Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: jak bezpiecznie wybrać się do lasu w czasie epidemii? Poradnik Lasów Państwowych

źródło: Lasy Państwowe
Wybierając się do lasu unikajmy ludzi
Wybierając się do lasu unikajmy ludzi pixabay.com
Lasy Państwowe apelują, aby podczas wypraw do lasu zachować środki ostrożności. Co należy zrobić, aby z wycieczki na łono natury nie wrócić z koronawirusem?

Leśne spacery pozwalają odetchnąć po długim siedzeniu w domu, utrzymać kondycję i budować odporność, rozładować duży stres związany z koronawirusem i zmianami, jakie wniósł w nasze życie. Takie wyprawy musimy jednak planować z głową, podchodząc do nich inaczej niż kiedyś. „Jeśli chcecie zapewnić dzieciom porcję świeżego powietrza, pójdźcie do lasu. Spacerujcie, ale tam, gdzie nie ma ludzi!” – zaleca Główny Inspektorat Sanitarny. To samo radzą epidemiolodzy i inni lekarze.

Mamy w Polsce dość lasów (9,3 mln ha, w tym 7,2 mln ha w samych Lasach Państwowych), by każdy mógł znaleźć takie miejsce dla siebie. Lepszą porą na wyprawę będą też godziny poranne albo przed zachodem słońca i dni powszednie niż weekendy, bo wtedy ludzi w lesie jest mniej. Nastawcie się raczej na krótkie spacery niż dłuższe wycieczki krajoznawcze, unikajcie też ryzykownych zachowań, które mogłyby skutkować koniecznością wzywania służb ratunkowych – te mają obecnie ważniejsze zadania i są bardzo obciążone z powodu walki z SARS-CoV-2.

Koronawirus. Poradnik Lasów Państwowych

Jak mądrze zaplanować odwiedziny w lesie w czasie epidemii? Oto poradnik przygotowany przez Lasy Państwowe:

  1. Na wycieczkę do lasu wybierz się wyłącznie z osobami, z którymi przebywasz na co dzień.
  2. Unikaj miejsc szczególnie popularnych wśród turystów, gdzie przebywają tłumy. Odkrywaj nowe lokalizacje w swoje okolicy.
  3. Las jest dostępny nie tylko w weekend. Na wycieczkę wybierz raczej godziny poranne lub popołudniowe, kiedy spacerujących jest mniej.
  4. Każdy las, be względu na jego popularność, jest idealny na spacery. Ten najbliższy Ciebie również.
  5. Zrezygnuj z uprawiania w lesie sportów ekstremalnych i narażania się na potencjalne kontuzje lub wypadki, wymagające pomocy medycznej. Służby ratownicze są teraz bardzo obciążone, nie przysparzaj im dodatkowej pracy.
  6. Stan zagrożenia epidemicznego nie jest czasem na wycieczki krajoznawcze. Nie powinieneś znacząco się oddalać od miejsca zamieszkania.
  7. Do lasu wybierz się na pieszo, rowerem lub własnym samochodem. Unikaj komunikacji miejskiej.
  8. Na szlaku zachowaj rekomendowany przez służby sanitarne dystans od innych osób.
  9. Unikaj dotykania powierzchni poręczy, stołów i ławek, które możesz spotkać przy leśnych parkingach lub ścieżkach – na nich również może znajdować się wirus.
  10. Po powrocie do domu umyj ręce.
  11. Weź prowiant ze sobą. Pamiętaj, że lokalna gastronomia i schroniska są zamknięte.
  12. Pamiętaj! Stosuj się do bieżących komunikatów służb sanitarnych i władz.
  13. Znajdź najaktualniejsze informacje o dostępności szlaków w poszczególnych nadleśnictwach na ich stronach internetowych lub profilach społecznościowych.
  14. Ciesz się bezpiecznie naturą!

Wirus ASF ciągle obecny w lubuskich lasach

Rolnicy i ich rodziny powinny mieć na uwadze, że wśród dzików wciąż występuje afrykański pomór świń. Tylko w marcu odnotowano co najmniej kilkadziesiąt przypadków ASF wśród dzików. W sobotę, 21 marca, powiatowy lekarz weterynarii w Nowej Soli, potwierdził pojawienie się ogniska ASF w dużej hodowli trzody chlewnej w Niedoradzu, w gminie Otyń. Pisaliśmy o tym w materiale: Pierwsze ognisko ASF na fermie świń w Lubuskiem. Wirusa wykryto w hodowli w Niedoradzu

Zobacz wideo: "To była prawdziwa bomba biologiczna". Śmiertelne żniwa koronawirusa we Włoszech to wina... meczu piłkarskiego?

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska