Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koranawirus w Polsce. Ważne informacje dla seniorów. To musisz wiedzieć! Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

źródło: gov.pl
Seniorzy powinni unikać wychodzenia z domu
Seniorzy powinni unikać wychodzenia z domu pixabay.com
Osoby starsze należą grupy osób szczególnie zagrożonej zakażeniem koronawirusem ze względu na wiek, stan zdrowia i inne okoliczności, które powodują obniżenie odporności. Dlatego w sposób szczególny powinny zastać otoczone opieką i we właściwy sposób same zadbać o siebie.

Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i najważniejsze porady.

1. Czy mogę zrobić zakupy w pobliskim sklepie?
Duże skupiska ludzi sprzyjają rozprzestrzenianiu się wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Dlatego, jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych.

O pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych można poprosić najbliższą rodzinę lub sąsiadów. Są osoby, które same taką pomoc oferują seniorom.

2. Jakie zasady higieny należy stosować?
Przede wszystkim należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zakażenia. Zanieczyszczonymi dłońmi nie należy dotykać oczu, nosa i ust!

Oprócz tego należy regularnie myć i dezynfekować powierzchnie dotykowe, z którymi mamy kontakt na co dzień. Blaty, stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie myte przy użyciu wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. W przypadku osób starszych i niepełnosprawnych równie istotne jest mycie i dezynfekcja różnego rodzaju sprzętu oraz wyposażenia pomieszczeń, ułatwiających codzienne funkcjonowanie, jak wózki inwalidzkie, balkoniki czy kule.

Koranawirus w Polsce. Ważne informacje dla seniorów. To musisz wiedzieć! Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

3. Co najlepiej jeść?
Należy stosować zrównoważoną dietę tj. unikać wysoko przetworzonej żywności, jeść minimum 5 porcji warzyw i owoców oraz odpowiednio nawadniać organizm (ok. 2 litry płynów dziennie). Dbać o urozmaicenie posiłków.

4. Co z ciepłym posiłkiem?
Do obowiązków gminy należy zapewnienie posiłków i produktów żywnościowych osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym przebywającym na kwarantannie. W tym przypadku wójt, burmistrz, prezydent w porozumieniu z kierownikiem właściwej jednostki organizacyjnej wyznacza osobę, która dostarczy posiłek do osoby objętej kwarantanną.

5. Czy wirus może przenosić się za pomocą żywności?
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował 9 marca 2020 r. stanowisko, iż zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, że żywność może być źródłem lub pośrednim ogniwem transmisji wirusa SARS COV-2.

6. Czy obróbka termiczna niszczy koronawirusa?
Dokładna obróbka termiczna niszczy wirusa, ponieważ koronawirus ulega zniszczeniu gdy zastosuje się odpowiednią kombinację czasu i temperatury np. 60st C przez 30 min. Tak więc w przypadku mięsa, produktów surowych, typowa obróbka cieplna eliminuje zanieczyszczenie mikrobiologiczne, w tym również SARS COV-2.

7. Co mam zrobić jeżeli mam gorączkę, kaszel, trudności z oddychaniem?
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu nie wychodź z domu. Nie idź do przychodni, apteki, tylko skontaktuj się telefonicznie z lekarzem rodzinnym, powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zadzwoń na nr alarmowy 112.

Specjalna infolinia NFZ dotycząca koronawirusa 900 190 590

Pamiętaj, że takie objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

7. Dostałem SMS z banku, że środki z mojego konta są przekazane do rezerw krajowych NBP. Co to znaczy? Co się stało z moimi pieniędzmi?

To fałszywa wiadomość, a pieniądze są bezpieczne. Oszust namawia do kliknięcia w załączony odnośnik i zalogowanie się do serwisu transakcyjnego, aby zachować na swoim koncie 1000 zł. Nie należy tego robić! Nie istnieje żadna specustawa mówiąca o przekazywaniu środków z prywatnych kont bankowych do rezerw NBP. Przed oszustami ostrzega oficjalnie PKO BP.

Ministerstwo Zdrowia przestrzega również przed oszustami, którzy poprzez SMS informują o obowiązkowych szczepieniach. Oszuści podają, że szczepienie jest częściowo refundowane, za pozostałą część odbiorcy SMS-a mieliby opłacić z własnej kieszeni. Ministerstwo Zdrowia dementuje, jakoby planowało masowe szczepienia i prosi, aby nie logować się na stronę podaną w SMS-ie i nie dokonywać na niej żadnych opłat.

Należy korzystać jedynie ze sprawdzonych źródeł informacji, które publikowane są na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia. Wszelkie bieżące informacje dostępne są na stronie gov.pl/koronawirus.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

KORONAWIRUS: SENIORZY TO NAJWIĘKSZA GRUPA RYZYKA

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiosenne problemy skórne. Jak sobie z nimi radzić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska