Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec wieczystego użytkowania. Jakie będą formalności dotyczące przekształcenia użytkowania wieczystego we własność [INFORMATOR]

Kaśka Borek
Kaśka Borek
Użytkownicy wieczyści zyskali pełne prawo własności do gruntów pod swoimi domami
Użytkownicy wieczyści zyskali pełne prawo własności do gruntów pod swoimi domami 123RF
Nastąpił koniec wieczystego użytkowania. Jakie będą formalności dotyczące przekształcenia użytkowania wieczystego we własność? Wyjaśniamy!

1 stycznia 2019 roku użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe stali się właścicielami gruntów.

Oznacza to, że użytkownik wieczysty - który jest właścicielem mieszkania albo domu, a był wieczystym użytkownikiem lub współużytkownikiem (na przykład w bloku) wieczystym gruntu - stał się właścicielem ziemi (gruntu) pod swoim domem (w całości) lub mieszkaniem w bloku (w przysługującym mu udziale).

Uwaga! Pamiętajmy jednak, że ta prawna zmiana dotyczy nieruchomości, w których co najmniej 51 procent powierzchni stanowią lokale mieszkalne w budynkach wielorodzinnych.

Koniec użytkowania wieczystego: dostaniesz zaświadczenie[/sc\

Formalnym potwierdzeniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności będzie odpowiednie zaświadczenie.

Kiedy je dostaniesz? Zgodnie z zapowiedziami, zaświadczenie ma być wystawione do końca 2019 roku (12 miesięcy od momentu przekształcenia). Nie trzeba jednak czekać tak długo.

Możemy też zwrócić się z wnioskiem o wydanie zaświadczenia. Wtedy urzędy mają obowiązek rozpatrzyć wniosek w ciągu 4 miesięcy (lub 30 dni - w określonych sytuacjach).

Koniec użytkowania wieczystego: za zaświadczenie zapłacisz

Za zaświadczenie trzeba będzie zapłacić. Zgodnie z zapowiedziami miała to być opłata skarbowa w wysokości 50 zł.
Potem otrzymasz zaświadczenie potwierdzające przekształcenie
Wyśle je do ciebie:
* wójt/burmistrz/prezydent miasta, zarząd województwa - gdy chodzi o grunty samorządu; albo
* starosta - grunty Skarbu Państwa; albo
* dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa; albo
* dyrektor oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego.

Koniec wieczystego użytkowania: nie musisz już nic więcej robić

To zaświadczenie, które trafi do ciebie, urzędnicy przekażą również - z urzędu, czyli sami z siebie - do sądu.

1. Zaświadczenie trafi do sądu, który prowadzi twoją księgę wieczystą.

2. Sąd odnotuje fakt przekształcenia, a w dziale III księgi wpisze informację o konieczności ponoszenia przez ciebie opłaty przekształceniowej.

Warto wiedzieć: roszczenie o uiszczenie opłaty będzie wpisane do księgi wieczystej i będzie dotykać kolejnego właściciela nieruchomości. Zaświadczenie stanowi bowiem podstawę wpisu w dziale III księgi wieczystej roszczenia o opłatę w odniesieniu do każdoczesnego właściciela nieruchomości.

Z kolei jeżeli ty kupujesz nieruchomość, sprawdź czy w księdze wieczystej nie ma tego roszczenie i ile zostało do spłaty opłaty przekształceniowej. Możesz o to zapytać i uzyskać zaświadczenie od organu.

Organy, które wydają zaświadczenie, jak również sąd wieczystoksięgowy, doręczą ci korespondencję na adres ujawniony w ewidencji gruntów i budynków lub inne adresy, na które przed dniem przekształcenia doręczano korespondencję dotyczącą użytkowania wieczystego.

Za to nic jednak nie zapłacisz, bo wpisy są wolne od opłat sądowych.

Koniec użytkowania wieczystego: dlaczego powstało nowe prawo

Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności
Z mocy prawa, 1 stycznia 2019 roku, prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi zostało przekształcone w prawo własności - na rzecz dotychczasowych użytkowników wieczystych.

„Chodzi o wsparcie obywateli w uzyskaniu prawa własności nieruchomości gruntowej wykorzystywanej na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych (domki jednorodzinne, mieszkania w budynkach wielolokalowych, w których co najmniej połowa lokali to lokale mieszkalne)”, tłumaczył rząd, przyjmując projekt ustawy. Zgodnie z informacjami Rady Ministrów nowe rozwiązania obejmą ponad 2,5 mln obywateli (użytkowników wieczystych zamieszkujących w budynkach mieszkalnych położonych na gruntach publicznych, będących własnością Skarbu Państwa i samorządu terytorialnego). Największą korzyścią dla właścicieli lokali w budynkach wielolokalowych będzie przewidywalność wysokości opłaty przekształceniowej. Zastąpiło zmienną, a często gwałtownie rosnącą, opłatę za użytkowanie wieczyste.

Ta zmiana ułatwia życie. Dotąd do przekształcenia udziałów w użytkowaniu wieczystym w prawo własności gruntu niezbędna była, co do zasady, zgoda wszystkich właścicieli lokali w tym budynku. Brak takiej zgody, choćby jednego właściciela mieszkania, blokował nabycie prawa własności gruntu przez pozostałych mieszkańców. Ci często kierowali taką sprawę do sądu. To wydłużało proces przekształceń, wywoływało niezadowolenie i dodatkowe obciążenie administracji oraz sądów (zresztą, postępowanie sądowe nie gwarantuje, że dojdzie do przekształcenia). Jednocześnie - gdy część właścicieli lokali złożyła odwołania od aktualizacji opłaty rocznej - czasami dochodziło do sytuacji, że w tym samym budynku opłaty roczne płacone za grunt pod nim były w różnej wysokości.

Konsultacja merytoryczna: mecenas dr Przemysław Sztejna, Kancelaria Radców Prawnych BUJKO&SZTEJNA sp. part.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska