Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

Artykuł sponsorowany
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te są zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Mycie rąk jest jednym z najważniejszych elementów profilaktyki zdrowotnej, które wykonywane z odpowiednią częstotliwością i prawidłowo, może zapobiegać rozprzestrzenianiu się wielu chorób, w tym m.in. chronić przed zakażeniami wywołanymi koronawirusem SARS-Cov-2

Dodatkowe środki ostrożności, które warto postarać się wprowadzić:
- płać kartą płatniczą zamiast gotówką
- w publicznych łazienkach wyłączaj wodę z kranu łokciem zamiast dłonią
- wychodząc z łazienki po umyciu rąk nie chwytaj klamki, otwieraj drzwi przedramieniem lub barkiem ew. przy pomocy chusteczki jednorazowej
- często dezynfekuj telefon komórkowy odpowiednimi chusteczkami lub płynami
- korzystaj ze swojego długopisu, ołówka - nie pożyczaj ich od innych osób
- używaj jednorazowych rękawiczek podczas tankowania samochodu na stacji benzynowej
- częściej chodź schodami zamiast jeździć windą
- unikaj komunikacji miejskiej, więcej chodź pieszo  lub korzystaj z roweru, hulajnogi
- zrezygnuj  z uścisków dłoni.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

Trzy pytania do dr Tomasza Więckowskiego – kierownika Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.

1.Czy przed wirusem można się skutecznie ochronić?
- Najbardziej skuteczną metodą jest dbanie o higienę. Najprostszym sposobem jest częste mycie rąk wodą z mydłem lub środkiem odkażającym na bazie alkoholu. Ważne, by myć dłonie nie tylko z wierzchu, ale również na spodzie i w przestrzeniach między palcami. Zalecam też unikanie dotykania rękoma oczu, nosa i ust. Nawet jeśli zadbamy o higienę i będziemy często myć ręce, to i tak dłońmi dotykamy niezliczonych ilości przedmiotów np. poręczy w autobusie, klamek czy drzwi. Mogą one być źródłem skażenia wirusem. Jeśli dotknie się oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, można przenieść wirusa z tych powierzchni na siebie. Na zakażenie najbardziej narażone są osoby starsze. Dlatego one powinny bezwzględnie stosować się do tych zasad.

2.Niezależnie od nowego wirusa, jesteśmy w szczycie zachorowań na grypę. Jak rozpoznać SARS-Cov-2?
- Koronawirusowi towarzyszy nie tylko wysoka gorączka (pow. 38 stopni Celsjusza), katar i kaszel, ale też problemy ze strony dróg oddechowych np. trudności z oddychaniem lub duszność. Wirus atakuje płuca. Każdorazowo pacjentowi, u którego podejrzewa się obecność tego wirusa wykonywane są specjalistyczne testy.

3.Na co jeszcze zwrócić uwagę? Co jeszcze możemy zrobić, by się chronić?
- Wirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego podczas kaszlu lub kichania należy zasłaniać usta i nos zgiętym ramieniem lub jednorazowymi chusteczkami, które natychmiast po użyciu należy wyrzuć do zamkniętego kosza, a potem umyć ręce wodą i mydłem. Jeśli nie ma się dostępu do wody i mydła, można użyć płynów lub żeli na bazie alkoholu. Najlepiej unikać osób chorych i dużych skupisk ludzi. Warto wiedzieć, że jeden chory pacjent może być źródłem zakażenia wielu osób. Zachowanie co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę zwiększa nasze szanse na uniknięcie zakażenia. Dodatkowo w okresie podwyższonego ryzyka zakażenia koronawirusem najlepiej unikać galerii handlowych i hipermarketów. Jeśli to możliwe to lepiej unikać zbiorowej komunikacji.

Obserwuj objawy i reaguj
Każdy pacjent, który przebywał w ostatnim czasie w rejonach epidemicznych (kraje azjatyckie, Włochy) i obserwuje u siebie wysoką gorączkę (powyżej 38 stopni Celsjusza), kaszel, duszność i problemy z oddychaniem powinien bezzwłocznie powiadomić telefonicznie najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną.
Jeśli objawy chorobowe są nasilone należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego, gdzie zostanie określony dalszy tryb postępowania medycznego. Nie idź do przychodni czy szpitala, w którym nie ma oddziału zakaźnego. Stosuj się do zaleceń pracownika sanepidu lub dyspozytora centrum powiadamiania ratunkowego. Jeśli zostaniesz skierowany na oddział zakaźny nie korzystaj z komunikacji miejskiej.
Jeśli istnieje podejrzenie zakażenia, ale pacjent nie ma jeszcze objawów powinien zostać w domu i aby nie doszło do rozprzestrzeniania się wirusa unikać kontaktu z innymi osobami.
http://www.szpital.gorzow.pl/joomla/index.php/koronawirus-informacje

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?
Dodaj ogłoszenie