Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z plastikowymi sztućcami i kubkami w Lidlu. To m.in. efekt zatwierdzenia zakazu sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku przez PE

(red.)
10.03.18 krakowsklepy lidl biedronka kolejki klientow przed pierwsza wolna od handlu niedziela n/z:fot. aneta zurek / polska pressgazeta krakowska
10.03.18 krakowsklepy lidl biedronka kolejki klientow przed pierwsza wolna od handlu niedziela n/z:fot. aneta zurek / polska pressgazeta krakowska Aneta Zurek / Polska Press
Od maja w Lidlu nie kupimy już plastikowych talerzyków, sztućców, kubków, czy słomek. Wszystko to znika z oferty Lidla.

W sezonie grillowym 2019 w Lidlu nie znajdziemy już plastikowych naczyń jednorazowych, które rozkładają się nawet do tysiąca lat, jak np. talerzyk plastikowy.

- W 2018 przyjęliśmy zobowiązanie o redukcji opakowań plastikowych marek Lidla o 20 procent do 2025 roku, niedawno w ofercie sieci pojawiły się warzywa i owoce w opakowaniach biodegradowalnych i kompostowalnych przemysłowo. Kolejnym krokiem jest zaproponowanie biodegradowalnych naczyń jednorazowych. Nasze talerze i tacki są wyprodukowane w 100 procentach z celulozy naturalnej, kubki i słomki nie zawierają plastiku zaś sztućce są drewniane i certyfikowane FSC - wyjaśniła Aleksandra Robaszkiewicz, communication manager Lidl Polska.

Biodegradowalne produkty w Lidlu obejmą naczynia, tacki papierowe, kubki jednorazowe, słomki do napojów czy sztućce:

  • Do 2025 r. Lidl Polska ograniczy zużycie plastiku o 20 proc. Zobowiązanie to dotyczy opakowań jednostkowych oraz zbiorczych produktów marek Lidla, które stanowią znaczą cześć asortymentu Lidla.
  • Do 2025 r. wszystkie plastikowe opakowania marek Lidla będą możliwe do recyklingu.

Proces redukcji i wymiany opakowań plastikowych wymaga czasu, stąd realizacja założonych celów odbywać się będzie stopniowo na przestrzeni kilku lat. Zmiana jest wielowymiarowa, a jej realizacja wiąże się nie tylko z identyfikacją nowych możliwości i surowców w zakresie opakowania, ale zapewnienia przy tym pełni bezpieczeństwa dla produktu, a także wygody dla konsumenta.

"Lidl posiada już znaczne osiągnięcia w zakresie redukcji opakowań warzyw i owoców dostępnych w ramach oferty „Ryneczku Lidla” – produkty do niedawna sprzedawane wyłącznie w opakowaniach takie jak cytryny, pomarańcze, grapefruity, mandarynki, włoszczyzna, pory, buraki, cebule, czosnek, kurkuma, aktualnie są dostępne bez nich. Aktualnie sieć pracuje również z dostawcami bio warzyw i owoców, aby zapewnić im opakowania biodegradowalne" - czytamy w komunikacie.

Pod koniec marca 2019 roku, Parlament Europejski zatwierdził zakaz sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak talerze, sztućce, słomki i patyczki do uszu. Sprzedaż jednorazowych sztućców, patyczków do uszu, słomek i mieszadełek z plastiku zostanie zakazana do 2021 roku. W związku z tym produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego zostaną do 2021 roku objęte zakazem sprzedaży w UE. Są to:

  • ztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki)
  • Talerzyki i inne naczynia
  • Słomki do napojów
  • Patyczki do uszu
  • Rączki do balonów
  • Tworzywa sztuczne ulegające oksydegradacji i pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki.

POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

Koniec plastikowych słomek i sztućców. Unia Europejska mówi dość!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska