Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia ropy w Połęcku oficjalnie otwarta [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Oficjalne otwarcie kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego w Połęcku.
Oficjalne otwarcie kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego w Połęcku. Łukasz Koleśnik
- Bardzo się cieszę, że w naszym regionie powstała kolejna kopalnia - mówił wójt gminy Maszewo, Dariusz Jarociński. W piątek, 5 sierpnia doszło do oficjalnego otwarcia kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego w Połęcku. Instalacja jest inwestycją PGNiG.

PGNiG SA działa na terenie gminy Maszewo od wielu lat. To tutaj, w pobliskich Rybakach, dokonano pierwszego odkrycia złoża ropy naftowej na Niżu Polskim (1961). Od tego też roku prowadzone jest wydobycie w tym rejonie, obecnie przez Kopalnię Ropy Naftowej Kije, której podlegać będzie również nowy ośrodek produkcyjny.

Złoże w rejonie wsi Połęcko, zalega na głębokości około 1650 m. - Pozyskujemy z nich ropę naftową w ilości około 80 ton na dobę oraz gaz towarzyszący ropie naftowej w ilości około 1000 metrów sześciennych na godzinę. Zadaniem instalacji technologicznej jest separacja i stabilizacja ropy naftowej oraz przygotowanie gazu ziemnego do zasilania bloku energetycznego o mocy 1 MW. Produkowana z gazu ziemnego energia jest wykorzystywana na potrzeby własne kopalni oraz sprzedawana do lokalnej sieci energetycznej - informują pracownicy PGNiG.

Eksploatacja złoża obliczona jest na dziesięć lat. - Przez pierwsze dwa lata prowadzić będziemy próbną eksploatację. Pozyskane w tym czasie dane posłużą do weryfikacji planów związanych z wydobyciem - wyjaśnia dyrektor zielonogórskiego oddziału PGNiG, Krzysztof Potera. Jeśli szacunki się potwierdzą, do kasy gminy Maszewo powinien wpływać rocznie mniej więcej milion złotych.

WIDEO: http://x-news.pl/subject/11473134/1050

W piatek, 5 sierpnia, na terenie nowej instalacji odbyło się uroczyste otwarcie. Zaproszono na nie wielu gości, w tym ministra Jerzego Maternę oraz marszałek Elżbietę Polak. Kopalnia została poświęcona przez księdza proboszcza, Zbigniewa Nideckiego z parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca Najwyższej Maryi Panny w Chlebowie. Choć goście podziwiali kopalnię w Połęcku, to dużo mówiło się o budowie mostu w Połęcku. - Woj. lubuskie to mały Kuwejt. Wydobywamy najwięcej gazu, 700 tys. ton ropy. Mamy duże zasoby węgla brunatnego, do tego miedź i srebro. Nasz region niestety ma z tego bardzo mało. Mam nadzieję, że to się zmieni - mówił minister Jerzy Materna. W Połęcku powstała trzecia co do wielkości kopalnia tego typu. - Skoro mamy tutaj taką kopalnię, to najwyższy czas na most w Połęcku - podkreślał Materna.

- Jeśli chodzi o mosty, to mamy plany, dotyczące m.in. Krosna Odrzańskiego, Mińska i Kostrzyna. Wybudowanie mostu w Połęcku też jest realne - wypowiadała się marszałek Elżbieta Polak.

Również wójt Dariusz Jarociński podkreślał, że most w Połęcku jest potrzebny dla całego województwa. - Jeżeli chodzi zjazd z drogi A2, to nie ma innego połączenia. Droga wojewódzka 138 została w większości wyremontowana. A skoro zaczęła tutaj działać kopalnia, to potrzeba jest bardzo duża - mówił.

Ks. Nidecki również zauważył, że most mógłby odciążyć mieszkańców Chlebowa. - Te ciężkie pojazdy z ropą będą przejeżdżały przez wieś. Tam droga jest fatalna. Kiedy przejeżdża coś dużego, to w domach mieszkańców wszystko się trzęsie. Skoro dziennie w trasę wyjeżdżać będą cztery cysterny, to będzie bardzo uciążliwe. Liczymy, że uda się wyremontować drogę i most kiedyś powstanie - zaznaczał.

Czytaj też: Loty z Babimostu do Warszawy już nie takie pewne...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska