MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja na UZ "Ślady przeszłości, wyzwania przyszłości. Zielona Góra – historyczna i społeczna rola miast pogranicza"

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Wideo
od 16 lat
Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Zielonej Górze i Instytut Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego zorganizowały naukową konferencję historyczną "Ślady przeszłości, wyzwania przyszłości. Zielona Góra – historyczna i społeczna rola miast pogranicza". Wydarzenie zorganizowano w ramach obchodów 800- i 700-lecia Miasta Zielona Góra.

Historycy z całej Polski w Zielonej Górze

W Zielonej Górze zgromadziło się 180 historyków, regionalistów i nauczycieli historii z całej Polski, by wziąć udział w organizowanej przez Uniwersytet Zielonogórski konferencji naukowej "Ślady przeszłości, wyzwania przyszłości. Zielona Góra – historyczna i społeczna rola miast pogranicza" oraz Walnym Zgromadzeniu Delegatów Polskiego Towarzystwa Historycznego. Wydarzenia odbywały się w dniach 15 - 17 września.

Konferencję otworzył i gości powitał Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, historyk, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski.

– Drodzy Państwo, nie macie pojęcia jak ja się cieszę, że tylu historyków do Zielonej Góry przyjechało - rozpoczął swoje wystąpienie Rektor. - Że możemy się spotkać w wersji analogowej, a nie cyfrowej, jak dotychczas. Serdecznie witam was w progach Uniwersytetu Zielonogórskiego. Miło mi gościć Państwa w Zielonej Górze, która obchodzi w tym i w przyszłym roku 800-lecie pierwszego osadnictwa i 700-lecie nadania praw miejskich. Mamy więc podwójną motywację do świętowania, co także cieszy nas podwójnie. Władze samorządowe wspólnie z prof. Czesławem Osękowskim, który jest szefem Komitetu Organizacyjnego Jubileuszu, bardzo dbają o kwestie historyczne: ukazało się wiele publikacji, wiele wydarzeń związanych z historią miasta, czyli popularyzacją wiedzy historycznej odbyło się i będzie się odbywać, co mnie niezwykle cieszy, bo historii nigdy dość.

Prelegenci referowali zmiany, jakie następowały w Zielonej Górze od wieku XIII, aż po dzień dzisiejszy. Mówiono również o rozwiązaniach zastosowanych w innych miastach i regionach Polski, takich jak: Toruń, Warmia i Mazury, Białystok czy Lublin.

- Jest kilka ciekawych wątków, które dotychczas były rozpatrywane nie tak dogłębnie, gdy chodzi o dzieje Zielonej Góry - tłumaczył prof. dr hab. Czesław Osękowski z Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Tematy związane z rozwojem przestrzennym Zielonej Góry, czy gospodarką miasta ujęto w analityczny, naukowy sposób, co uważam za szczególnie cenne.

Pierwszy dzień obrad zakończył się późnym popołudniem, a wypełniły go wystąpienia prof. Czesława Osękowskiego z UZ, który mówił o Ziemi Lubuskiej - nowym regionie na pograniczu polsko-niemieckim po 1945 r. oraz o aglomeracyjnej roli Zielonej Góry. O Toruniu - mieście etnicznego i wyznaniowego pogranicza w XV-XVIII wieku mówił prof. Krzysztof Mikulski, a prof. Izabela Lewandowska z Olsztyna o trudnym dziedzictwie ziem pogranicza na przykładzie Warmii i Mazur.

Drugi konferencyjny dzień odbył się w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej, Leszek Kania mówił o historii i zasobach Muzeum Ziemi Lubuskiej, zaś prof. dr hab. Leszek Belzyt referował "Zielonogórskie spisy podatkowe z przełomu XVII i XVIII wieku jako istotne źródła do dziejów miasta".

- Historycy, regionaliści, ale przede wszystkim odbiorcy wiedzy historycznej powinni jak najczęściej korzystać z możliwości dotarcia do przeszłości, bowiem bez wiedzy, historii i tożsamości nie możemy budować teraźniejszości i przyszłości - podkreśliła dr hab. Bogumiła Burda, prof. UZ, kierownik zakładu Instytutu Historii UZ w Zielonej Górze.

Spotkanie stało się świetną okazją do prezentacji historycznej książki "Zielona Góra - przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Historia po 1989 roku, część 2, pod red. Bogumiły Burdy, Leszka Kani, Aliny Polak - Woźniak i Małgorzaty Szymczak.

Organizatorami Konferencji były: Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Zielonej Górze i Instytut Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Nowe władze Polskiego Towarzystwa Historycznego

W sobotę, 17 września zbierze się Walne Zgromadzenie Delegatów Polskiego Towarzystwa Historycznego, na którym delegaci i honorowi członkowie wybiorą prezesa PTH oraz nowy Zarząd Główny, Komisję Rewizyjną i Sąd Koleżeński I i II instancji. Przyjmą też Kodeks etyki Polskiego Towarzystwa Historycznego. Tak ważne zgromadzenie delegatów odbędzie się w Zielonej Górze po raz drugi. Pierwsze miało miejsce w 1980 r.

- Zielona Góra stała się ważnym miastem na drodze budowy edukacji historycznej, budowania świadomości historycznej w kształtowaniu "małej ojczyzny", ale również tej dużej - narodowej, europejskiej i świata - podsumowała dr hab. Bogumiła Burda, prof. UZ, prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Zielonej Górze.

Niezbędna świadomość historyczna

Wiedza, świadomość historyczna i umiejętne wyciąganie wniosków są niezbędne w odpowiednim kształtowaniu młodych pokoleń. Młodzież zaznajomiona z historią w szkole i za pośrednictwem rodziny posiada pewien zasób wiedzy, który traktuje w sposób globalny. Miejsce, w którym żyją to dla nich mała Ojczyzna, z której wychodzą w świat.

- Tematyka organizowanej konferencji zachęciła mnie, by zaprosić tu moich uczniów, uczestników kursu rozszerzającego historię, by mogli zapoznać się z dorobkiem naukowym i świadectwami źródłowymi, które pokazują przeszłość Zielonej Góry i to, w jakim kierunku mogłaby się rozwijać z wykorzystaniem dawnych doświadczeń - zaznaczył Tadeusz Serylak, nauczyciel historii w IV LO w Zielonej Górze.

Zobacz wideo: Uniwersytety w Zielonej Górze i Cottbus podpisały umowę o współpracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska