Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja o Hoene-Wrońskim

(kurz)
W tym roku przypada 160 rocznica śmierci Józefa - Hoene Wrońskiego, słynnego wolsztynianina, którego ojciec był budowniczym miejscowej fary. Matematyka i filozofa. Sesja jemu poświęcona - 30 września!

Ów matematyk, fizyk, filozof, ekonomista i prawnik urodził się 24 sierpnia 1776 w Wolsztynie, a zmarł 9 sierpnia 1853 w Neuilly-sur-Seine we Francji. Służył jako oficer w wojskach T. Kościuszki, a następnie w armii rosyjskiej. Jest przedstawicielem polskiej filozofii mesjanistycznej.

W związku z tą rocznicą wydawnictwo Fortes wyda książkę, której autorem jest dr Sławomir Jastrzębiec-Kozłowski. Ponadto odbędzie się konferencja poświęcona J. Hoene-Wrońskimu.

Swój udział w wolsztyńskim sympozjum zapowiedział doktor Józef Okulewicz z Politechniki Warszawskiej i Kazimierz Zieliński - naukowcy zaprezentują w nowatorski sposób osiągnięcia Wrońskiego i opowiedzą o wynalazkach, których był prekursorem. Politechnikę Poznańską będzie reprezentował dr Adam Buczek, który wystąpi z pokazem eksperymentów. Wydarzenie naukowe odbędzie się na terenie Liceum Ogólnokształcącego.

Z kolei w książce, która została podzielona na dwie części, dr Sławomir Jastrzębiec Kozłowski przybliża postać urodzonego w Wolsztynie wielkiego matematyka i filozofa.

W części pierwszej autor opisuje bardzo bogate życie Wrońskiego, najpierw jako młodego energicznego nastolatka, robiącego błyskawicznie karierę wojskową m.in. u Tadeusza Kościuszki, który za zasługi nagradza go złotym zegarkiem, a następnie śledzimy losy już dojrzałego intelektualisty, wielkiego odkrywcy, matematyka, filozofa, fizyka, ekonomisty i prawnika.

Druga część dzieła Kozłowskiego poświęcona została doktrynie Wrońskiego. Znajdziemy w niej opisy osiągnięć naukowych Hoene - Wrońskiego oraz bardzo interesujące, można rzec przełomowe wyjaśnienie filozofii racjonalistycznego mesjanizmu, który postuluje harmonijny współudział nauki i wiary.

Z ciekawostek technicznych: w książce znalazło się kilka rysunków Wrońskiego. Prototyp maszyny parowej oraz tzw. żywe koło, które miało ją ulepszyć. Fotogramy pochodzą z Biblioteki Kórnickiej.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska