Koniec z tradycyjnym L4. Wchodzi e-zwolnienie. Czym jest? Od...

  Koniec z tradycyjnym L4. Wchodzi e-zwolnienie. Czym jest? Od kiedy będzie obowiązywać? Wszystko o e-zwolnieniach. To musisz wiedzieć!

  Zdjęcie autora materiału
  Michał Korn

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  <b>Koniec z wystawianiem tradycyjnych zwolnień od lekarza, czyli L4</B>. Już 1 grudnia 2018 znikną papierowe zwolnienia. Zostaną one zastąpione przez wersje elektroniczne. Ma być szybciej i wygodniej zarówno dla lekarzy, przedsiębiorców jak i samych pracowników. Co się zmieni?

  Po pierwsze wygoda. Dzięki e-zwolnieniu przede wszystkim wyjdziemy od lekarza z jednym kwitem mniej. Nie będziemy musieli się również martwić o kwestię dostarczenia zwolnienia do pracodawcy, bowiem system zrobi to za nas. Wystarczy, że przyjmujący nas lekarz wyśle taki elektroniczny dokument i już wszystko będzie załatwione.

  E-Zwolnienie. Jak to działa?


  Lekarz, który będzie chciał wystawić zwolnienie lekarskie po pierwsze będzie musiał zalogować się do systemu na swoje konto.
  Tam będzie trzeba wypełnić specjalny formularz, który będzie zawierał wszystkie informacje o pacjencie. Kolejnym krokiem jest wysłanie przez lekarza elektronicznego zwolnienia do ZUS-u. Zarówno pracodawca jak i lekarz będzie zwolniony z obowiązku dostarczania takiego dokumentu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Proste prawda? Warto również dodać, że już od 2016 roku lekarze mieli możliwość wystawiania zwolnienia w formie elektronicznej, jednak od 1 lipca 2018 roku ma to być już obowiązkowe i zastąpić papierowe L4.

  POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

  Elektroniczne recepty. Czym są e-recepty? Jak działają? Czego dotyczą? Co powinniśmy o nich wiedzieć?  Papierowe zwolnienie znika, chyba, że...


  Jest przewidziany wyjątek od reguły. Dotyczy on wizyty lekarza w domu chorego, podczas której może on nie mieć dostępu do internetu i tym samym swojego konta. W takim przypadku lekarz wystawi zaświadczenie lekarskie. Pracownik otrzymującego takowe zaświadczenie będzie musiał je albo przekazać do ZUS-u, albo dostarczyć pracodawcy. Lekarz będzie musiał w ciągu trzech dni wprowadzić wystawione w taki sposób zaświadczenie do systemu i przekazać je drogą elektroniczną do ZUS-u.

  Jak informowała Agnieszka Korulczyk-Malarowska z Departamentu Obsługi Klientów w Centrali ZUS, przepisy, które wejdą w lipcu 2018 roku, dla przedsiębiorców oznaczają, że będzie dużo większa liczba elektronicznych zwolnień lekarskich, w związku z powyższym pojawi się kwestia, aby te elektroniczne zwolnienia odebrać z PUE oraz kwestia archiwizacji takich dokumentów.

  Faktem jest, że wystawienie elektronicznego zwolnienia będzie trwało krócej, niż formularz w wersji papierowej. Po wpisaniu numeru pesel ubezpieczonego, pozostałe dane zostaną automatycznie zapisane w zaświadczeniu lekarskim w formie dokumentu elektronicznego.

  Co zatem zmieni się w 2018 roku?


  L4 przestanie obowiązywać w wersji papierowej i zastąpiony zostanie wersją elektroniczną. To po pierwsze. Wygodniej będziesz z perspektywy lekarza, pracodawcy i wreszcie samego pracownika.

  Pracodawca otrzyma twoje e-zwolnienie


  Kiedy pracodawca założy profil na platformie PUE otrzyma natychmiast wiadomość dotyczącą tego, że jego pracownikowi wystawiono zaświadczenie lekarskiego w formie dokumentu elektronicznego oraz otrzyma samo e-zwolnienie. A co jeśli pracodawca nie posiada profilu w PUE? Niestety w takim przypadku przekazanie mu odpowiedniego zaświadczenia nie będzie możliwe. W tej sytuacji lekarz będzie musiał wystawić dokument, tzw. elektroniczny wydruk zaświadczenia lekarskiego. Osoba, który otrzyma taki dokument będzie zobowiązana do dostarczenia go pracodawcy.

  Wsparcie ZUS


  W związku z wejściem w życie od 1 lipca 2018 roku obowiązku wystawiania elektronicznych zwolnień Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi szkolenia i wspiera w działaniach na rzecz upowszechniania elektronizacji zwolnień lekarskich.

  Pracownicy terenowych jednostek ZUS informują lekarzy i placówki medyczne o:
  • zmianie przepisów i terminie, od którego będzie istniał obowiązek wystawiania zwolnień lekarskich wyłącznie w postaci elektronicznej,
  • tym, jak wystawiać e-ZLA na PUE ZUS,
  • korzyściach i ułatwieniach wynikających z wystawiania e-ZLA,
  • nowej metodzie podpisywania e-ZLA (bezpłatnym certyfikatem wydawanym przez ZUS).


  Pracownicy ZUS zakładają też lekarzom konta w PUE ZUS i pomagają w uzyskaniu bezpłatnego certyfikatu do podpisywania e-ZLA. Prowadzą też zakresie wystawiania e-ZLA. Ponadto współpracują z placówkami medycznymi oraz producentami aplikacji gabinetowych w celu dostosowania aplikacji gabinetowych do wystawiania zwolnień.

  E-zwolnienie w Lubuskiem


  - Od 2016 roku lekarze mogli się powoli uczyć i te zwolnienia wdrażać. Aktualnie prowadzimy mnóstwo szkoleń dla lekarzy. Są to szkolenia, które przeprowadzamy też na życzenie lekarzy w ich gabinetach czy ośrodkach zdrowia. Jeśli termin szkolenia, który my proponujemy nie pasuje lekarzom, to mogą się oni do nas zgłaszać indywidualnie - informuje Agata Muchowska, rzecznik lubuskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i dodaje, że cały czas trwają też kwestie związany z udoskonalaniem systemu informatycznego, aby od 1 lipca 2018 roku wszystko działało prawidłowo.

  - W całym województwie lubuskim od 2016 roku wprowadzono około 30 tysięcy elektronicznych zwolnień lekarskich. I faktycznie z tygodnia na tydzień lekarze coraz bardziej się do tych zwolnień przekonują - podkreśla Agata Muchowska.

  Przypomnijmy tylko, że z dniem 1 lipca tradycyjna forma L4 zostanie całkowicie zastąpioną elektroniczną.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Jest praca w świebodzińskiej firmie SECO/WARWICK

  Jest praca w świebodzińskiej firmie SECO/WARWICK

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018