Koronawirus w Lubuskiem. Pierwszy w Polsce potwierdzony przypadek koronawirusa w Lubuskiem. Zakażony pacjent leży w Zielonej Górze [4.03.20]

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Koronawirus w Lubuskiem. Pacjent leży w szpitalu w Zielonej Górze.
Koronawirus w Lubuskiem. Pacjent leży w szpitalu w Zielonej Górze. archiwum
Koronowirus w Polsce: pierwszy przypadek koronawirusa stwierdzono w Lubuskiem. Zakażony nim jest pacjent, który przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Mężczyzna trafił na oddział zakaźny specjalną karetką do transportu osób z podejrzeniem koronawirusa. O pierwszym przypadku zakażenia COVID-19 poinformował w środę minister zdrowia.

Koronawirus w Polsce. Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce potwierdzono w Lubuskiem

O przypadku wystąpienia koronawirusa w Polsce poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Jest to pacjent, który przyjechał do Polski z Niemiec - mówi minister. O tym, że w Lubuskiem wystąpił pierwszy przypadek koronawirusa, poinformowano na specjalnej konferencji prasowej. 65-letni pacjent znajduje się na oddziale zakaźnym Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze. - Jest to pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa na ponad 560 zbadanych próbek w naszym kraju - podkreśla minister zdrowia.

Jest to pacjent, który przyjechał do Polski z Niemiec

Trwa głosowanie...

Czy obawiasz się zachorowania na koronawirusa?

Koronawirus w Zielonej Górze. Pacjent z koronawirusem w szpitalu

Wyniki badań pacjenta z Zielonej Góry przyszły w nocy z 3 na 4 marca. Rodzina chorego została objęta kwarantanną domową. - Wszystkie procedury zadziałały prawidłowo. Pacjent, który miał podejrzane objawy, zgłosił się do lekarza rodzinnego, ten poinformował służby sanitarne - mówi minister zdrowia. Pacjent na oddział zakaźny szpitala w Zielonej Górze trafił specjalną karetką do transportu osób z podejrzeniem koronawirusa. Na terenie województwa lubuskiego zakontraktowano dwie takie karetki. Po każdorazowym transporcie pacjenta są one dezynfekowane. Pacjent trafił do szpitala w Zielonej Górze, ponieważ jest to najbliższy oddział zakaźny.

Minister zdrowia: Nie ma powodów do niepokoju, trzeba zachować zdrowy rozsądek i spokój
źródło: TVN/x-news

Koronawirus w Polsce. Zarażony pacjent z lubuskiego był wcześniej w Niemczech

O tym, że dwóch pacjentów z podejrzeniem koronawirusa leży w zielonogórskim szpitalu, informowaliśmy już we wtorek, 3 marca. Pacjent, u którego wykryto koronawirusa, przebywał na terenie Niemiec. Do szpitala w Zielonej Górze został przetransportowany specjalną karetką z Cybinki. Był w Niemczech w miejscu, w którym występują już zarażenia koronawirusem. Do kraju wrócił autokarem rejsowym. Był na karnawale w Nadrenii Północnej Westfalii

Pacjent jest w stanie ogólnym dobrym. Teraz najważniejsze jest, żeby pacjent i jego rodzina mieli spokój i aby sam zarażony mógł spokojnie wracać do zdrowia

Zakażony pacjent ma 65 lat, nie jest w podeszłym wieku, więc nie jest w grupie podwyższonego ryzyka. Grupa osób, objętych kwarantanną, które miały z nim kontakt, nie jest duża. Pacjent, który trafił do zielonogórskiego szpitala, miał m. in. kaszel i wysoką gorączkę, przekraczającą 38 stopni. - Pacjent jest w stanie ogólnym dobrym. Teraz najważniejsze jest, żeby pacjent i jego rodzina mieli spokój i aby sam zarażony mógł spokojnie wracać do zdrowia - podkreśla minister Szumowski.

Fakty i mity o koronawirusie

Przeczytaj też: Mieszkaniec Łagowa poddany kwarantannie domowej po powrocie z Włoch. Powód? Zagrożenie koronawirusem. Na czym polega kontrola?

Koronawirus w Zielonej Górze - ćwiczenia służb

Na środę, 4 marca, w Lubuskiem zaplanowano ćwiczenia służb. Będą to ćwiczenia z rozstawiania namiotów służących do wsparcia procesu segregacji osób zgłaszających się do szpitali z podejrzeniem koronawirusa. Ćwiczenie przeprowadzą jednostki Państwowej Straży Pożarnej:

  • o godz. 10.00 przed 105. Kresowym Szpitalem Wojskowym z Przychodnią SPZOZ w Żarach - Filia w Żaganiu ul. Żelazna 1a, Żagań
  • o godz. 11:00 przed Wielospecjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp., ul. Walczaka 42

Koronawirus w Zielonej Górze. Konferencja w Urzędzie Marszałkowskim

Podczas konferencji ogłoszono i potwierdzono, że wynik pacjenta jest dodatni. Podano również informacje, że przebieg zachorowania u pacjenta jest łagodny. Dzisiaj nie gorączkuje, pokasłuje, czuje się bardzo dobrze. Będzie kontynuowane jego leczenie i badania. Kwarantanną objęta jest rodzina, która jest teraz w domu. Oddział, na którym leży pacjent z koronawirusem jest wyłączony z pracy planowej. Marek Działoszyński, prezes szpitala zaapelował do placówek, które współpracują ze szpitalem na co dzień, aby przyjęły pacjentów, którzy potrzebują kontynuacji leczenia. Zapewniono, że jest wydzielony kolejny budynek w razie kolejnych izolacji w zielonogórskim szpitalu.

W zielonogórskim szpitalu przebywa jeden pacjent. Dwóch wcześniejszych zostało wypisanych. U jednego z nich stwierdzono grypę, a u drugiego nie stwierdzono wirusa.

Oddział, na którym przebywa pacjent zakażony koronawirusem, decyzją wojewody został całkowicie wyłączony

Pacjent z koronawirusem w Zielonej Górze. Jak przebiega jego leczenie

Leczenie w takim stanie jest objawowe. Pacjent dostaje leki przeciwkaszlowe. Po powrocie z Niemiec miał kontakt tylko z osobami z rodziny. 2 osoby zostały objęte kwarantanną.

źródło: TVN24/x-news

Koronawirus w Lubuskiem. Zwołano sztab kryzysowy

4 marca 2020 r. w Urzędzie Miejskim w Cybince odbyło się posiedzenie Gminnego Sztabu Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie dotyczyło podanej przez Ministra Zdrowia oficjalnej informacji o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce, potwierdzonym w województwie lubuskim. - Pamiętajmy o przestrzeganiu wszystkich środków ostrożności. Numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koornowirusem: 800 190 590 - apelują przedstawiciele gminy.

Koronawirus w Lubuskiem. Wojewoda zwołał konferencję prasową

Wojewoda poinformował, że wszystkie procedury zadziałały dobrze. Pacjent jest w dobrym stanie, a rodzina objęta została kwarantanną domową. Pacjent był transportowany do Zielonej Góry jedna z dwóch specjalnych karetek. - Procedury zadziałały. Mamy pełną kontrolę nad sytuacją. Przygotowanych 420 miejsc dla pacjentów z objawami koronawirusa w Lubuskiem - poinformował Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.

Pod kwarantanna w Lubuskiem przebywają 4 osoby. Obserwowanych jest 97 pacjentów. Z każdą z 97 osób sanepid jest w ciągłym kontakcie telefonicznym. Codziennie informują sanepid o swoim stanie zdrowia.

Koronawirus w Lubuskiem. Wstrzymane odwiedziny w szpitalu w Słubicach

Zarządzeniem prezesa Szpitala im. Prof. Zbigniewa Religi w Słubicach został wprowadzony zakaz odwiedzin chorych do odwołania.

Koronawirus w Lubuskiem. Wstrzymane odwiedziny w szpitalu w Nowej Soli

Wielospecjalistyczny Szpital SP ZOZ w Nowej Soli wydał komunikat w sprawie wstrzymania odwiedzin pacjentów. "W związku z zaistniałą w kraju sytuacją epidemiologiczną Wielospecjalistyczny Szpital Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Nowej Soli informuje o wstrzymaniu odwiedzin pacjentów od wtorku 3 marca 2020 do odwołania.
W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość uzyskania zgody na odwiedziny pacjenta u kierownika oddziału" - czytamy w komunikacie.

Koronawirus w Lubuskiem. Kolejne osoby z podejrzeniem wirusa

Godz. 16.30. Jak dowiedzieliśmy się w zielonogórskim szpitalu na tę chwilę na oddziale zakaźnym lecznicy jest sześcioro pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

Przypominamy, w każdej takiej sytuacji pacjentom m.in. pobierane są wymazy, a badania trafiają do Gorzowa Wlkp. (Miało się to zmienić od środy, 3 marca, wcześniej próbki trafiały do Warszawy). Czas oczekiwania na wyniki miał się dzięki temu skrócić.

POLECAMY:

Polecamy wideo: Koronawirus - co powinniśmy o nim wiedzieć

Koronawirus – co musisz wiedzieć?

800 190 590 - numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem

Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to
bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu.. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

ZAKAŻENIE WIRUSAMI - CO MOŻE POMÓC W PROFILAKTYCE?
>> Sprawdź w naszym sklepie <<

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wysokie dopłaty do węgla – kończy się termin składania wniosków

Komentarze 65

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
katolik z fary
5 marca, 8:45, franciszka:

Ludzie uważajcie, ten Stan Blade to jest suspendowany ksiądz z diecezji przemyskiej o patologicznej moralności, prezentujący dziwną teologię jak się wyraził prymas Polak.

Odezwał się stary dogorywający esbek.

f
franciszka

Ludzie uważajcie, ten Stan Blade to jest suspendowany ksiądz z diecezji przemyskiej o patologicznej moralności, prezentujący dziwną teologię jak się wyraził prymas Polak.

P
Pola

Szpital ma problem, ponieważ oprócz personelu medycznego zatrudnia praciwników tzw. działu eksploatacyjnego. Niestety, nie dba się ani o systematyczne i dokładne badania zatrudnionych tam osób, ani szkolenia podnoszące ich kwalifikacje. Przechowalnia dla nierobów i patologii, to prawdziwa wylęgarnia zarazków.

G
Gość
4 marca, 9:55, Gość:

Wrocil autokarem rejsowym ....

Z innymi 50 osobami ktorych zarazil a ci porozjezdzali sie po tamtych rejonach

Masakra

Zgadza sie ze Świecka dalej w Pl

S
Stan Blade

Koronawirus zabija głównie komunistów (Chiny), homoseksualistów (Europa Zachodnia), neonazistów i islamistów (Niemcy) oraz pogan (Bliski Wschód). My możemy spać spokojnie. Jeżeli kogoś dopadnie w naszym kraju, to starych esbeków i partyjniaków (pisząc "partia" myślę "lenin"), no i oczywiście "resortowe dzieci".

G
Gość

Powinni podać dane personalne tego gnoja żeby ludzie wiedzieli z kim mają do czynienia ! Polacy mają prawo wiedzieć kto ich celowo zaraża !!!!

k
katolik z fary

Z Niemiec czy z Rosji nigdy do nas nic dobrego nie przywieźli.

e
ekolożka z PO

A czy ten pisowski rząd jak zamierza odizolować homoseksualistów od reszty zdrowego społeczeństwa? To przecież oni są głównym źródłem roznoszenia koronowirusa.

w
wdowapowikarym
4 marca, 13:14, Gość:

Należy do odwołania odwołać msze w kościołach. Przykład Korei Południowej uczy, że do rozpowszechnienia wirusa najbardziej przyczyniła się sekta o nazwie "Kościół Jezusa".

4 marca, 14:00, Zib:

Zaś supermarkety, imprezki sportowe , szkoły, przedszkola żłobki, przychodnie, urzędy - niech dalej stają się miejscem wymiany bakterii...

Kali nie oszalał, Kali być głupi z nienawiści!

Najpierw rezygnuje się z masowych imprez, które są zbędne.

Z
Zib
4 marca, 08:25, Amor:

Jeżdżą po tej Europie i sprowadzają do nas syf. Obciążyć go finansowo!

4 marca, 9:14, pop:

3x TAK.Choroba Milionerow .Stac ich na wyjazdy na narty za granica i syf przywoza.

4 marca, 10:14, Gość:

Dramat!! Ludzka głupota, zawiść i zazdrość odbierają wam zdrowy rozsądek!! Przestańcie oglądać to TVP. Do roboty się weźcie, płaćcie podatki a nie czekacie na 500 i inne dodatki... Też będziecie mogli jeździć. Katolicy od siedmiu boleści!!!

4 marca, 11:06, Gość:

Uważasz, że podróż do ognisk zapalnych i powrót autobusem rejsowym mimo wystąpienia objawów i świadomości, gdzie się było to odpowiedzialne działanie?

4 marca, 11:09, Gość:

Na pewno nieodpowiedzialne, no ale pełno tutaj takich, co to ci napiszą, że jak chcesz, możesz siedzieć w kącie piwnicy, a on ma środki i wyjedzie, bo chce.

Pojechał na karnawał do Nadrenii...przywiózł ze kar nawał

Z
Zib
4 marca, 13:14, Gość:

Należy do odwołania odwołać msze w kościołach. Przykład Korei Południowej uczy, że do rozpowszechnienia wirusa najbardziej przyczyniła się sekta o nazwie "Kościół Jezusa".

Zaś supermarkety, imprezki sportowe , szkoły, przedszkola żłobki, przychodnie, urzędy - niech dalej stają się miejscem wymiany bakterii...

Kali nie oszalał, Kali być głupi z nienawiści!

G
Gość

Należy do odwołania odwołać msze w kościołach. Przykład Korei Południowej uczy, że do rozpowszechnienia wirusa najbardziej przyczyniła się sekta o nazwie "Kościół Jezusa".

G
Gość

No to PO wychodowała sobie koronowirusa...

p
przemo

brawo Zielona Góra!!!! wygralismy!!!

S
Stjopa

Na Podkarpaciu to ludzie będą chodzić i płacić księdzu żeby ich wodą pokropil i będą myśleć że są wyleczeni

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie