Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec starego i początek nowego roku z Filharmonią Zielonogórską? Czemu nie! Sylwester będzie w rytmie tanga, a Nowy Rok - oczywiście walca

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Najpiękniejsze tanga świata w Zielonej Górze zaprezentują: Kaja Mianowana (śpiew) oraz mistrzowie tanga - zespół „Ganga Tango” w składzie: Grzegorz Lalek – skrzypce i mandolina, Piotr Kopietz – bandoneon, Mirosław Feldgebel – fortepian, Sebastian Wypych – kontrabas i recytacje.
Najpiękniejsze tanga świata w Zielonej Górze zaprezentują: Kaja Mianowana (śpiew) oraz mistrzowie tanga - zespół „Ganga Tango” w składzie: Grzegorz Lalek – skrzypce i mandolina, Piotr Kopietz – bandoneon, Mirosław Feldgebel – fortepian, Sebastian Wypych – kontrabas i recytacje. mat. organizatora
Nachodzący weekend w Filharmonii Zielonogórskiej będzie obfitował w koncerty, których muzycznymi motywami przewodnimi będą utwory taneczne. Wszak przed nami sylwestrowy wieczór oraz rozpoczynający się karnawał, który potrwa aż do 21 lutego. Dlatego warto dobrze się bawić i cieszyć urokami życia.

Zapach kobiety w rytmie tanga

W ostatni dzień starego roku (sobota 31.12) o godz. 18, sala Międzynarodowego Centrum Muzycznego zielonogórskiej świątyni dziewięciu muz zamieni się w kafejkę niczym w Buenos Aires. Tańcem dominującym będzie tango.

Najbardziej znanymi argentyńskimi kompozytorami tanga byli: Astor Piazzolla („Libertango”, „Adios nonino” czy „Oblivion”), Carlos Gardel („Por una cabeza” wykorzystane m.in. w filmie „Zapach kobiety”), Osvaldo Pugliese, Carlos Di Sarli, Francisco Canaro, Juan d'Arienzo i Anibal Troilo.

W Polsce tanga komponował przede wszystkim Jerzy Petersburski (choćby najbardziej znane „Tango milonga”).

Najpiękniejsze tanga świata w Zielonej Górze zaprezentują: Kaja Mianowana (śpiew) oraz mistrzowie tanga - zespół „Ganga Tango” w składzie: Grzegorz Lalek – skrzypce i mandolina, Piotr Kopietz – bandoneon, Mirosław Feldgebel – fortepian, Sebastian Wypych – kontrabas i recytacje. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Agnieszki Środowskiej. Do milongi, solistkę koncertu zaprosi ponadto tancerz światowego formatu - Gieorgij Puchalski.

Uznana artystka

Solistką wieczoru jest Kaja Mianowana (wokal). To pedagog oraz znana artystka teatrów muzycznych oraz zespołów kameralnych. W 2011 r. ukończyła Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie – I stopień w zakresie gry na gitarze, a II stopień na flecie poprzecznym. Jest absolwentką klasy o profilu lingwistycznym III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Ukończyła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na specjalności: śpiew solowy (muzyka dawna) w 2016 r., z przerwą na stypendium na Uniwersytecie Muzycznym w Graz w Austrii (Die Universität für Musik und darstellende Kunst Graz – Kunstuniversität Graz). Od 2016 r. jest wykładowcą przedmiotu: stylistyka musicalowa na kierunku: musical na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Charakterystyczną cechą jej głosu jest 4-oktawowa skala, sięgająca rejestru gwizdkowego, wykorzystywanego podczas śpiewania najwyższych partii wokalnych.

Róże południa i Lekka kawaleria

Z kolei, w niedzielę 1 stycznia o godz. 17 odbędzie się koncert noworoczny „Gala wiedeńska”. Muzyczną ucztę w rytm porywających wiedeńskich polek i walców zapewni orkiestra FZ, która podejmie próbę odtworzenia nastroju niczym z Wiednia. Nie zabraknie utworów rodziny Straussów oraz im współczesnych kompozytorów.

Wysłuchamy m.in.: uwerturę z operetki „Zemsta nietoperza”, walca „Odgłosy wiosny”, walca „Cesarskiego”, bardzo żwawą polkę „Tritsch-Tratsch”, uwerturę z operetki „Baron cygański”, walca „Róże południa”, uwerturę Franz von Suppé z operetki Lekka kawaleria” czy tańce węgierskie nr 5 i 6 - Johannesa Brahmsa.

Nie zabraknie naturalnie „żelaznych” utworów każdego dobrego koncertu noworocznego, czyli walca „Nad pięknym modrym Dunajem” oraz „Marsz Radetzkiego”, do którego zapewne można będzie sobie w trakcie poklaskać. Całością zadyryguje Grzegorz Wierus.

Muzyk ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie w Akademii Muzycznej w Krakowie. Swoje umiejętności doskonalił ponadto w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, a także w trakcie kursów mistrzowskich prowadzonych przez znanych dyrygentów. Od 2012 roku współpracuje z Teatrem Wielkim w Poznaniu, początkowo jako asystent muzyczny, a obecnie jako dyrygent gościnny. Regularnie współpracuje również z Filharmonią Łódzką im. A. Rubinsteina, a w Operze Poznańskiej poprowadził szereg premier scenicznych.

Wstępy płatne, o ile jeszcze będą dostępne bilety.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska