Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a marihuana. To pytanie zadane na konferencji prasowej w Zielonej Górze jest już hitem internetu!

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Konferencja odbyła się w środę, 4 marca w urzędzie marszałkowskim
Konferencja odbyła się w środę, 4 marca w urzędzie marszałkowskim Mariusz Kapała
W środę, 4 marca, w lubuskim Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja prasowa poświęcona wykryciu koronawirusa w Zielonej Górze. Część zgromadzonych osób wpadło w wyraźne osłupienie, gdy jeden z dziennikarzy spytał o rady dotyczące grupowego palenia marihuany w kontekście zagrożenia koronawirusem.

- Co by pan powiedział młodym osobom, które palą jointy w kółku i się wymieniają śliną przy paleniu. Czy to jest higieniczne? Czy w czasie tej epidemii powinny zaniechać takich czynności? - z takim pytaniem zwrócił się na konferencji jeden z zielonogórskich dziennikarzy, który jak sam twierdzi, związany jest z Merkuriuszem Polskim. Mężczyzna dopytywał także w kontekście koronawirusa, czy mieszkańcy powinni stosować się do rad kontrowersyjnego dr Zięby.

Na pytanie dotyczące marihuany niemal błyskawicznie padła odpowiedź: - Nie, nie, to jest bardzo niebezpieczne! - skwitował wypowiedź dr Jacek Smykał, kierownik oddziału zakaźnego w Szpitalu Uniwersyteckim. Później spotkanie potoczyło się normalnym torem.

Koronawirus w Zielonej Górze

Przypomnijmy, w Zielonej Górze mamy pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa. Pacjent leży na oddziale zakaźnym w zielonogórskim szpitalu. Do placówki trafił 2 marca około godzin południowych. Zostały od niego pobrane próbki. W szpitalu wykluczono grypę i przesłano je do dalszych badań do Warszawy. W nocy z 3 na 4 marca przyszły wyniki, które potwierdziły obecność koronawirusa. Obecnie do placówki trafiają kolejne osoby z podejrzeniem zakażenia, m.in. czteroosobowa rodzina z Międzyrzecza. Lekarze weryfikują ich stan zdrowia.

KORONAWIRUS W LUBUSKIEM - CZYTAJ WIĘCEJ:

Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce: pacjent leży w szpitalu w Zielonej Górze

800 190 590 - numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?
Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.
źródło: Ministerstwo Zdrowia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska