Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrolujmy ciśnienie

Danuta Kuleszyńska
Chirurg RYSZARD STANISŁAWSKI z oddz. kardiochirurgii "Medinet” w Nowej Soli
Chirurg RYSZARD STANISŁAWSKI z oddz. kardiochirurgii "Medinet” w Nowej Soli
Na pytania Czytelników odpowiadał chirurg Ryszard Stanisławski z oddz. kardiochirurgii "Medinet" w Nowej Soli.

-Mam nadciśnienie i biorę leki. Ostatnio robiłam badanie tomografem komputerowym i wyszło, że mam miażdżycę aorty. Czy to coś poważnego?
-
Przede wszystkim musi pani kilka razy dziennie, o stałych porach, kontrolować ciśnienie i nie dopuszczać do jego skoków. Ciśnienie skurczowe, czyli górne, nie powinno przekraczać 140, a rozkurczowe (dolne) 90 mmHg. Duże skoki RR przy zmiażdżycowanej aorcie grożą bowiem pęknięciem błony wewnętrznej aorty i jej rozwarstwieniem, a to zagraża życiu. Ale nie należy wpadać w panikę, proszę żyć normalnie i jeśli będzie pani kontrolowała ciśnienie i nie dopuszczała do jego skoków, nie powinno być żadnych problemów.
-Coś ostatnio dzieje się z moim sercem. Męczę się szybko, pocę się, budzę często w nocy, mam kłopoty z oddychaniem. Czy mogę zgłosić się na kardiochirurgię?
-
Przede wszystkim lekarz rodzinny powinien dać panu skierowanie do kardiologa, który stwierdzi, czy pańskie dolegliwości związane są z chorobą serca. My natomiast zajmujemy się leczeniem operacyjnym zmian stwierdzonych przez kardiologa.
-
-Od lat leczę się na nadciśnienie, ale ostatnio zdarza mi nawet tracić przytomność, niedawno upadłam na schodach. Czy jest to związane z jakąś chorobą serca?
-Utraty przytomności mogą być z różnych powodów, także z powodu wad serca wrodzonych bądź nabytych. Powinna pani zgłosić się do kardiologa, który wykluczy bądź potwierdzi przyczynę sercowo - naczyniową tych incydentów. Konieczna jest także wizyta u neurologa, gdyż przytomność można tracić również z powodu chorób neurologicznych np. niewydolności krążenia podstawno-mózgowego. Może to być również objaw innych chorób np. padaczki.
-
-Kardiolog stwierdził, że czeka mnie wszczepienie by-passów. Czy ten zabieg jest konieczny i czy muszę za niego zapłacić?
-
Zabieg pomostowania aortalno-wieńcowego potocznie zwany by-passami to ochrona serca przed zawałem. Proszę przyjść do nas z dokumentacją i na miejscu ocenimy stan pańskiego zdrowia. Jeśli wszczepienie będzie konieczne - to zaproponujemy panu zabieg, ale ostateczna decyzja należeć będzie do pana. Oczywiście, że ani za konsultacje, ani za zabieg nie będzie pan płacić.
-
-Mam 58 lat, sześć lat temu miałem zawał, a rok później wykryto w krtani nowotwór, który został wyleczony. Leczę się na nadciśnienie, ale ostatnio w klatce piersiowej pojawiają się bóle i męczę się coraz częściej.
-
Proszę namówić swojego lekarza rodzinnego, by dał panu skierowanie do poradni kardiologicznej. Powinien zrobić pan próbę wysiłkową i przejść niezbędne badania. Ważne, by pilnował pan ciśnienia, bo zbyt wysokie prowadzi do uszkodzeń wielonarządowych.
-
-Od 20 lat palę papierosy, miałem niedawno zawał serca. Lekarz zabronił mi palenia, ale ten nałóg jest silniejszy ode mnie. Czy jestem narażony na kolejny zawał?
-
Jest pan narażony nie tylko na kolejny zawał, ale na wszystkie powikłania związane z nałogiem palenia, począwszy od chorób płuc, na nowotworach skończywszy. Więc proszę wybrać, co dla pana lepsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska