jest objęty powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Można je podzielić na obowiązkowe i dobrowolne.

Kto obowiązkowo
Krąg osób podlegających obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego jest naprawdę imponujący. Można tu m.in. wymienić:

 • pracowników (czyli np. osoby zatrudnione na umowę o pracę)
 • rolników lub ich domowników
 • osoby prowadzące działalność pozarolniczą (np. działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki cywilnej) lub osoby z nimi współpracujące
 • żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową, szkolenie lub ćwiczenia wojskowe, a także kandydatów na żołnierzy zawodowych;
 • policjantów;
 • funkcjonariuszy: Straży Granicznej, Służby Celnej, Służby Więziennej lub Państwowej Straży Pożarnej;
 • emerytów lub rencistów

  Ale uwaga! Aby mieć prawo do darmowych świadczeń opieki zdrowotnej, wszystkie te osoby koniecznie muszą być zgłoszone do ubezpieczenia w NFZ i musi być za nich opłacona składka na ubezpieczenie zdrowotne.

  Kto dobrowolnie

  Osoby, które nie są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem mogą się ubezpieczyć dobrowolnie. W jaki sposób? Przede wszystkim muszą złożyć pisemny wniosek w NFZ. Warunek - mieszkają na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

  O tym, kiedy nabywają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, decyduje dzień określony w umowie, jaką zawierają z dyrektorem swojego oddziału wojewódzkiego NFZ.

  Koniecznie zgłaszamy dzieci

  Nasze nieletnie dzieci składek za siebie oczywiście nie odprowadzają. Mimo to mają prawo do darmowych świadczeń opieki zdrowotnej. Dlaczego? Ponieważ każda osoba objęta powszechnym ubezpieczeniem ma obowiązek zgłosić do Funduszu członków swojej rodziny.

  Kim są członkowie rodziny? Otóż są to: nasze dzieci, dzieci małżonka, dzieci przysposobione, wnuki, dzieci w rodzinie zastępczej, a nawet dzieci obce, o ile sprawujemy nad nimi prawną opiekę.

  Ale uwaga! Chodzi tu o dzieci, które nie ukończyły 18 lat, a jeśli się uczą - do ukończenia 26 lat (w przypadku np. osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności - bez ograniczenia wieku).

  Członkiem rodziny jest także małżonek oraz wstępni (np. matka dla córki) pozostający z ubezpieczoną osobą we wspólnym gospodarstwie domowym;

  Pamiętajmy, że osoby, które są ubezpieczone, a nie zgłosiły dobrowolnie do Funduszu członków rodziny, podlegają karze grzywny.

  Dzieci, które nie ukończyły 18 lat oraz kobiety w okresie ciąży, porodu lub połogu, nawet jeśli nie są ubezpieczone, mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Pod warunkiem, że są Polakami i mieszkają w Polsce.

  Ważna decyzja wójta

  Prawo do świadczeń zdrowotnych na takich samych zasadach jak ubezpieczeni w NFZ mogą mieć także osoby nieubezpieczone, czyli np. bez źródła dochodu lub bezdomne. Aby to było możliwe, muszą mieć odpowiedni dokument. Jest nim tzw. decyzja wójta (burmistrza lub prezydenta) tej gminy, na terenie której taka osoba mieszka. Warunek - decyzję można wydać tylko dla osób z obywatelstwem polskim i mieszkających na terenie Polsce. Zanim wójt wyda decyzję, opieka społeczna przeprowadzi wywiad środowiskowy, aby upewnić się, że danej osoby rzeczywiście nie stać na opłacanie składki.

  Decyzja może zostać wydana na wniosek zainteresowanego, a w razie stanu nagłego - na wniosek świadczeniodawcy udzielającego medycznej pomocy (a więc np. szpitala). Wójt (burmistrz, prezydent) może wszcząć postępowanie w celu wydania decyzji, również z własnej inicjatywy lub na wniosek oddziału NFZ.

  Jak długo jest ważna taka decyzja? Obecnie 90 dni, ale jeśli jest taka konieczność (np. należy kontynuować leczenie) może być wydana kolejna.


  WARTO ZAPYTAĆ

  Nie wiesz, jak uzyskać prawa do świadczeń opieki zdrowotnej? Zadzwoń i zapytaj:
 • Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ w Zielonej Górze, ul. Podgórna 9 b, tel. 068 328 76 19, 068 328 77 77, 94 88, fax 068 328 76 57; [email protected]
 • Delegatura LOW NFZ w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Przemysłowa 14/15, tel. 095 733 63 00, fax 095 733 63 05; [email protected]


 • Jolanta Krug
  naczelnik wydziału spraw świadczeniobiorców
  lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia


  Wideo

  Komentarze

  Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

  Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

  Podaj powód zgłoszenia

  Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
  Dodaj ogłoszenie