Konferencja kobiet o kobietach. Lubuszanki dyskutowały o sytuacji w regionie

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Podczas konferencji zwrócono szczególną uwagę na depresję wśród młodzieży. pixabay.com/ zdjęcie podglądowe
11 marca odbył się Lubuski Dzień Kobiet, czyli konferencja online, w której wzięły udział aktywne społecznie kobiety z naszego regionu. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji Dnia Kobiet z inicjatywy marszałek Elżbiety Anny Polak.

Depresja, braki w edukacji, przemoc domowa... Problemy Lubuszan omawiane podczas konferencji kobiet

Podczas spotkania poruszono wiele istotnych tematów, dotyczących nie tylko Lubuszanek, ale także Polek i Polaków. Marszałek Elżbieta Anna Polak zobowiązała się do zwrócenia szczególnej uwagi na pewne kwestie.

W wyniku rozmów marszałek zobowiązała się zwrócić uwagę na kilka głównych problemów. W pierwszej kolejności podkreśliła istotę wsparcia psychicznego dzieci i młodzieży, ale także wsparcia dla kobiet, głównie pielęgniarek, pracujących na pierwszej linii walki z koronawirusem. Polityk zwróciła uwagę na braki związane z edukacją, obnażone w czasie pandemii. Zauważyła także potrzebę programów obywatelskich, zarówno dla młodzieży, jak i dla seniorów.

Sfeminizowane Lubuskie

Polityk podkreśliła wysoki wskaźnik feminizacji w samorządzie lubuskim na tle innych samorządów w Polsce. Podała także dane, według których w województwie lubuskim jest:

  • 11 radnych-kobiet w sejmiku wojewódzkim,
  • 5 burmistrzyń na 42 gminy miejskie,
  • 7 wójcin,
  • 5 kobiet na stanowisku starosty,
  • 466 sołtysek na ponad 1000 sołectw.

Ponadto województwo lubuskie ma marszałek, jedyną kobietę na tym stanowisku w Polsce.

Strategia wojewódzka

- Nasza strategia jest kobietą - powiedziała na wstępie marszałek. Zauważyła ona, że w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego jest 46 kluczowych projektów, a najbliższym jej jest projekt Lubuska Szkoła Przyszłości.

My, kobiety, w domu, ale też ogółem dla Lubuszan, dbamy o bezpieczeństwo zdrowotne, o silną, dobrą edukację, bo tylko człowiek świadomy, który inwestuje w siebie, ma zdolność do dobrego wyboru, słusznych celów i dobrej drogi życiowej

- powiedziała marszałek.

Tak, jak pielęgnujemy ognisko domowe, naszą rodzinę, tak pielęgnujemy to, co jest w naszym regionie. Dlatego w naszej strategii postawiliśmy na projekty, które mocno identyfikują się z naszą filozofią i kobiecością

- dodała.

Depresja wśród młodzieży

Podczas konferencji zwrócono uwagę na problemy, które pandemia albo uwidoczniła, albo stworzyła. Podkreślono kłopoty edukacji, jak przeładowany program nauczania i przemęczenie dzieci oraz kwestię przemocy domowej, która eskalowała w ciągu ostatniego roku.

Poseł Krystyna Sibińska poinformowała, że zaproponowała prezydentowi Gorzowa utworzenie cyklu szkoleń dla rodziców dotyczących tematu depresji, tak aby potrafili odpowiednio reagować w trudnej sytuacji. Marszałek Polak zwróciła szczególną uwagę na tę inicjatywę.

Kobieta superwoman

Rozmawiano także o zjawisku superwoman - kobiety, która chciałaby być najlepsza w każdym aspekcie. Jak zauważyła poseł Krystyna Sibińska, na zjawisko to jednak wpływają też czynniki zewnętrzne - społeczne oczekiwania, większa liczba obowiązków, również tych domowych.

Musimy mieć prawo do tego żeby jako pracownice poczuć się zmęczone, jako mamy poczuć się znużone i zniecierpliwione, a jako żony też mieć prawo do swoich emocji. A mamy prawo też do tego, aby oczekiwać wsparcia

- powiedziała Sibińska.

Postulaty Rady Kobiet przedstawione podczas wideokonferencji

Wojewódzka Rada Kobiet przed debatą zebrała 22 postulaty, poruszające tematy od zdrowia, poprzez edukację, ekologię, aż do problemów młodych ludzi i seniorów.

Wiceprzewodnicząca Wojewódzkiej Rady Kobiet Halina Kunicka, zwróciła uwagę na przemoc domową w czasie pandemii i konieczną pomoc psychologiczną, nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn. Wsparcie psychologiczne jest pierwszym postulatem rady. Wiąże się ono bezpośrednio z przeciwdziałaniem przemocy domowej. Wiceprzewodnicząca mówiła także o działaniach zachęcających do badań profilaktycznych kobiet, szczególnie teraz, w okresie trudniejszego dostępu do służby zdrowia. Podkreślono potrzebę dostosowania pomocy ginekologicznej do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami i nieletnich dziewcząt.

Pomoc prawna kobietom

Anna Synowiec, radna sejmiku województwa lubuskiego i adwokat wspomina, że przy okręgowej radzie adwokackiej w Zielonej Górze miałby powstać zespół kobiet lubuskiej adwokatury, mający udzielać wsparcia prawnego kobietom. Synowiec zwróciła uwagę na także na to, że sytuacja polskich kobiet będzie częściowo zależna od tego, kim zostanie Rzecznik Praw Obywatelskich. - Propozycje Bartłomieja Wróblewskiego, kandydata PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich, są bardzo niekorzystne dla nas, niebezpieczne dla nas jako kobiet - powiedziała.

Coraz więcej cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anna

Świetnie, że nasze województwo jest tak sfeminizowane! Popieram wszystkie postulaty w 100%!

Dodaj ogłoszenie