Leśne spacery pozwalają odetchnąć po długim siedzeniu w domu, utrzymać kondycję i budować odporność, rozładować duży stres związany z koronawirusem i zmianami, jakie wniósł w nasze życie. Takie wyprawy musimy jednak planować z głową, podchodząc do nich inaczej niż kiedyś. „Jeśli chcecie zapewnić dzieciom porcję świeżego powietrza, pójdźcie do lasu. Spacerujcie, ale tam, gdzie nie ma ludzi!” – zaleca Główny Inspektorat Sanitarny. To samo radzą epidemiolodzy i inni lekarze.
Mamy w Polsce dość lasów (9,3 mln ha, w tym 7,2 mln ha w samych Lasach Państwowych), by każdy mógł znaleźć takie miejsce dla siebie. Lepszą porą na wyprawę będą też godziny poranne albo przed zachodem słońca i dni powszednie niż weekendy, bo wtedy ludzi w lesie jest mniej. Nastawcie się raczej na krótkie spacery niż dłuższe wycieczki krajoznawcze, unikajcie też ryzykownych zachowań, które mogłyby skutkować koniecznością wzywania służb ratunkowych – te mają obecnie ważniejsze zadania i są bardzo obciążone z powodu walki z SARS-CoV-2.
Koronawirus. Poradnik Lasów Państwowych
Jak mądrze zaplanować odwiedziny w lesie w czasie epidemii? Oto poradnik przygotowany przez Lasy Państwowe:
- Na wycieczkę do lasu wybierz się wyłącznie z osobami, z którymi przebywasz na co dzień.
- Unikaj miejsc szczególnie popularnych wśród turystów, gdzie przebywają tłumy. Odkrywaj nowe lokalizacje w swoje okolicy.
- Las jest dostępny nie tylko w weekend. Na wycieczkę wybierz raczej godziny poranne lub popołudniowe, kiedy spacerujących jest mniej.
- Każdy las, be względu na jego popularność, jest idealny na spacery. Ten najbliższy Ciebie również.
- Zrezygnuj z uprawiania w lesie sportów ekstremalnych i narażania się na potencjalne kontuzje lub wypadki, wymagające pomocy medycznej. Służby ratownicze są teraz bardzo obciążone, nie przysparzaj im dodatkowej pracy.
- Stan zagrożenia epidemicznego nie jest czasem na wycieczki krajoznawcze. Nie powinieneś znacząco się oddalać od miejsca zamieszkania.
- Do lasu wybierz się na pieszo, rowerem lub własnym samochodem. Unikaj komunikacji miejskiej.
- Na szlaku zachowaj rekomendowany przez służby sanitarne dystans od innych osób.
- Unikaj dotykania powierzchni poręczy, stołów i ławek, które możesz spotkać przy leśnych parkingach lub ścieżkach – na nich również może znajdować się wirus.
- Po powrocie do domu umyj ręce.
- Weź prowiant ze sobą. Pamiętaj, że lokalna gastronomia i schroniska są zamknięte.
- Pamiętaj! Stosuj się do bieżących komunikatów służb sanitarnych i władz.
- Znajdź najaktualniejsze informacje o dostępności szlaków w poszczególnych nadleśnictwach na ich stronach internetowych lub profilach społecznościowych.
- Ciesz się bezpiecznie naturą!
Wirus ASF ciągle obecny w lubuskich lasach
Rolnicy i ich rodziny powinny mieć na uwadze, że wśród dzików wciąż występuje afrykański pomór świń. Tylko w marcu odnotowano co najmniej kilkadziesiąt przypadków ASF wśród dzików. W sobotę, 21 marca, powiatowy lekarz weterynarii w Nowej Soli, potwierdził pojawienie się ogniska ASF w dużej hodowli trzody chlewnej w Niedoradzu, w gminie Otyń. Pisaliśmy o tym w materiale: Pierwsze ognisko ASF na fermie świń w Lubuskiem. Wirusa wykryto w hodowli w Niedoradzu
Zobacz wideo: "To była prawdziwa bomba biologiczna". Śmiertelne żniwa koronawirusa we Włoszech to wina... meczu piłkarskiego?
KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE
🔔🔔🔔
Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?