Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Lubuskiem. Całe morze dobroci płynie od mieszkańców dla mieszkańców. Grupa "Widzialna ręka" nikogo nie zostawi w potrzebie

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Płynie pomoc dla starszych mieszkańców Zielonej Góry i okolic.
Płynie pomoc dla starszych mieszkańców Zielonej Góry i okolic. Pixabay
Zakupy dla osób starszych, wyprowadzanie psów, ciepły posiłek dla pracowników szpitala a nawet darmowe lekcje języka przez internet czy pomoc psychologiczna... W dobie koronawirusa członkowie facebookowej grupy: "Widzialna ręka - Zielona Góra" pomagają innym mieszkańcom, jak tylko mogą. By w tym trudnym czasie każdemu z nas było choć trochę lżej.

Od paru dni na Facebooku działa grupa "Widzialna ręka - Zielona Góra". Liczba osób, które chcą pomóc innym, przyrasta lawinowo. Z założenia inicjatywa była prosta: paru niezwykłych mieszkańców stwierdziło, że założy grupę, poprzez którą starsi będą mogli zgłaszać swoje potrzebę, a ci młodsi, nieść im pomoc. Seniorzy nie powinni, w czasie zagrożenia zakażenia koronawirusem, zbyt często wychodzić z domu, przebywać w miejscach publicznych, korzystać ze zbiorowego transportu. Dlaczego? Bo to właśnie oni (ale także osoby przewlekłe chore) są najbardziej narażeni na zachorowanie.
RAPORT

Jak skorzystać z pomocy?

Przekażcie swoim dziadkom, starszym sąsiadom, mieszkańcom, którzy na co dzień nie korzystają z internetu, że została uruchomiona specjalna infolinia, która działa w godzinach: 9.00- 20.00.

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że inicjatywa "Widzialna ręka" to dobry pomysł?

Seniorzy mogą zadzwonić na numer: 789 360 940.

Jak to działa? Starsi mieszkańcy dzwonią i mówią, jakiej pomocy potrzebują, jakiego rejonu miasta sprawa dotyczy. Wolontariusze szybko przydzielają osobę, która pomoże w zrobieniu zakupów, wykupieniu leków czy wyprowadzeniu psa.

Najpierw seniorzy, a teraz to już cały worek dobroci

Ktoś oferuje, że może udzielać pomocy psychologicznej przez internet (w końcu niektórzy mocno przeżywają obecną sytuację), ktoś inny jest gotowy na trudny czas przygarnąć psa jako dom tymczasowy. Znana projektantka, Eva Minge, która założyła fundację Black Butterflies, oferuje wsparcie merytoryczne dla pacjentów onkologicznych. Zielonogórskie restauracje przekazują (za darmo!) jedzenie dla pracowników medycznych w szpitalu. By mieli oni siły do ratowania drugiego człowieka. Wolontariusze rozwieszają wieczorami plakaty, by jak najwięcej starszych mieszkańców dowiedziało się o inicjatywie...

Dobre słowo dla lekarzy, pielęgniarek, służby zdrowia...

Kiedy piszemy na grupie, że pracownicy zielonogórskiego SOR-u są zmęczeni psychicznie, rusza kolejna pomoc.
KORONAWIRUS, REALNE ZAGROŻENIE

- Jesteśmy wykończeni psychicznie - przyznaje szczerze Elżbieta Szostak, pielęgniarka oddziałowa SOR w Zielonej Górze. - Codziennie napływa mnóstwo różnych informacji, rodzą się nowe decyzje. Dla mnie najwyższym dobrem jest, by cały zespół był bezpieczny, poinformowany, wyedukowany i wyćwiczony. Wtedy mamy szansę na to, że jakiekolwiek błędy będą minimalizowane. To jest ogromne obciążenie. Czas oczekiwania na wyniki pacjenta z podwyższonym ryzykiem też jest olbrzymim obciążeniem psychicznym i stresem dla całego personelu. Ale mimo to są osoby, które chcą pomóc, mają pomysły, angażują się, można na nich liczyć i to jest piękne. To jest taka sytuacja, że można się naprawdę na ludziach poznać. Musimy budować swoją siłę na tej pozytywnej energii. Bo inaczej nam się nie uda... Każde miłe słowo jest dla nas bardzo cenne.

Na reakcję członków grupy nie trzeba było długo czekać. Postanowili, że przekażą miłe słowa pracownikom medycznym, którzy dziś są na pierwszej linii frontu.

Oby ta chęć pomagania trwała jak najdłużej.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska