Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec Świata. Bennu zderzy się z Ziemią w 2135 roku? NASA ma plan zniszczenia asteroidy. Jakie jest ryzyko kolizji? Nowe dane z 5.11.2018

(red.)
Wideo
od 16 lat
Będzie koniec świata? - pytają ludzie. W kierunku Ziemi zmierza ogromnych rozmiarów asteroida Bennu. Ma się ona zderzyć z Ziemią za 117 lat w 2135 roku. Asteroida "Bennu" waży ok. 77 miliardów ton i ma pół kilometra średnicy. Jej zderzenie z Ziemią może mieć katastrofalne skutki.

Koniec świata nastąpi prędzej czy później

W kierunku Ziemi zmierza ogromnych rozmiarów obiekt skalisty nazwany "Bennu". Nie wykluczone, że może on uderzyć w Ziemię, dlatego naukowcy bacznie go obserwują.

Asteroida przecina tor ruchu Ziemi:

Jak pokazuje poniższy filmik, asteroida Bennu przecina tor orbitalny Ziemi bądź znajduje się bardzo blisko niego:

Opublikowany przezFacebook

Zderzenie Bennu z Ziemią w 2135 roku?

Z informacji przedstawionych przez NASA wynika, że do zderzenia z Bennu zostało nam 117 lat. Dokładnie w 2135 roku asteroida znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej uważa, że taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny. Czy ludzkość zdoła to przetrwać?

Zderzenie Bennu z Ziemią. Naspa opracowuje plan

Według obliczeń do zderzenia Bennu z Ziemią ma dojść 25 września 2135 roku. W związku z tym NASA przygotowuje specjalny plan o nazwie Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emegency Response (HUMMER) na wypadek kolizji. Wraz z Narodową Agencją Bezpieczeństwa Jądrowego chce zniszczyć planetoidę Bennu za pomocą energii atomowej.

Plan zniszczenia asteroidy Bennu

Aby zniszczyć asteroidę Bennu opracowano plan, który mówi o wysłaniu w jej kierunku ważącego blisko 9 ton statku kosmicznego. Jego celem miała by być zmiana toru lotu planetoidy. Jeśli plan "A" nie wypali jest też plan "B" mówiący o użyciu ładunków jądrowych.

Asteroida Bennu waży ok 77 miliardów ton. Jej średnica wynosi 0,5 km.
Asteroida Bennu waży ok 77 miliardów ton. Jej średnica wynosi 0,5 km. NASA

Naukowcy z Lawrence Livermore National Laboratory są częścią narodowego zespołu obrony planetarnej, który zaprojektował koncepcyjny statek kosmiczny, aby odeprzeć asteroidę zagrażającą Ziemi. Ich zadaniem jest też ocena, czy tego typu pojazd będzie w stanie zmienić tor lotu takiego obiektu jak ważąca 77 miliardów ton Bennu.

Operacja Hummer (młot)

Ważący 8,8 tony statek kosmiczny o nazwie HAMMER - ma mieć konstrukcję modułową, która umożliwi mu działanie jako impaktor kinetyczny, czyli dużych rozmiarów sonda kosmicznej, jaka uderzyłaby w asteroidę z ogromną prędkością względną, przekazując siłę wystarczającą

do zmiany orbity obiektu.

- Szansa na zderzenie wydaje się teraz niewielka, ale konsekwencje będą tragiczne. Badanie ma na celu pomóc nam skrócić czas reakcji w odpowiedzi na niebezpieczeństwo. Chodzi oto, abyśmy mieli więcej możliwości. Ostatecznym celem jest być gotowym do obrony życia na Ziemi - mówi Kirsten Howley, fizyk LLNL.

Asteroida Bennu - co o niej wiemy?

Lecąca w naszym kierunku asteroida "Bennu"**waży blisko 77 miliardów ton i ma 500 metrów średnicy. To więcej niż pięć boisk piłkarskich), jest 1 664 razy cięższa od Titanica i okrąża Słońce z prędkością około 63 000 mil na godzinę. Gdyby najgorszy z możliwych scenariuszy się sprawdził, czyli planetoida uderzyłaby w Ziemię**, doszło by do katastrofy.

Na podstawie dostępnych danych obserwacyjnych, Bennu ma 1 na 2700 szans na uderzenie Ziemi 25 września 2135, i szacuje się, że energia kinetyczna tego uderzenia będzie równa 1 200 megatonom (80 000 razy większa od energii bomby Hiroszimy ).

Katastrofalne skutki

Jeśli mierzące blisko pół kilometra ciało niebieskie uderzy w Ziemię, to najwięcej ofiar pochłonie fala uderzeniowa (60 proc.), która będzie miażdżyć nasze organy wewnętrzne i porywać ludzi. Kolejnym zabójczym elementem jest zjawisko fali termicznej (ok. 30. proc ofiar). Najmniejszą liczbę ofiar pochłoną kratery oraz odłamki powstałe w wyniku wybuchu, a także wstrząsy sejsmiczne.

Gdyby jednak asteroida "Bennu" uderzyła w ocean, wiązałoby się to ze zjawiskiem śmiercionośnego tsunami, które docierając do lądu pochłonęłoby ok 80-70 proc. ofiar. Jak podają badacze, to właśnie uderzenie w Ziemię ma być najbardziej zabójcze. Im większy rozmiar, tym większe skutki. O ile obiekt mierzący ok. 18 metrów średnicy najprawdopodobniej spali się w naszej atmosferze, o tyle już ten mierzący 500 metrów na pewno uderzy w planetę, a skutki tego mogą być tragiczne.

Asteroida Bennu może zmienić tor lotu dzięki specjalnej sondzie, która  w nią uderzy.

Koniec Świata. Bennu zderzy się z Ziemią w 2135 roku? NASA m...

Koniec świata? Skutki

Jak powiedział Dante Lauretty z Planetary Science w Lunar and Planetary Laboratory na Uniwersytecie Arizony, uderzenie "Bennu" uwolniłoby o wiele więcej energii niż cała broń jądrowa, która została zdetonowana w historii planety. Według obliczeń energia wytworzona w momencie uderzenia "Bennu" w Ziemię wynosiłaby równowartość wybuchu 1450 megaon trotylu. Dla porównania, bomby atomowe zdetonowane podczas II wojny światowej uwolniły energię wynoszącą 20 kiloton.

Przypomnijmy jedynie, że naukowcy cały czas opracowują plan, który zakłada wykluczenie zderzenia asteroidy z Ziemią. Przypuszczalny moment kolizji asteroidy z naszą planetą to 25 września 2135 rok, zaś samo prawdopodobieństwo zderzenia w skali kosmosu wynosi 1:2700.

Asteroida Bennu. Czym jest? Jak szybko się porusza?

"Bennu" jest planetoidą należąca do grupy Apolla oraz obiektów NEO i PHA. Został ona odkryta 11 września 1999 roku w ramach programu LINEAR. Planetoida ta okrąża Słońce w ciągu 1 roku i 71 dni w średniej odległości 1,13 au. Ważną informację jest to, że orbita jej całkowicie zawiera się wewnątrz orbity Marsa, ale w swoim ruchu orbitalnym "Bennu" przecina orbitę Ziemi. Prędkość "Bennu" wynosi ok. 27,77 km/s.

Jaki wynika z badań włoskich astronomów Uniwersytetu w Pizie, asteroida Bennu na przestrzeni najbliższych 200 lat ma do Ziemi zbliżyć się aż osiem razy! Prawdrawdopodobieństwo jej uderzenia w naszą planetę w przypadku wszystkich zbliżeń wynosi około 0,07%.

Misja w kierunku "Bennu"

8 września 2016 roku NASA podjęła się misji OSIRIS-REx, czyli wysłania bezzałogowej sondy kosmicznej do planetoidy "Bennu". Lot do celu ma zakończyć w 2023 roku. Celem misji jest pobranie próbki gruntu, które następnie zostaną przetransportowane na Ziemię. Sonda ma wrócić na Ziemię w 2023 roku. Budżet misji jest szacowany na równowartość ponad 3 mld zł.

Nazwa "Bennu" był została wybrana w konkursie poprzedzającym misję OSIRIS-REx. "Bennu" to święty ptak z mitologii egipskiej, która uznawany był za duszę (ba) Re. Jest to pierwowzór greckiego Feniksa. Był jednym z bóstw solarnych, związanym kolejno z Atumem, Re i Ozyrysem. (źródło: Wikipedia).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska