Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KONIEC ŚWIATA 2019 to mit? Planetoida Apophis uderzy w Ziemię bądź minie ją o włos. Dlaczego asteroida jest niebezpieczna? [27.03.2019]

(red.)
Zarówno teleskopy naziemne, jak i te znajdujące się na orbicie, mają sporo pracy. Wciąż namierzają nieznane dotąd planetoidy.
Zarówno teleskopy naziemne, jak i te znajdujące się na orbicie, mają sporo pracy. Wciąż namierzają nieznane dotąd planetoidy. Pixabay
Koniec świata 2019. Zapomnijcie o Nostradamusie i kalendarzu Majów. Zagrożeniem jest asteroida Apophis, któraj jeśli nie uderzy w Ziemię, to minie ją o włos!

Koniec świata 2019. Apophis śmiertelnym zagrożeniem [27.03.2019]

Nie tylko rosyjscy uczeni obawiają się uderzenia. Raport NASA zaraz po odkryciu asteroidy (w 2004 r.) określał zagrożenie na około "1 do 300"potem po kolejnych badaniach zagrożenie wzrastało (1 do 233, 1 do 62, 1 do 45, a obecnie już 1 do 37 (czyli 2,7 proc. szans na uderzenie). Takie zagrożenie oznacza czwarty stopień w tzw. 'Skali Torino", która określa zagrożenie katastrofą kosmiczną. Stopień czwarty to z jednej strony szansa na kolizję większą niż 1 proc, z drugiej - zalecane powiadomienie opinii publicznej i odpowiednich organów państwowych, jeżeli spotkanie z obiektem nastąpi w ciągu dekady.

Koniec świata 2019, 2020? To może się zdarzyć w każdej chwili

Według najnowszych informacji docierających od uczonych z uniwersytetu w Sankt Petersburgu dokonali obliczeń związanych z prawdopodobieństwem zderzenia Ziemi z asteroidą w ciągu najbliższych setek lat. Z wyliczeń ich wynika, że możliwość taka waha się w stosunku jeden do miliona. Wartości tej nie należy traktować jako stałej. W przestrzeni kosmicznej znajduje się ogrom jeszcze nie odkrytych obiektów, które mogą zagrozić naszej planecie.

NASA wyznaczyła 35 tys. dolarów nagrody dla osoby, która stworzy algorytm pozwalający przewidzieć trajektorie poruszających się w kosmosie planetoid i tym samym uratować Ziemię przed ewentualną zagładą.

Rosyjscy eksperci przeprowadzili badanie odkrytych już ciał niebieskich do czego wykorzystali symulacje orbit przygotowaną przez superkomputer. Wykorzystany przy tym cyfrowy model Układu Słonecznego pomógł oszacować, biorąc pod uwagę zmiany w orbitach planetoid, że zderzenie z Ziemią nie powinno mieć miejsca w ciągu następnych kilkuset lat.

Koniec świata. Apophis uderzy w Ziemię? [27.03.2019]

Jak się okazuje, na podstawie przeprowadzonych obliczeń, na chwilę obecną najbardziej zagrażającym Ziemi obiektem jest Apophis (znana również pod nazwą: 2004 MN4). Jest to planetoida należąca do grupy Atena – planetoid, których okres obiegu Słońca jest krótszy od roku i mających płaszczyznę orbity nieznacznie nachyloną do płaszczyzny orbity Ziemi.

Apophis została odkryta 19 czerwca 2004 roku przez Roya Tuckera, Davida Tholena oraz Fabrizio Bernardiego w ramach finansowanego przez NASA programu poszukiwania planetoid Uniwersytetu Hawajskiego w Kitt Peak National Observatory w Arizonie.

Obraz pokazuje ruch asteroidy Apophis:

via GIPHY

via GIPHY

Koniec świata w 2029? Apophis będzie o włos! [27.03.2019]

Według najnowszych danych planetoida Apophis najbliżej Ziemi znajdzie się w piątek, 13 kwietnia 2029 roku. Będzie wówczas mijać ziemię w odległości ok 38 tys. km. Co ciekawe, ma to być pierwszy tak duży obiekt w znanej historii, który minie Ziemię w tak niewielkiej odległości. Jeśli planetoida ta nie uderzy w Ziemią w 2029 roku, to na z dużym prawdopodobieństwem dojdzie do tego w 2068. Naukowcy uważają, że asteroida tej wielkości mija naszą planetę w podobnej odległości średnio raz na 1500 lat.

Asteroida Apophis widziana z Ziemi

Obiekt, dzięki swojej jasności będzie również widziany z naszej planety. Zgodnie z najnowszym raportem naukowców z NASA Apophis ma być widoczna gołym okiem w Afryce, Azji Zachodniej oraz w Europie.

Koniec świata i skutki uderzenia Apophis z Ziemią

Gdyby asteroida Apophis dotarła do Ziemi, to uwolniona energia wywołana siłą uderzenia wyniosłaby równowartość 510 megaton trotylu. Dla porównania, największa eksplozja wywołana bombą termojądrową (bomba Chruszczowa), jaka została zrzucona przez ZSRR w 1961 roku na Nową Ziemią wyniosła 57 megaton. Z kolei Little Boy zrzucona na Hiroszimę wyzwoliła 0,013 megatony.

Pomysłów na zapobiegnięcie katastrofie jest wiele - od zdetonowania na powierzchni asteroidy ładunków nuklearnych i rozbicia jej na mniejsze fragmenty, ostrzelanie laserem, staranowanie statkiem kosmicznym, aż do podczepienia do niej silników, które sprowadziłyby ją z kursu kolizyjnego z Ziemią.

via GIPHY

Obliczenie takie, jak te przeprowadzone przez specjalistów z Rosji powinny być prowadzony cyklicznie. Ma to pomóc w ewentualnym wykryciu zagrożenia.

Zarówno teleskopy naziemne, jak i te znajdujące się na orbicie, mają sporo pracy. Wciąż namierzają nieznane dotąd planetoidy. Wyobraźcie sobie, że na dziś dzień wiemy o około 5 tysiącach ciał, których średnica przekracza 100 metrów. Oczywiście w przestrzenie jest ich znacznie więcej. Tylko w pasie asteroid ulokowanym między orbitami planet Marsa i Jowisza może krążyć blisko miliona ciał niebieskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska