Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec świata w 2019? Asteroida 2002 NT7 ma szansę na kolizję z Ziemią w lutym 2019 roku. Co na ten temat uważają naukowcy?

(red.)
Jak pokazuje symulacja zderzenia 2002 NT7 z Ziemią, skutki są katastrofalne.
Jak pokazuje symulacja zderzenia 2002 NT7 z Ziemią, skutki są katastrofalne. YouTube
Asteroida 2002 NT7 ma szanse uderzyć w Ziemię. Doczekamy się wreszcie końca świata w 2019 roku? Jest kilka hipotez, które wskazują luty 2019 roku, jako miesiąc, kiedy ma się wszystko dokonać. Mowa oczywiście o ewentualnej apokalipsie. Ile w tym wszystkim jednak prawdy?

Czym jest 2002 NT7

Asteroida 2002 NT7 to planetoida z grupy Apolla o średnicy 1,407 km, odkryta w lipcu 2002 roku w ramach programu Lincoln Near-Earth Asteroid Research. Planetoida jest klasyfikowana jako obiekt bliski Ziemi (NEO) i potencjalnie niebezpieczny (PHA).

2002 NT7 na kursie kolizyjnym z Ziemią

Po wstępnym obliczeniu orbity uznano, że planetoida 2002 NT7 znajduje się na kursie kolizyjnym z Ziemią, a do zderzenia może dojść 1 lutego 2019. Asteroida otrzymała 0,06 punktów w tzw. skali Palermo.

Czym jest skala Palermo

Skala Palermo, a właściwie Techniczna Skala Palermo Ryzyka Uderzenia (ang. Palermo Technical Impact Hazard Scale) to miara wykorzystywana przez astronomów do oceny potencjalnego ryzyka uderzenia w Ziemię planetoidy, komety czy meteorytu.

Asteroida 2002 NT7 - rzeczywiste obawy czy dmuchany balon?

Był to pierwszy przypadek w historii obserwacji, gdy planatoida 2002 NT7 jako obiekt astronomiczny otrzymała dodatnią wartość w tej skali. Kolejne obserwacje pozwoliły dokładniej obliczyć parametry orbity i dowiodły, że jednak nie zagraża ona Ziemi. Już 1 sierpnia 2002 roku usunięto ją z tabeli obiektów z wysokim ryzykiem zderzenia z Ziemią. Według najnowszych danych (89959) 2002 NT7 minie Ziemię 13 stycznia 2019 w odległości 0,408 au (niewiele ponad 61 mln km). Pytanie jednak, czy naukowcy nie robią dobrej miny do złej gry i ich działania uspokajające nie mają na celu uspokojenia opinii publicznej?

Symulacja zderzenia asteoirdy NT 2002 NT7 z Ziemią:

Jak udało się ustalić badaczom 2002 NT7 leci z szybkością 28 kilometrów na sekundę i obiega Słońce w 837 dni, a jej orbita przecina się z orbitą Ziemi.

Asteroida 2002 NT7 a kolizja z Ziemią

Jasne jest, że skutki uderzenia Asteroidy 2002 NT7 z Ziemią byłyby katastrofalne. - Skutki byłyby straszne. Dość powiedzieć, że obiekt, który spustoszył tunguską tajgę w 1908 roku, miał ledwie kilkadziesiąt metrów średnicy. Masa 2002 NT7 jest 8000 razy większa. Taka planetoida, uderzając w Ziemię, w najlepszym przypadku wymazałaby z niej cały kontynent i spowodowałaby globalną zmianę klimatu - wyjaśniał na łamach BBC dr Benny Peiser z brytyjskiego John Moores University.

Mimo iż naukowcy są zdania, że asteroida nie uderzy w Ziemię, to nie można tego do końca wykluczyć w późniejszym terminie. Trzeba również mieć świadomość, że kolizja planetoidy tej średnicy z naszą planetą nie tylko zatopiłaby kontynent, ale również wpłynęłaby na zmianę klimatu i pozbawiła życia 25 proc. populacji.

Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Trudno przewidzieć wszystkie sytuacje oraz wyśledzić obiekty, jakie mogę nam zagrażać w przestrzeni kosmicznej. Przypomnijmy sobie zdarzenie z czerwca 2002 roku, kiedy asteroida 2002 NM, przeleciała w odległości blisko 120 tys. km od Ziemi. Problem nie polegał jednak na bliskości, tylko na fakcie, że została ona wypatrzona przez astronomów dopiero po trzech dniach od tego incydentu. 2002 NM mierzyła wówczas długość boiska piłkarskiego, zaś ewentualna kolizja w ziemskiej atmosferze porównywalna byłaby do wybuchu kilkuset bomb nuklearnych. Dla porównania dodamy jedynie, że dystans między Ziemią a Księżycem wynosi 384 tys. km.

W kosmosie czeka mnóstwo zagrożeń. Czy mamy się czego bać?

Źródło:Dzień Dobry TVN

POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

Koniec świata. Temat, który wzbudza kontrowersje. Ile w tym wszystkim prawy, a ile nieracjonalnej fantazji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska