Korczakowcy z różnych krajów dziękują Zielonej Górze za renowację pomnika Starego Doktora. Kiedy koniec prac?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Renowacja pomnika Janusza Korczaka w Zielonej Górze. Wykonawcą jest autor rzeźby Tadeusz Dobosz
Renowacja pomnika Janusza Korczaka w Zielonej Górze. Wykonawcą jest autor rzeźby Tadeusz Dobosz Jacek Katos
Trwa remont pomnika Janusza Korczaka. Z tego powodu cieszą się nie tylko zielonogórscy Korczakowscy, dla których to symbol wielkich przeżyć. Specjalne podziękowania w imieniu międzynarodowej społeczności Korczakowców przysłał dr Marek Michalak.

Dr Marek Michalak, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, pismo skierował do zielonogórskiej rady miasta.
- Zielona Góra to bodaj drugie najmocniej związane z Januszem Korczakiem miasto w Polsce. Tym pierwszym jest Warszawa, w której Korczak się urodził, pracował i którą nazywał swoim miastem. Zieloną Górę z Korczakiem łączą Korczakowcy, którzy od 60 lat pracują w niej z młodzieżą i dla młodzieży. Ich założyciel, dh hrn. Jerzy Zgodziński, Honorowy Obywateł Zielonej Góry, Kawaler Orderu Uśmiechu, wychował całe pokolenia zielonogórzan i Lubuszan, ucząc języka polskiego, prowadząc szczep harcerski i organizując obozy w Korczakowie (koło Ośna Lubuskiego) – pisze dr Marek Michalak.

Renowacja pomnika Janusza Korczaka w Zielonej Górze. Wykonawcą jest autor rzeźby Tadeusz Dobosz

Korczakowcy z różnych krajów dziękują Zielonej Górze za reno...

Renowacja pomnika Janusza Korczaka w Zielonej Górze. Wykonawcą jest autor rzeźby Tadeusz Dobosz
Renowacja pomnika Janusza Korczaka w Zielonej Górze. Wykonawcą jest autor rzeźby Tadeusz Dobosz Jacek Katos

Renowacja pomnika Janusza Korczaka w Zielonej Górze

Jak dodaje przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka - ślady myśli pedagogicznej Starego Doktora, jak zwano Janusza Korczaka, i Korczakowców w Zielonej Górze są trwałe, a najwyraźniejszym materialnym ich dowodem jest pomnik Korczaka autorstwa Tadeusza Dobosza i Marka Przecławskiego odsłonięty w 1979 roku. Wyraźnie nadgryziony zębem czasu dawał mylny przekaz co do tego, jak w Zielonej Górze dba się o dziedzictwo Korczaka i Korczakowców.
- Chciałbym w imieniu międzynarodowej społeczności korczakowskiej serdecznie podziękować za wygospodarowanie środków finansowych na remont pomnika – podkreśla dr Marek Michalak. - Szczególnie w tych trudnych epidemicznych czasach nie była to decyzja łatwa, ale tym ważniejsza, że pokazująca, iż prawa młodego człowieka do szacunku i miłości — na rzecz których działali Korczak i Zgodziński, a działają Korczakowcy — znaczą wiele i Zielona Góra daje dobry przykład.

Korczakowcy przechowali odpadające fragmenty pomnika ich patrona

O złym stanie pomnika Janusza Korczaka na skwerze przy ul. Wyspiańskiego pisaliśmy kilkakrotnie. Interpelacje w tej sprawie składał radny Jacek Budziński, który jako uczeń Szkoły Podstawowej nr 13 uczestniczył w odsłonięciu rzeźby 42 lata temu.
Miasto – mimo trudności związanych z pandemią – wygospodarowało finanse i w kwietniu br. podpisało umowę z wykonawcą renowacji pomnika. Jest nim autor obelisku Tadeusz Dobosz. Zgodnie z planem prace, związane z odnowieniem posągu Janusza Korczaka mają się zakończyć do 30 września br.
Z pomocą autorowi pomnika, wykonanego z gozdnickiej kamionki, przyszli Korczakowscy, którzy odpadające fragmenty zbierali i przechowywali.
Tadeusz Dobosz teraz je montuje.

Zobacz też wideo o renowacji pomnika Janusza Korczaka:

Jak powstał legendarny szczep Korczakowców

Przypomnijmy, że początki zielonogórskich Korczakowców sięgają 1961 roku. Wtedy to pracę rozpoczęła 20 Drużyna Harcerzy przeobrażoną rok później w szczep. Założycielem Korczakowców był hm. Jerzy Zgodziński, nauczyciel języka polskiego.
Od początku było to trochę dziwne harcerstwo. Bez musztry, alarmów, meldunków.
Uczniowie w szkole zawodowej mieli mniej możliwości spotykania się kulturą. Dlatego polonista postanowił wykorzystać pracę w harcerstwa do zainteresowania młodzieży literaturą, teatrem, filmem. To stało się misją.
Szczep Korczakowców od razu zyskał sławę. Z powodu ambitnych dyskusji o ambitnych filmach, muzyce, powieściach. I atmosfery, jaka wśród druhów panowała. Od początku było wiadomo, że będą pracować wykorzystując idee Janusza Korczaka. Stary Doktor stał się dla nich wzorem. Nazwali się więc Korczacy, po dwóch latach napisało o nich ,,Nadodrze".
Tam zostali nazwani Korczakowcami. No i taka nazwa towarzyszy druhom do dziś.
Korczakowscy wydawali gazetę, oglądali filmy, których nie pokazywano w kinowych salach. W pracy wykorzystywali wszelkie nowinki technicznej. Zorganizowali studio telewizyjne. Dzięki kamerze utrwalali na taśmie najcenniejsze chwile.
Szukali dla siebie bazy w okolicy Sulechowa. I w innych miejscach. Ale dopiero jezioro w okolicy Świniar koło Ośna Lubuskiego zachwyciło ich na tyle, że postanowili zakończyć poszukiwania. Od razu wiadomym było, że to jest po porostu to. Stworzyli bazę, którą nazwali Korczakowo. Przez dziesiątki lat spotykali się tu nie tylko latem.
Zobacz też - pomniki w Zielonej Górze:

Pomnik Bachusa na zielonogórskim deptaku

Poznaj zielonogórskie pomniki i dzięki nim ciekawostki o mie...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie