Konkurs dla dzieci „Zielony zawrót głowy Baltic Pipe” wciąż trwa!

Materiał promocyjny GAZ-SYSTEM
Konkurs skierowany jest do dzieci z województwa lubuskiego, które interesują się przyrodą i środowiskiem naturalnym. Zadaniem konkursowym jest samodzielne stworzenie „lasu w słoiku” i przesłanie jego zdjęcia przy użyciu specjalnego formularza. Dla uczestników konkursu przewidziane są wyjątkowe nagrody! Szczegóły znajdziesz poniżej.

Inspiracją do ekologicznej tematyki konkursu była inwestycja Baltic Pipe, za którą odpowiada spółka GAZ-SYSTEM. Prace przy budowie gazociągu Baltic Pipe trwają m.in. w województwie lubuskim. Po ich zakończeniu powstanie ważny dla polskiej gospodarki, nowy korytarz dostaw gazu do Polski i do innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Przedsięwzięcie posiada wiele walorów ekologicznych. Gaz ziemny jest najbardziej niskoemisyjnym źródłem energii wśród paliw kopalnych i stanowi doskonałe uzupełnienie odnawialnych źródeł energii. Przestawienie miejskich elektrociepłowni na turbiny gazowe wpłynie korzystnie na środowisko naturalne i znacząco poprawi jakość powietrza.

W celu podkreślenia bliskiego związku gazociągu Baltic Pipe z dbałością o środowisko naturalne, Polska Press Grupa (wydawca „Głosu Dziennika Pomorza”) wraz ze spółką GAZ-SYSTEM organizują konkurs dla dzieci pod hasłem „Zielony zawrót głowy Baltic Pipe”.

ZADANIE KONKURSOWE

Konkurs jest skierowany do wszystkich dzieci w wieku od 7 do 15 lat, mieszkających na terenie województwa lubuskiego. Zadanie konkursowe polega na samodzielnym wykonaniu “lasu w słoiku”, sfotografowaniu pracy i wysłaniu jest przez specjalnych formularz konkursowy. Uczestników ogranicza tylko wyobraźnia! W słoiku może znaleźć się projekt lasu, ale też ogrodu czy plaży wraz z wkomponowanymi elementami kojarzącymi się z projektem Baltic Pipe (np. kolorystyka czy logotyp projektu).

Termin nadsyłania prac mija 19 maja. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona w Dzień Dziecka, czyli 1 czerwca. Na 18 laureatów wybranych przez Komisję Konkursową czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez spółkę GAZ-SYSTEM:

 • rower górski MTB Rockrider ST 500 24" (1. miejsce),
 • Fujifilm Instax mini 9 z wkładem Instax mini 10 (2. miejsce),
 • głośnik JBL GO 3 (3. miejsce).

Ponadto piętnaście wyróżnionych osób otrzyma książkę Adama Wajraka „Wielka księga prawdziwych tropicieli” oraz pióro Waterman Hemisphere.

Własny kawałek lasu w słoiku? Da się zrobić!

“Lasy w słoiku” cieszą się w ostatnim czasie ogromną popularnością. Nie tylko przyciągają wzrok, ale również zachęcają do wykonania podobnego dzieła. Jednak czy jest to na tyle proste, aby dziecko mogło wykonać je samodzielnie? Oczywiście, że tak! Należy jedynie zadbać o parę niezbędnych elementów. Niezależnie od tego, co będzie motywem przewodnim kompozycji - plaża, morze, klif, ogród czy las – najważniejszy materiał to duży szklany słój lub inne podobne szklane naczynie. Do jego wypełnienia niezbędne będą:

 • odpowiednie podłoże (keramzyt jako warstwa absorbująca wodę, ziemia, kolorowe żwirki, piasek),
 • ozdoby (szyszki, kora, kamienie, korzenie, patyki, muszelki),
 • dowolnie wybrane rośliny oraz węgiel aktywny, aby zabezpieczyć rośliny przed gniciem (do kupienia w aptece).

Na koniec jeszcze odrobina wyobraźni - słój powinien być ekologiczny i z pomysłem! Pomocne przy wykonywaniu projektu mogą być grafiki związane z budową gazociągu, które znajdują się poniżej.

Najważniejsze zasady konkursu w pigułce

 • W konkursie mogą wziąć udział dzieci, które ukończyły 7. a nie ukończyły 16. roku życia, zamieszkałe na terenie województwa lubuskiego.
 • Uczestnicy przesyłają zdjęcia wykonanej przez siebie pracy „Lasu w Słoiku” wraz z elementami nawiązującymi do Projektu Baltic Pipe.
 • Nadesłane zdjęcie nie może przedstawiać wizerunku osób, w przeciwnym wypadku praca zostanie zdyskwalifikowana.
 • Oceniana będzie oryginalność, kreatywność, estetyka projektu, zgodność z tematem.
 • Każdy uczestnik może przysłać tylko jedno zgłoszenie.
 • Na zgłoszenia czekamy od 28 kwietnia do 19 maja do godz. 23:59:59.
 • Prosimy o przesłanie zgłoszeń konkursowych za pomocą formularza, zamieszczonego w artykule.
 • Zwycięskie zdjęcia wybierze jury, w skład którego wejdą przedstawiciele Organizatora konkursu i spółki GAZ-SYSTEM.
 • Wyniki zostaną ogłoszone 1 czerwca, w Dzień Dziecka.
 • Dzieci mogą wziąć udział w konkursie tylko za zgodą swoich rodziców lub opiekunów.
 • Nagrody rzeczowe otrzymają autorzy 3 najlepszych projektów (I miejsce – rower górski MTB ROCKRIDER ST 500 24”, II miejsce - Aparat fotograficzny Fujifilm Instax mini 9, etui oraz wkład Instax mini, III miejsce - Głośnik JBL GO 3).
 • Dodatkowo w każdym województwie 15 wyróżnionych osób otrzyma książkę Adama majraka „Wielka księga prawdziwych tropicieli” oraz pióro w eleganckim etui.

Baltic Pipe – projekt przyjazny środowisku

Istotną rolę w tym projekcie odgrywa środowisko naturalne, prace budowlane prowadzone są ze szczególnym poszanowanie przyrody w województwie lubuskim. Budowa gazociągu Baltic Pipe jest bezpieczna ekologiczne i zadbała o to firma GAZ-SYSTEM. To ona odpowiada za budowę gazociągu w Polsce.

Jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych zadbano o odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie terenu. Przed startem przedsięwzięcia wykonane zostały kompleksowe badania środowiskowe, geofizyczne i geotechniczne, które pozwoliły wybrać najlepsze dla gazociągu i przyrody rozwiązania oraz ograniczyć do minimum ingerencję w krajobraz i środowisko. Na niektórych odcinkach konieczna okazała się modyfikacja założeń projektowych, w celu ominięcia terenów szczególnie cennych przyrodniczo. Warto zaznaczyć, że prace prowadzone są przy użyciu nowoczesnych technologii takich, jak bezwykopowa metoda mikrotunelingu. Zostanie ona zastosowana na przykład w miejscu wyjścia części podmorskiej gazociągu na ląd, w celu ochrony plaży, wydm i klifów. Dzięki temu wpływ gazociągu na linię brzegową, plażę nadbałtycką, a w efekcie na mieszkańców i turystykę, będzie maksymalnie ograniczony i nieodczuwalny.

Jakie dodatkowe korzyści wynikają z inwestycji Baltic Pipe?

Oprócz często podkreślanego znaczenia gazociągu w skali całego kraju, inwestycja niesie za sobą korzyści dla lokalnych społeczności województwa lubuskiego. Po zakończeniu inwestycji GAZ-SYSTEM co roku będzie wpłacał do gmin znajdujących się na trasie wybudowanych gazociągów podatek od nieruchomości w wysokości do 2 proc. ich wartości. Te dodatkowe środki finansowe gminy będą mogły przeznaczyć na zaspokojenie potrzeb swoich mieszkańców. W praktyce oznacza to możliwość sfinansowania na przykład remontu lokalnych dróg czy budowy nowego placu zabaw.

Jak przebiegają prace nad budową gazociągu w naszym województwie?

Każdy region, w którym budowany jest gazociąg Baltic Pipe posiada wyjątkową roślinność i unikatowe środowisko naturalne. Z tego też powodu priorytetem podczas prac przygotowawczych i samej budowy gazociągu stało się nienaruszenie przyrody danego obszaru.

Na terenie województwa lubuskiego inwestycja zlokalizowana zostanie w gminach: Strzelce Krajeńskie, Zwierzyn, Santok, Deszczno, Skwierzyna, Przytoczna i Pszczew. Prace nad gazociągiem zostały podzielone na dwa etapy realizacyjne: Goleniów–Ciecierzyce (o długości około 122 km) oraz Ciecierzyce–Lwówek (o długości około 69 km). Obecnie na pierwszym etapie prowadzone są prace przygotowawcze, a także budowlano-montażowe. Ponad 35 kilometrowy odcinek gazociągu został już pospawany, a ułożono ponad 15 kilometrów. Prace wiertnicze w okolicy rzeki Przełęcz zostały już zakończone.

Po zakończeniu prac gazociąg podmorski, który wyjście na ląd w Pogorzelicy (województwo zachodniopomorskie) zostanie połączony z częścią lądową z województwa wielkopolskiego i lubuskiego. Co istotne, przy pracach budowalnych zostaną zastosowane nowoczesne i sprawdzone technologie, które zapewnią niezawodność oraz bezpieczeństwo działania gazociągów. Z kolei już po zakończeniu robót – podczas eksploatacji – praca infrastruktury gazowej będzie na bieżąco monitorowana, a ich stan techniczny regularnie kontrolowany.

Gazociąg Baltic Pipe składa się zarówno z części lądowej, jak i morskiej. Obecnie nad brzegiem morza prowadzone są prace przy wykonaniu tunelu pod plażą, z użyciem maszyny TBM (ang. tunel boring machine). Prace wiertnicze w Polsce rozpoczęły się w kwietniu, w Danii ruszą niebawem. Maszyna, za pomocą której budowany jest gazociąg podmorski po polskiej stronie otrzymała imię Pola. Z kolei druga maszyna TBM pracująca na wybrzeżu duńskim otrzymała imię Danka. Maszyna TBM może być doskonałą inspiracją dla wszystkich, którzy chcą wziąć udział w konkursie! Taki podziemny tunel w „lesie w słoiku” to dopiero coś!

Dodaj ogłoszenie