Koncerty, imprezy sobótkowe, spektakle… Zobacz, ile się dzieje tego weekendu. I wybierz się!

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Zespół Prababa wystąpi podczas Nocy Kupały, która będzie miała dwie odsłony w i przy porcie w Cigacicach – w piątek i w sobotę, 18 i 19 czerwca 2021 roku Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
Kulturalny rozkład jazdy imprez w Lubuskiem – od piątku, 18 czerwca do niedzieli, 20 czerwca 2021.

Zielona Góra

Przynieś roślinę do bibliotek, odbierz książkę!

Biblioteka Norwida ożywia swoje patio zielenią! I dziś w godzinach 10.00 – 16.00 zaprasza czytelników, by przyszli wymienić swoje rośliny (kwiaty, zioła, trawy ozdobne) na książki! Idea jest taka, by patio (zadaszone przeciwsłonecznymi żaglami, z leżakami) stało się prawdziwą strefą relaksu. Oczywiście z książką w ręku.

Gorzów Wlkp.

Dobry wieczór Gorzów!

Przed nami kolejny weekend pełen kulturalnych wydarzeń. W sobotę o godz. 19.00 na Starym Rynku będzie okazja do posłuchania koncertu "Queen Kameralnie". Jak nazwa wydarzenia mówi, gorzowianie posłuchają przebojów legendarnego zespołu. Po koncercie, w sobotni wieczór odbędzie się "Stand up przy fortepianie" w wykonaniu Adama Snopka. Co nam przyniesie niedziela? Również na Starym Rynku, ale od godz. 16.00 zagrają Benjamin i Niedźwiedź oraz Krzysztof Ścierański Band. Będzie się działo!
Sobia i niedziela, Stary Rynek, udział drmowy.

Gorzów Wlkp.

Poznaj miasto na nowo. Warto!

Trwa cykl spacerów po Gorzowie z przewodnikiem PTTK Zbigniewe Rudzińskim pod hasłem "ChodźMY na spacer". Przechadzka z przewodnikiem, która odbyła się 5 czerwca i otwierała cykl spotkań zainteresowała... ponad 100 osób! Tym razem frekwencja też z pewnością dopisze.
Sobota, 10.00, Stary Rynek (miejsce zbiórki), udział darmowy.

Cigacice/gmina Sulechów

Noc Kupały z rytuałem sobótkowym i „Dziadami” Mickiewicza

Będzie się działo w piątek i w sobotę, 18 i 19 czerwca w i przy cigacickim porcie. Na dwudniowe wydarzenie w czasie letniego przesilenia złożą się działania związanie ze zdrowiem, przyrodą, dziedzictwem kulturowym i sztuką. Kulminacyjnym punktem wydarzenia będzie inscenizacja rytuału sobótkowego zanurzona we współczesnych kontekstach.

Piątek, 18 czerwca 2021:

 • 17.00 Warsztaty teatralne (Lubuski Teatr w ramach projektu Przestrzenie Sztuki)
 • 18.00 Ogród społeczny – spotkanie informacyjno-aktywizujące
 • 19.00 Robert Jaworski (koncert na lutni barokowej)
 • 20.00 Jeremy Pomeroy (folk po amerykańsku)
 • 21.30 Ognisko z improwizowaną sesją muzyczną
 • 23.00 Koncert zespołu Ludzie z Działki (muzyczna fuzja)

Sobota, 19 czerwca 2021:

 • 13.00-17.00 kreatywne zabawy dla dzieci
 • 15.00 Open TaiChi (Józek Kozanowski)
 • 15.00 Warsztaty lepienia z gliny w różnych technikach. Uczestnicy dostaną swoje prace po wypaleniu w piecu garncarskim. Koszt 1,5 godzinnych warsztatów 50 zł/os. Zapisy pod nr. 697 300 537
 • 17.00 Warsztaty zielarskie, spacer botaniczny i wicie wianków (stowarzyszenie Entropia)
 • 18.00 „Gusła” – na podstawie „Dziadów” Adama Mickiewicza (reż. Grzegorz Bral z Teatru Pieśni Kozła) - Lubuski Teatr w ramach projektu Przestrzenie Sztuki
 • 19.00 Koncert zespołu Prababa (folk)
 • 20.00 Koncert grupy Drewno (biały śpiew)
 • 21.00 Rytuał sobótkowy (prowadzenie Agnieszka Mieszkiel)
 • 22.00 Potańcówka z DJ Hermaszewski

Wstęp wolny
Organizatorzy: Stowarzyszanie Entropia, Statek Kultury, Przystań Tu.

Zespół Prababa z Zielonej Góry śpiewa pieśni słowiańskie

Zielona Góra

Tańce słowiańskie, czyli 35-lecie dyrektora FZ Czesława Grabowskiego
W piątek, o 20.00 w Filharmonii Zielonogórskiej wyjątkowy koncert „Po 35 latach… Tańce słowiańskie” z okazji 35 lat pracy w FZ jej dyrektora prof. dra hab. Czesława Grabowskiego.
W programie: A. Dworzak – VIII Symfonia G-dur op. 88, Tańce słowiańskie: C-dur, e-moll, g-moll. Bilety: 45/40 zł.

Zielona Góra

Od winiarni Briegera do cerkwi greckokatolickiej
W piątek o 17.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej zostanie otwarta wystawa „Od winiarni Briegera do cerkwi greckokatolickiej. Dzieje miejsca, budynku i społeczności”, która przybliży historię kompleks budynków na rogu ulicy Zamkowej i Boduena, gdzie od XIX wieku działała wytwórnia win musujących Fritza Briegera. Kuratorzy wystawy: dr Arkadiusz Cincio i dr Grzegorz Wanatko.

Żagań

sc]Piątek, sobota i niedziela 18, 19 i 20 czerwca 2021

 • Wszystkich miłośników sportów motorowych czeka niespodzianka. 18-20 czerwca br., na terenie byłego lotniska w Wiechlicach odbędzie się III runda ORLEN Super Race, podczas której zawodnicy klasy SSV, Sport, Super Sport oraz SSV Turbo z różnych zakątków Polski, a także z Czech i Niemiec, powalczą o punkty w klasyfikacji sezonu 2021.

Piątek 18 czerwca 2021

 • O godz. 18.45 w Szprotawskim Domu Kultury wystąpią [b]Emilia Lech i Stanisław Jordanow.[/b] Bilety w cenie 15 zł można rezerwować pod nr tel. 500 202 518. Duet Emilia Lech i Stanisław Jordanow na scenie tworzy muzyczny kolaż złożony z ich indywidualnych inspiracji - popularnych i mniej znanych standardów muzyki rozrywkowej, jak również folku, czy hiszpańskiego flamenco.

 • W piątek 18 czerwca o godz. 18.00 Szprotawski Dom Kultury zaprasza na wystawę malarstwa Joanny Grabowskiej. Wernisaż odbędzie się w Galerii Pryzmat SzDK, obowiązują wejściówki, można je odbierać bezpośrednio u p. Joanny Grabowskiej lub w sekretariacie SzDK po uprzedniej rezerwacji tel. (500 202 518)

Sobota - niedziela 19-20 czerwca 2021

 • "Żagań Smakuje" zjazd food trucków na podzamczu pałacu w Żaganiu.

Sobota 19 czerwca 2021

 • Godz. 12.00 na dworcu PKP przy ul. Kolejowej w Żaganiu otwarcie wystawy fotograficznej "Żagański węzeł kolejowy"

 • Sobota 19 czerwca od godz. 21.00 "Noc świętojańska" nad zalewem w Małomicach, wspólne wicie wianków, wieczorny koncert i wieczór z pochodniami na plaży.

Niedziela 20 czerwca 2021

Kino Pałac (sala Inter) zaprasza na prawdziwą ucztę filmową – Smaki Świata! Wstęp bezpłatny.
Godz. 17.00 „Smak curry” (reż. Ritesh Batra, Niemcy, Francja, Indie 2013, 104 min)
Godz. 19.30 „Kwiat wiśni i czerwona fasola” (reż. Naomi Kawase, Japonia 2015, 113 min). Film jest adaptacją bestsellerowej japońskiej powieści Duriana Sukegawy.

**

Na każdy z filmów obowiązują bezpłatne wejściówki, które należy odebrać w dziale kulturalno-artystycznym ŻPK (ul. Szprotawska 4, pok. 168, tel. 68 477 64 78). .
Liczba miejsc ograniczona!

**

 • Niedziela 20 czerwca, godz. 17.00 w holu biblioteki w żagańskim pałacu finisaż (czyli zakończenie) wystawy "Wspomnienia z dzieciństwa" Jana Mazura, w którym wezmą udział bohaterowie zdjęć sprzed 40 - 50 lat.
 • Niedziela 20 czerwca 2021 o godz. 19.00 Małomicki Ośrodek Kultury zaprasza na kameralny koncert muzyki Chopina, zorganizowany dzięki współpracy ze stowarzyszeniem Wokół Kultury.

DĄBIE:

Lubuskie Lato Kulturalne 2021

W Dąbiu, na plaży ośrodka wypoczynkowego Temar rozpoczyna się cykl wydarzeń kulturalnych Lubuskie Lato Kulturalne 2021, którego głównym zadaniem jest odmrożenie kultury po pandemii. Zaplanowano mnóstwo koncertów, spektakli, kabaretów i innych wydarzeń, które będą odbywały się do końca tegorocznych wakacji. A wszystko zaczyna się w ten weekend. Od czego?

 • Piątek, 18 czerwca, godz. 20.30. Plaża ośrodka wypoczynkowego Temar, Dąbie. Kabaret Nowaki z programem "Za granicą żartu", bilety do nabycia na stronie abilet.pl. Cena od 80 do 90 złotych.
 • Sobota, 19 czerwca, godz. 20.30. Plaża ośrodka wypoczynkowego Temar, Dąbie. Koncert Sławka Uniatowskiego "The Best of II, bilety do nabycia na stronie abilet.pl. Cena - 95 złotych.

Drzonów
Dzień Czołgisty w Lubuskim Muzeum Wojskowym
W niedzielę, 20 czerwca, w Lubuskim Muzeum Wojskowym z siedzibą w Drzonowie w godz. 10.00-17.00 odbędzie się Dzień Czołgisty. Impreza będzie organizowana dla uświetnienia Święta Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych.

- Tego dnia otwarta zostanie nowa wystawa czasowa "Czterej Pancerni i pies. Pamiątki ze zbiorów Stowarzyszenia Klub Pancernych w 55. rocznicę premiery serialu" - zapowiadają organizatorzy. - Orzy takiej okazji w muzealnym parku zobaczyć będzie można w ruchu czołg T-34, więc słynnego Rudego. Prezentowane będą także współczesne pojazdy z wyposażenia 34. i 10. Brygady Kawalerii Pancernej, w tym czołg Leopard 2A4. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych.

Tego dnia obowiązują bilety wstępu do muzeum.

Niedziela, 20 czerwca, Drzonów, 10.00-17.00, obowiązują bilety wstępu do muzeum.

Zielona Góra

Wielki festyn i akcje dla Ani na Chynowie

Stowarzyszenie "Kolorowy Chynów" zaprasza mieszkańców w niedzielę, 20 czerwca na Sportowy Festyn Rodzinny przy boisku Chynowianki (ul. Złota). Początek od godziny 11.00. Impreza potrwa do 16.00.

- Zapraszamy również w to samo miejsce i dzień na kiermasz urodzinowy dla naszej malutkiej mieszkanki Ani Orłowskiej - zapowiadają organizatorzy. - Chynów zapoczątkował kiermasze, więc pokażmy, że to właśnie my możemy zakończyć zbiórkę tej ogromnej kwoty!

Podczas festynu będzie mnóstwo atrakcji i niespodzianek:

 • pojawi się Klaun Bodzio,
 • dmuchańce,
 • balony,
 • wata cukrowa,
 • lody,
 • występy taneczne i teatralne,
 • licytacje,
 • kiermasz ciast,
 • koło fortuny i wiele innych.

Niedziela, 20 czerwca, boisko na zielonogórskim Chynowie, godz. 11.00-16.00

Świdnica

Piknik charytatywny nad Zalewem Świdnickim

W niedzielę, 20 czerwca, nad Zalewem w Świdnicy w godzinach 11.00-14.00 odbędzie się piknik charytatywny pod hasłem: "Pozdrowienia dla Ani z gminy Świdnica".

W programie:

 • strefa malucha i animacji dla dzieci,
 • strefa służb mundurowych i pokaz sprzętu,
 • strefa małego strażaka,
 • dmuchańce dla dzieci,
 • turniej siatkówki plażowej,
 • kiermasz, licytacje, pyszności.

Niedziela, 20 czerwca, Zalew w Świdnicy, godz. 11.00-14.00.

Zabór

Polirytmia zaśpiewa dla Ani

A w sobotę, 19 czerwca, o godz. 18.30 w kościele w Zaborze Chór Polirytmia zaśpiewa kameralny koncert dla dzielnej Ani.

- Podczas mszy świętej o godz. 18.00 oraz podczas całego koncertu będzie można wesprzeć akcję i zasilić naszą koncertową puszkę, pomagając tej malutkiej, bezbronnej Księżniczce - zapowiadają przedstawiciele chóru.

Sobota, 19 czerwca, kościół w Zaborze, godz. 18.00.

Zielona Góra

3. Zielonogórski Lotny Festiwal Piwa

To trzydniowa impreza, która odbywać się będzie na placu Bohaterów. Będzie dużo muzyki, dużo foodtrucków i nie tylko... Godziny otwarcia:

 • Piątek - 15:00 - 22:00
 • Sobota - 12:00 - 22:00
 • Niedziela - 12:00 - 20:00

Piątek-Niedziela, 18-20 czerwca, plac Bohaterów w Zielonej Górze.

Bojadła

Festyn "Nowe życie Michałka"

W piątek, 18 czerwca, na dziedzińcu szkoły w Bojadłach odbędzie się festyn dla Michałka. Impreza rozpocznie się o godz. 15.00. W programie: dmuchańce, loteria, licytacje, rozgrywki sportowe i wiele innych.

Piątek, 18 czerwca, Bojadła. Początek o godz. 15.00.

Zielona Góra

Festyn z Lechią na zielonogórskiej Ochli

W niedzielę, 20 czerwca, na kąpielisku w Ochli, odbędzie się rodzinne powitanie lata z Lechią Zielona Góra. Imprezę zaplanowano w godzinach: 12.00-17.00. Wstęp wolny. W programie: zabawy, animacje, strefa grillowa, zajęcia sportowe, pokazy ratownictwa i wiele innych!

Niedziela, 20 czerwca, Kąpielisko w Zielonej Górze Ochli, 12.00-17.00.

Stara Wieś / gm. Nowa Sól

Noc Kupały w Winnicy Kinga

W Winnicy Kinga w Starej Wsi odbędą się dwie Noce Kupały. Na pierwszy termin - sobotę, 19 czerwca bilety rozeszły się bardzo szybko. Stąd drugi termin, piątek, 18 czerwca. Ale i tutaj biletów może zabraknąć. Bilet kosztuje 119 zł. Cena z dojazdem autokarem: 149 zł.
Program wydarzeń w piątek i sobotę:

 • 18:15 wyjazd z miejsca zbiórki i przejazd do Winnicy Kinga w Starej Wsi (dla opcji z autokarem)
 • 19.00 Powitanie gości - krótkie wprowadzenie na temat Winnicy Kinga i jej historii oraz oprowadzenie po winnicy,
 • 19.30 Degustacja 2 gatunków win w towarzystwie regionalnych przystawek, domowych smarowideł i pysznego lokalnego pieczywa, wprowadzenie do degustacji i opowieści jak „ zaczarowane bywa wino”,
 • 20.00 Wizyta nad Odrą, poszukiwanie Winnego Kwiatu Paproci oraz puszczanie na wodę Winnych Wianków spełniających marzenia,
 • 21.00 zapraszamy gości pod wiatę na piecuchy lubuskie z pieca chlebowego i kiełbaski z ogniska. Przysmaki będą w towarzystwie wina.
 • 22.00 zakończenie spotkania na winnicy
 • 22.30 przyjazd do Zielonej Góry i rozwiązanie wycieczki (opcja z autokarem)

Nowa Sól

Eko Wyprzedaż. Wiosna-lato 2021

W sobotę, 19 czerwca, w godz. 11:00 - 15:00 odbędzie się w Nowej Soli Eko Wyprzedaż. Będzie można kupić rzeczy dla małych dzieci i starszych. Organizatorzy - Warsztat Terapii Zajęciowej i Nowosolska Paczka przygotowali różne atrakcje. Wyprzedaż odbędzie się pod namiotami w ogrodzie Warsztatu Terapii Zajęciowej, wejście od ulicy Muzealnej.

Kożuchów

Rodzinny Charytatywny Bieg dla Igi

W niedzielę, 20 czerwca, o godzinie 11:00 na stadionie w Kożuchowie odbędzie się Rodzinny Charytatywny Bieg dla Igi. To okazja, aby aktywnie spędzić czas, przede wszystkim pomagając małej Idze w walce o zdrowie. Będzie malowanie buziek, kiermasz ciast i różności, pokazy i inne atrakcje. Wydarzenie organizowane jest przez wolontariuszy oraz m.in. Centrum Kultury Zamek, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kożuchowie, stowarzyszenie Gwiazdka z nieba.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie