Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Lubuskiem. Ile próbek badamy, gdzie badamy i jak wypadamy na tle innych jeśli chodzi o przeprowadzone testy na koronawirusa?

Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Od początku pandemii w Polsce przebadano 29.564 próbek na obecność koronawirusa.
Od początku pandemii w Polsce przebadano 29.564 próbek na obecność koronawirusa. Lukasz Gdak/ zdjęcie ilustracyjne
W naszym kraju wykonuje się coraz więcej testów na obecność koronawirusa. Jednak na tle innych krajów ta liczba wciąż jest bardzo mała. W województwie lubuskim jest jedno miejsce, w którym bada się próbki. To specjalistyczne laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wielkopolskim.

Ile wykonujemy testów na koronawirusa w Lubuskiem?

W Lubuskiem, jak do tej pory przebywa 23 pacjentów zakażonych koronawirusem. Z dziennego raportu prowadzonego przez Lubuski urząd Wojewódzki wiemy, że do wtorku (25 marca, do godz. 22.00) hospitalizowanych było 25 osób, 508 osób w kwarantannie, a 922 osób objętych było nadzorem epidemiologicznym, 1 osoba wyleczona z COVID-19.

Aby wykryć koronawirusa, potrzebne jest wykonanie testów. Ile już takich testów przeprowadzono w naszym województwie?
O odpowiedź na to pytanie zwróciliśmy się do Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim. Okazuje się, że na 25 marca, w naszym regionie wykonano 1175 testów na obecność koronawirusa. Nie wykonuje się ich w poszczególnych miastach województwa, a w specjalistycznym laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wielkopolskim.
Wspomniane laboratorium pracuje, wykorzystując pełnię swoich możliwości. Wraz z rozwojem sytuacji epidemicznej w kraju oraz przyrostem ilości zachorowań w województwie, pobieranych jest coraz więcej próbek do badań.

Koronawirus w Polsce. Liczba testów w kraju

Od początku pandemii w Polsce przebadano 29.564 próbek na obecność koronawirusa. Liczba ta stale rośnie. Ostatniej doby przebadano ponad 3.300 próbek. Podczas wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że 100 tysięcy testów zostało rozprowadzonych po laboratoriach w całym kraju.

KORONAWIRUS: Kiedy będzie szczepionka?

Koronawirus w Polsce. Jak wyglądamy na tle innych krajów?

Mimo tego, że liczba przeprowadzanych testów w Polsce z dnia na dzień rośnie, to i tak znajdujemy się na dole stawki, jeżeli popatrzymy na inne kraje. W przeliczeniu wykonanych testów na milion mieszkańców przoduje Islandia, która robi ich aż 28.614. Miejsca na podium zajmują również Bahrajn - 17.834 i Norwegia - 11.343. W tej statystyce wyglądamy mizernie, bo w Polsce robi się niecałe 600 testów na milion mieszkańców. Za nami są takie państwa jak Rumunia, Węgry, Armenia, czy Ukraina.

Koronawirus w Polsce. Niebawem ekspresowe testy?

Jak podaje portal Onet, być może już w kwietniu do Polski trafią najnowsze testy na obecność koronawirusa. Wynik badania będzie znany już po 45 minutach. Takie testy wykonuje się na bezobsługowych maszynach, które służą m.in. do wykrywania grypy, czy wirusa RSV. W zależności od wielkości maszyny jednocześnie można wykonywać na niej nawet do 16 testów.

Testy na koronawirusa w Lubuskiem. Kto je kupi?

Jak informowała marszałek Elżbieta Polak, trwają już przygotowania do tego, aby szpital w Zielonej Górze oraz w Gorzowie Wlkp. zakupiły ponad 30 tys. testów na koronawirusa z pieniędzy pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego. – To jest 5 mln zł. To są środki, które nie były wcześnie zakontraktowane, możemy je przeznaczyć na działania związane m.in. z profilaktyką zdrowotną. W tej sprawie rozmawiałam już z dyrekcją szpitali w Zielonej Górze oraz Gorzowie. To właśnie te placówki podzielą się tymi pieniędzmi, aby zakupić testy na koronawirusa – tłumaczyła Elżbieta Polak.

Kto będzie mógł skorzystać z zakupionych testów na koronawirusa? Decydującą rolę mają mieć tutaj wskazania lekarzy.
– Oprócz podejrzanych o zakażenie koronawirusem w pierwszej kolejności będą to osoby w grupie podwyższonego ryzyka, czyli takie, które miały kontakt z zakażonymi lub też wróciły ostatnio z zagranicy. Na pewno będziemy także chcieli, aby przebadani zostali ratownicy, lekarze, personel szpitali, nie tylko ten medyczny, ale także policjanci czy też służby miejskie. Wszyscy, którzy są dodatkowo narażeni, a których praca jest w obecnej sytuacji bardzo ważna – wylicza marszałek.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O KORONAWIRUSIE

WIDEO: Prywatne firmy pomagają w walce z koronawirusem. "Zależy nam, żeby epidemia skończyła się jak najszybciej"

źródło: TVN24/x-news

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska