Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Tiry kontra osobówki. Jedni blokują drogę, drudzy nie słuchają zaleceń i wracają do Polski. Sytuacja jest bardzo napięta

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
W korkach na granicach utknęły rodziny z dziećmi. Często bez jedzenia i picia
W korkach na granicach utknęły rodziny z dziećmi. Często bez jedzenia i picia Aleksandra Pazda
Korki do przejść granicznych w niektórych miejscach sięgały chwilami nawet 80 kilometrów. Tiry blokowały drogę osobówkom, w których często jechały rodziny z dziećmi. - Skąd w nas tyle nienawiści? - pytają pozostali kierowcy.

Czekając korku przed przejściem granicznym można stracić mnóstwo czasu i... Ostatnie pokłady cierpliwości. Kłócą się wszyscy: kierowcy samochodów osobowych i ciężarowych, ludzie różnych narodowości. Doświadczył tego również Filip (nazwisko do wiadomości redakcji), który 16 marca o godz. 21:30 utknął na autostradzie, 14 kilometrów przed granicą w Świecku. Wracał do kraju wraz z kolegami.

Trwa głosowanie...

Czy zakłady pracy powinny zapewnić środki dezynfekcyjne pracownikom?

Mężczyzna podkreśla, że sytuacja była na tyle dziwna, że samochody nie przesuwały się w spowolnionym tempie, a po prostu stały w miejscu. I tak do 6 rano...

- Bardzo to było dziwne, ponieważ docierały do nas różne informacje typu: ,,biorą po kilka samochodów i poddają kontroli". Jednak gdyby tak było, to korek sukcesywnie przesuwał by się małymi odcinkami do przodu. W końcu zaobserwowaliśmy, że na lewym pasie stoi tir, który blokuje autostradę a jakieś 800 metrów dalej stoi kolejny! - tłumaczy mężczyzna.

Filip udał się więc do kierowcy ciężarówki. Ten wyznał mu, że jest po prostu zdenerwowany, że inne tiry wyprzedzają go lewym pasem, dlatego postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i... Zablokować drogę.

Na tym cierpią inni

- Nie dało się oczywiście normalnie wytłumaczyć, że te przepychanki między nimi najbardziej krzywdzą właśnie pozostałych, którzy śpią w samochodach, bez zapasów jedzenia i picia, bez ubikacji. Zwyczajna rozmowa przerodziła się w awanturę - opowiada Filip.

Wraz z kolegami musiał znaleźć inne rozwiązanie, więc wykorzystując przerwy między ciężarówkami przebijali się poboczem, co i tak nie było łatwe, bo nawet to przeszkadzało kierowcom tirów i blokowali im przejazd. Ostatecznie o 12 godzinie dojechali do granicy gdzie okazało się, że jest całkowity spokój i brak zatoru drogowego...

- Jestem zniesmaczony postawą niektórych polskich kierowców, a jeszcze bardziej postawą naszych urzędników, którzy nie wiele zrobili, by pomóc w tej sytuacji.

Zamknięcie granic dla obcokrajowców i wprowadzenie kontroli to nie wszystko, trzeba to jeszcze skoordynować z władzami po stronie niemieckiej i wyegzekwować porządek - tłumaczy nasz rozmówca.

Straż graniczna podkreśla, że sytuacja na granicach wygląda już lepiej.

- Sytuacja po części się rozwiązała, bo nowe przepisy ministra zdrowia zdjęły obowiązek wypełniania kart lokalizacyjnych przez kierowców i to nam bardzo przyspieszyło kontrolę. Mamy ogromną nadzieję, że ta frustracja zmalała i nie będzie już dochodziło do takich sytuacji, że kierowcy nie będą już sobie przeszkadzać - tłumaczy rzeczniczka Nadodrzańskiej Straży Granicznej, mjr SG Joanna Konieczniak.

Co na to tirowcy?

Udało nam się porozmawiać również z pilotem transportów ponadgabarytowych. Ten przekazał nam, że kierowcy ciężarówek są zdenerwowani postawą osób, które nagle wracają do kraju, do rodziny.

- To skrajnie nieodpowiedzialna postawa! Czego ci ludzie tu szukają?! W takiej sytuacji wracają do kraju, narażają swoje dzieci. Ja, jako ojciec, najchętniej bym im wlepił mandaty po 5 tys. złotych! Właśnie takie zachowania oburzają kierowców tirów! Nic nie mamy do tych, którzy jeżdżą codziennie do pracy, rozumiemy to. Ale jeśli ktoś mieszka i pracuje np. w Westfalii, to niech tam zostanie! - tłumaczy pilot.

GDZIE JEST KORONAWIRUS W POLSCE?

WIDEO: Fakty i mity o koronawirusie

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska