Koronawirus w Lubuskiem. 17 osób na oddziale zakaźnym w Zielonej Górze. Lubuskie potrzebuje milionów na walkę z koronawirusem

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik

Wideo

Zobacz galerię (2 zdjęcia)
W Lubuskiem cały czas jest tylko jeden pacjent z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa. To pacjent "0", który trafił do zielonogórskiego szpitala 2 marca. W szpitalu jest obecnie 17 osób pod obserwacją pod kątem zakażenia.

Koronawirus w Lubuskiem. Pacjent "zero" wciąż w szpitalu

Szpital w Zielonej Górze na bieżąco, przez całą dobę wypisuje osoby, które uzyskały ujemne wyniki testów na obecność koronawirusa. W piątek Zarząd Województwa zdecydował o przyznaniu prawie 1,5 mln zł dla szpitali w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. na walkę z koronawirusem.

Koronawirus w Lubuskiem. Drugi zakażony koronawirusem pacjent w Zielonej Górze

Chwilę po godzinie 15.00 (w niedzielę, 15 marca) Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowe dane. Potwierdzono drugi przypadek zakażenia koronawirusem w Lubuskiem. Pacjent przebywa na oddziale zakaźnym w Zielonej Górze. W sumie w Polsce odnotowano 119 zakażeń, trzy osoby zmarły.

Koronawirus w Lubuskiem. 1,5 mln zł na labolatoria

Zarząd Województwa postanowił przyznać z rezerwy kryzysowej prawie 1,5 mln zł na laboratoria badawcze w szpitalu wojewódzkim w Gorzowie oraz szpitalu uniwersyteckim w Zielonej Górze. 620 tys. zł trafi do Gorzowa na zakup zautomatyzowanego systemu do Real-Time PCR integrującego trzy podstawowe reakcje (izolacja, amplikacja, detekcja). Natomiast do szpitala zielonogórskiego trafi 550 tys. zł na na przygotowanie szpitala do stanu podwyższonej gotowości oraz 280 tys. zł na osprzęt jednorazowy do aparatury medycznej.

Trwa głosowanie...

Czy z powodu zagrożenia koronawirusem robisz zapasy żywności?

Koronawirus. Wyczerpana rezerwa kryzysowa w Lubuskiem

Marszałek Elżbieta Anna Polak poinformowała, że po przyznaniu szpitalom tych środków, województwo wyczerpało swoją rezerwę kryzysową. - Zwrócę się z taką informacją do premiera wraz z prośbą o uwzględnienie tych środków w budżecie państwa - mówi marszałek.

Koronawirus w Lubuskiem. Na oddział zakaźny w Gorzowie potrzeba 20 mln zł

W Gorzowie Wlkp. prezes szpitala wojewódzkiego Jerzy Ostrouch wystąpił do wojewody lubuskiego o 20 mln zł na utworzenie oddziału zakaźnego na dodatkowych 200 łóżek, który ma być zlokalizowany w obiektach przy ul. Walczaka.

Polecamy wideo: Koronawirus. Nie wychodź z domu. Porady lekarskie przez telefon.

Pismo marszałek do premiera

Również w piątek marszałek zwróciła się z pismem do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym przedstawiła następujące konkluzje z posiedzenia samorządowego zespołu ds. sytuacji epidemicznej:

 1. Potrzeba włączenia SPZOZ MSWiA w Zielonej Górze (Polikliniki) sąsiadującej ze Szpitalem Uniwersyteckim im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze Sp. z o.o. do gotowości epidemiologicznej; pozwoli to na poprawę sytuacji w zakresie zabezpieczenia pacjentów, którzy nie są zakażeni, a oczekują na zabiegi ratujące życie.
 2. Rozważenie wstrzymania wszystkich zabiegów planowych w szpitalach; pozwoli to na zaoszczędzenie już brakującego sprzętu i aparatury medycznej, niezbędnych w danym czasie do udzielania świadczeń pacjentom z podejrzeniem lub zakażonych koronawirusem.
 3. Potrzeba zapewnienia opieki dla dzieci lekarzy i personelu szpitali, w związku z zamknięciem szkół, przedszkoli i żłobków.
 4. W celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców, w tym młodzieży szkolnej proponujemy pilne rozważenie decyzji o zamknięciu placówek handlowych (z wyłączaniem np. handlu spożywczego, aptek, stacji benzynowych) oraz lokali rozrywkowych, które dają okazję do spotkań dużej grupy ludzi, zwiększając potencjalność zagrożenia zakażenia się wirusem.
 5. Konieczność realizacji decyzji finansowych oraz realne przekazywanie środków finansowych na zakup sprzętu dla lubuskich szpitali, z uwagi na fakt, iż dostawcy preferują i oczekują natychmiastowej płatności gotówką.
 6. Zamrożenie cen rynkowych sprzętu i aparatury medycznej na poziomie pozwalającym doposażyć szpitale w ramach przekazanych środków finansowych.
 7. Bezwzględna potrzeba zabezpieczenia i wyposażenia szpitali w środki ochrony indywidualnej osób opiekujących się pacjentami, gdyż personel boi się pracować przy osobach zakażonych; potrzeba sprzętu do codziennej bieżącej pracy.
 8. Wymagana odgórna reakcja systemowa na pojawiające się problemy szpitali z utylizacją odpadów medycznych; firmy, z którymi szpitale zwarły umowę na odbiór medycznych poinformowały, iż w wyniku barku dostępnych mocy przerobowych firm utylizacyjnych i wyczerpaniu się możliwości magazynowania odpadów, następuje do 10 kwietnia br. istotne ograniczenia w zakresie odbioru odpadów od podmiotów leczniczych.
 9. Płacenie za gotowość oddziałów szpitalnych do realizowania procedur; w chwili obecnej decyzją administracyjną Wojewoda Lubuski wyłączył z codziennego funkcjonowania kilka oddziałów, które mają zabezpieczyć ewentualny napływ pacjentów zarażonych koronawirusem.
 10. Wsparcie funkcjonowania szpitali przez Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ poprzez przekazanie środków pieniężnych wynikających z ryczałtu – wcześniejsze przelewy środków (1/12 ryczałtu); szpitale będą miały możliwość dokonania zakupów, gdyż niektóre oddziały nie realizują działań planowych; brak szybkich decyzji NFZ może spowodować utratę płynności finansowej szpitali, a w konsekwencji ich zadłużanie.
 11. Skrócenie diagnostyki i oczekiwania na wyniki badań w kierunku wykrycia patogenu koronawirusa. Obecnie w województwie lubuskim takie badania wykonywane są w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze oraz Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. dysponują laboratoriami, które po doposażeniu mogłoby szybciej i sprawniej wykonywać badania (testy). Szybka diagnostyka w miejscu udzielania świadczeń pozwoli również na obniżenie kosztów związanych z koniecznością zapewnienia przez dłuższy okres ochrony indywidualnej personelu medycznego.

Łączny koszt uruchomienia laboratorium to ok. 530.000 zł. Jednocześnie należałoby zabezpieczyć środki na wykonywanie badań – koszt jednego badania szacuje się na ok 50-70 zł. Szybka diagnostyka w miejscu udzielania świadczeń pozwoli również na obniżenie kosztów związanych z koniecznością zapewnienia przez dłuższy okres ochrony indywidualnej personelu medycznego.

Sprzęt ochrony indywidualnej dla personelu wystarczy nam na kilka dni. Ale uruchamiamy produkcję, bo mamy szwalnię i maseczki możemy produkować sami.

Koronawirus w Lubuskiem. Środki ochronne w szpitalu wystarczą na kilka dni

Prezes zielonogórskiej lecznicy Marek Działoszyński poinformował o bieżących działaniach szpitala: - Sprzęt ochrony indywidualnej dla personelu wystarczy nam na kilka dni. Ale uruchamiamy produkcję, bo mamy szwalnię i maseczki możemy produkować sami. Zwłaszcza że ceny mocno poszybowały – powiedział prezes.

WAŻNE

- Chcemy też uruchomić monitoring w związku ze zwiększonym obłożeniem pacjentów, którego się spodziewamy. To także będzie generować większe koszty. A ponadto uruchomiliśmy rejestrator rozmów, gdyż z różnymi sytuacjami się spotykamy. Mamy przestoje finansowe, nie dostaliśmy środków w ramach ryczałtu, o które wnioskowaliśmy. Jeśli z powodu braku personelu nie będziemy mogli realizować planowych działań, to będziemy również ponosić straty. Do tego dochodzi teraz zamknięcie przedszkoli, szkół i żłobków, co może wpłynąć na ograniczenie personelu medycznego w pracy.

Koronawirus w Lubuskiem. Zmiany w funkcjonowaniu urzędu marszałkowskiego

Ustalono też następujący plan działań, możliwych do realizacji w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, którego celem jest zapewnienie ciągłości funkcjonowania organów samorządu województwa i urzędu:

 • Informowanie, uspokajanie pracowników, studzenie emocji. Rozpowszechnianie zasad BHP w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa.
 • Odwołanie szkoleń, konferencji, spotkań (przejście na telekonferencje).
 • Zapewnienie, aby pomieszczenia zwłaszcza publiczne były czyste i higieniczne (klamki, wyłączniki, przyciski, klawiatury, biurka były dezynfekowane).
 • Ograniczenie obsługi klientów (minimalizacja kontaktów z klientami).
 • Zaprzestanie obsługi klientów w sposób tradycyjny (przejście na kanały elektroniczne).
 • Zapewnienie funkcjonowania urzędu tylko do niezbędnych usług kluczowych.
 • Delegowanie pracowników do innych zadań (w przypadku, gdy będzie brakowało pracowników na danym stanowisku).
 • Praca zdalna lub praca w systemie rotacyjnym.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O KORONAWIRUSIE

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
AS z ZG

Ustawka Tyszkiewicza! Potwierdzam! Żałosne!

P
Passenger

W koncu sprzatanie w autobusach mzk wyglada tak jak wygladac powinno zawsze

G
Gość

Tv PIS pomoże...

.

Dodaj ogłoszenie