Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniecznie trzeba przyjść i zobaczyć, co przygotowała młodzież!

Alicja Kucharska
Inscenizacja przed ratuszem w Świebodzinie w 2014 roku
Inscenizacja przed ratuszem w Świebodzinie w 2014 roku Archiwum prywatne
Już po raz czwarty w naszym mieście odbędzie się Tydzień Patriotyczny. Świebodzin dołączył do niedużej grupy miast, które dzięki takim wydarzeniom uczą patriotyzmu i dbają o pamięć o niepodległej Polsce.

Najważniejszy patriotyzm
- Chcemy aktywizować mieszkańców Świebodzina poprzez podanie im patriotyzmu w odmiennej , radosnej i dynamicznej formie - mówi Marek Wojdan, organizator Tygodnia Patriotycznego. - W tegorocznej odsłonie imprezy udział wezmą: kombatanci, uczniowie i harcerze. Liczymy również na dużą frekwencję i aktywne uczestnictwo lokalnej społeczności.

Podczas sześciu patriotycznych dni będzie działo się naprawdę sporo. W czwartek, 5 listopada w Sali widowiskowej ŚDK odbędzie się Akademia Patriotyczna, podczas której zaprezentują się uczniowie PZSTiZ oraz Szkoły Muzycznej. Ponadto będzie miała miejsce projekcja filmu o kpt. Czesławie Zdanowiczu.

To żywa lekcja historii
W piątek, 6 listopada, w tym samym miejscu odbędzie się konkurs wiedzy historycznej pod nazwą „Polska i Polacy w latach 1914 – 1921. W sobotę, 7 listopada, odegrana zostanie inscenizacja, na którą czeka większość mieszkańców Świebodzina. – Będzie to widowisko batalistyczno – historyczne w fosie miejskiej pomiędzy ulicą Wałową i Okrężną - zdradza Marek Wojdan.

Do widowiska przyłączyli się wolontariusze oraz Harcerska Grupa Rekonstrukcyjna „Gustaw”. Rekonstrukcja opowie o walce Zgrupowania Stołpecko – Nalibockiego Armii Krajowej, którego żołnierzem był świebodzinianin, Honorowy Obywatel naszego miasta – kpt. Wojska Polskiego – Czesław Zdanowicz.

Inscenizacja jako hołd
Jak opisują organizatorzy, widowisko przedstawi likwidację Armii Krajowej, m. in. Zgrupowania Stołpecko - Nalibockiego przez partyzantkę sowiecką oraz Armię Czerwoną.

- Rekonstrukcja ma być symbolem oraz przywróceniem pamięci zmagań polskich bohaterów Armii Krajowej podstępnie rozbrajanych i mordowanych - wyjaśniają organizatorzy. - Sama rekonstrukcja to potyczka udziału kawalerii i piechoty z oddziałem partyzantki sowieckiej. Scenariusz powstał na podstawie opowieści o potyczce w Puszczy Nalibockiej przez kpt. Czesława Zdanowicza.

W niedzielę, 8 listopada, w kościele pw. Św. Michała odprawiona zostanie specjalna msza św. z udziałem harcerzy ubranych w mundury historyczne, którzy następnie przejdą ulicami naszego miasta zachęcając do uczestnictwa w uroczystościach niepodległościowych.
W poniedziałek, 9 listopada, w Muzeum Regionalnym zainteresowani będą mogli obejrzeć wystawę białej broni Wojska Polskiego „… a to pani Kowalska”. Z kolei o godz. 18.00, również w poniedziałek, w ŚDK odbędzie się prelekcja Tomasza Kuby Kozłowskiego i Stanisława Kalisza.

We wtorek, 11 listopada, uroczystości uświetni patrol konny w mundurach historycznych kawalerii II RP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska