Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs plastyczno-literacki "Wiosna bez płomieni - edycja 2015"

Sylwia Wieczór-Czech
freeimages.com
Nadleśnictwo Nowa Sól już kilkanaście lat prowadzi kampanię edukacyjno-informacyjną "Wiosna bez płomieni", która ma na celu uświadamianie społeczeństwu szkodliwości jaką niesie ze sobą wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych, trzcinowisk i szuwarów oraz wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych w lasach, na terenach śródleśnych i w odległości do 100 m od granicy lasu.

Skutki tego bezmyślnego działania są tragiczne dla przyrody i dla człowieka. Warto wymienić następstwa jakie niesie ze sobą wypalanie:

- podczas wypalania temp. na pow. ziemi dochodzi do 700 st. C,

- ginie wszystko, co żyje: bakterie, grzyby, owady zapylające kwiaty, cała fauna i flora nadające glebie żyzność. Spalona ziemia przez lata będzie "goiła blizny",

-zniszczeniu ulega warstwa próchnicy, a wraz z nią świat mikroorganizmów, które warunkują życie i przetrwanie roślin. W 1 bryłce gleby o wadze 1 g stwierdzono do kilku mld drobnoustrojów!

- w ogniu zginą pisklęta ptaków, które najwcześniej zaczynają gniazdować (skowronki, czajki), nie mając szans na ratunek przed tym tragicznym żywiołem,

-często dochodzi do przerzutów ognia z gruntów nieleśnych do lasu co zagraża trwałości ekosystemu leśnego. Niekontrolowany ogień rozprzestrzenia się powodując zagrożenie także dla zabudowań gospodarskich oraz dla zdrowia i życia ludzi,

- ścielące się dymy mogą być przyczyną wypadków drogowych i kolizji,

- Łąki chronią glebę przed erozją wodną i wietrzną. Wypalanie na zboczach i pochyłościach gruntów powoduje erozję gleb co skutkuje jej znacznym zubożenieniem,

- do atmosfery z dymem dostaną się tysiące ton tlenku i dwutlenku węgla, tlenki siarki, substancje smoliste, które powodują alergie i nowotwory.

Nieodłącznym elementem tej akcji jest konkurs plastyczno-literacki adresowany do szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych na terenie powiatu nowosolskiego, który jest organizowany przy współpracy z urzędami miast i gmin.

Konkurs cieszy się sporym zainteresowaniem i co roku spływa mnóstwo ciekawych prac. Oceny prac dokonuje komisja konkursowa złożona z przedstawicieli Nadleśnictwa Nowa Sól i właściwego urzędu. Laureaci wyróżnionych prac otrzymują publikacje książkowe o tematyce przyrodniczej oraz okolicznościowe dyplomy, które wręczane są podczas uroczystych apelów na zakończenie roku szkolnego.

Poprzez takie działania zwiększamy wrażliwości młodego pokolenia i szacunek dla środowiska naturalnego w nadziei, że wiosna z czasem będzie przynosić nam słoneczne promienie, a nie ognia płomienie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska