Koniec wieczystego użytkowania. Jakie będą opłaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Kto może liczyć na wykup z ulgą

Kaśka Borek
Kaśka Borek
Od 1 stycznia 2019 roku znikła opłata za użytkowanie wieczyste gruntu. Niestety, nie dostaniemy go jednak w prezencie
Od 1 stycznia 2019 roku znikła opłata za użytkowanie wieczyste gruntu. Niestety, nie dostaniemy go jednak w prezencie 123rf
Udostępnij:
Koniec wieczystego użytkowania. Jakie będą opłaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność? Kto może liczyć na wykup z ulgą? Jak zaoszczędzić? Wyjaśniamy!

Już nie będziemy płacić za użytkowanie wieczyste gruntu, bo od 1 stycznia 2019 jesteśmy jego właścicielami, a nie użytkownikami wieczystymi. Przekształcenie nastąpiło z urzędu, ale trzeba za nie zapłacić. I można zaoszczędzić.

Zapamiętaj: 1 stycznia 2019 roku użytkownicy wieczyści zyskali pełne prawo własności do gruntów pod swoimi domami i mieszkaniami. Staliśmy się właścicielami gruntów, na których stoją bloki lub domy, w których mieszkamy. Nazywamy to przekształceniem użytkowania wieczystego we własność.

Koniec wieczystego użytkowania: ale za to przekształcenie trzeba, niestety, zapłacić.

Gruntu nie dostaniemy bowiem w prezencie.

Zapamiętaj: osoby, które z mocy prawa stały się właścicielami gruntów, za nabycie prawa własności będą musiały wnosić opłaty roczne. Jednak nie będą płaciły w nieskończoność ani prawie wiek, a 20 lat.

Wysokość tej opłaty, zwanej przekształceniową, będzie odpowiadała wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, która obowiązuje w dniu przekształcenia (1 stycznia 2019 roku).

Zapamiętaj: nowe przepisy znoszą obowiązek płacenia za użytkowanie wieczyste. Wprowadzają jednak coroczne opłaty z tytułu pokrycia kosztów przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Ich wysokość będzie równa stawkom za użytkowanie wieczyste obowiązującym w dniu przekształcenia. Całą opłatę można wpłacić jednorazowo (płatność z góry), do czego wrócimy.

Formalnym potwierdzeniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności będzie zaświadczenie.

Koniec wieczystego użytkowania: opłata przekształceniowa

Co do zasady, ma wynosić dwudziestokrotność rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste, jaką dotąd ponosiłeś.
Wysokość będzie ujawniona w zaświadczeniu, które otrzymasz.

**Jeżeli nie zgadzasz się z zawartą w zaświadczeniu informacją o wysokości i okresie wnoszenia opłaty, możesz złożyć (do właściwego organu) wniosek o ustalenie wysokości lub okresu wnoszenia tej opłaty w drodze decyzji.

Zrób to w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia zaświadczenia.**

Pamiętaj: wysokość opłaty jest równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego (na dzień przekształcenia). Opłatę wnosi się w terminie do 31 marca każdego roku.

Opłata jest wnoszona przez 20 lat, licząc od dnia przekształcenia.

Roszczenie o uiszczenie opłaty będzie wpisane do księgi wieczystej oraz będzie dotyczyć kolejnego właściciela nieruchomości.
Zaświadczenie stanowi bowiem podstawę wpisu w dziale III księgi wieczystej roszczenia o opłatę w odniesieniu do każdego właściciela nieruchomości.

Warto wiedzieć: jeżeli ty kupujesz nieruchomość, to sprawdź, czy w księdze wieczystej nie ma tego roszczenia oraz ile zostało do spłaty opłaty przekształceniowej. Możesz o to zapytać i uzyskać zaświadczenie od organu.

Koniec wieczystego użytkowania: jednorazowa zapłata za przeszktałcenie

W każdym czasie trwania obowiązku wnoszenia opłaty możesz zgłosić na piśmie zamiar jednorazowego jej wniesienia (opłata jednorazowa).

Wysokość opłaty jednorazowej odpowiada iloczynowi wysokości opłaty obowiązującej w roku, w którym zgłosiłeś zamiar wniesienia opłaty jednorazowej oraz liczby lat, które pozostały do upływu okresu 20 lat.

Szybsza spłata pozwoli ci zaoszczędzić, bo przewidziano ulgi.

Koniec wieczystego użytkowania: jakie ulgi (bonifikaty) za przekształcenie

Jakie ulgi? To zależy - od tego, czy jesteś użytkownikiem gruntów Skarbu Państwa, czy samorządu (gminy, powiatu, województwa).

Koniec wieczystego użytkowania: ulgi dla użytkowników gruntów samorządu

W tym przypadku bonifikata nie jest obowiązkowa. Nie wynika z mocy prawa, a zależy od decyzji lokalnych władz. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby bonifikaty udzielane przez władze samorządowe były wyższe niż te przewidziane dla gruntów Skarbu Państwa.

Pamiętaj: w przypadku gruntów komunalnych to gminy podejmują decyzję, czy zastosują bonifikaty. Mogą przyznawać ulgi, ale nie muszą.

Sprawdź, czy możesz otrzymać bonifikatę, kontaktując się z urzędem, od którego otrzymasz korespondencję w sprawie użytkowania wieczystego.

Koniec wieczystego użytkowania: ulgi dla użytkowników gruntów Skarbu Państwa

W przypadku tych gruntów przewidziano obowiązkową bonifikatę w wysokości 60 proc.

Na 60 procent ulgi można liczyć w przypadku płatności z góry dokonanej w 2019 roku. W kolejnych latach bonifikata maleje - o 10 procent rocznie.

Oznacza to, że jeśli Kowalski, który ma dom czy mieszkanie, ureguluje należność w 2019 roku, może liczyć na 60 procent ulgi. W drugim roku - na 50 procent, w trzecim - na 40 procent. W każdym kolejnym wysokość opłaty znowu będzie spadała o 10 procent.

Koniec wieczystego użytkowaia: opłaca się zapłacić całość

Niezależnie od tego czy użytkujesz grunty gminy, czy Skarbu Państwa, rozważ zapłatę opłaty przekształceniowej z góry, jednorazowo. Jej wysokość będzie można bowiem waloryzować, czyli podwyższać. Co prawda tylko raz na 3 lata i jedynie zgodnie ze wskaźnikiem zmian cen nieruchomości określonym przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), ale zawsze będzie to jednak dodatkowy wydatek. Jeśli więc cię stać, wnieś jednorazową opłatę. Jeśli opłata zostanie uiszczona, szybciej zniknie też w księdze wieczystej roszczenie o jej zapłatę.

Koniec wieczystego użytkowania: gdy spłacisz całość opłaty przekształceniowej

Będziesz musiał ponieść ostatnią opłatę - za wykreślenie informacji z części III księgi wieczystej o zobowiązaniu do poniesienia opłaty przekształceniowej.

Ile wydasz?
* 250 zł - jeśli opłatę przekształceniową wniosłeś jednorazowo; albo
* 75 zł - w każdym innym przypadku.

Gdy spłacisz wszystkie należności, nie będziesz się już musiał martwić podwyżkami opłaty za użytkowanie wieczyste. To dobra wiadomość, bo wielu z nas bało się, jaką to znowu podwyżkę zafunduje z tego tytułu samorząd w kolejnych latach. Pozostanie płacić już tylko podatek od gruntu.

Po wniesieniu wszystkich opłat albo opłaty jednorazowej właściwy organ wyda - z urzędu, czyli sam z siebie; w terminie 30 dni od dnia wniesienia - zaświadczenie o wniesieniu opłat/opłaty jednorazowej, które właściciel gruntu załącza do wniosku o wykreślenie w dziale III księgi wieczystej wpisu roszczenia o opłatę.

Konsultacja merytoryczna: mecenas dr Przemysław Sztejna, Kancelaria Radców Prawnych BUJKO&SZTEJNA sp. part.

Zobacz też: Wieczyste na własność. Kto da 98 proc. bonifikaty dla mieszkańców

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie