Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Lubuskiem. Systemy szkolne obciążone. Nie można do nich wejść. Tak się zaczyna zdalne nauczanie

kali, nd, egej
Szkoły puste, od środy ma ruszyć zdalne nauczanie, ale już są problemy techniczne w całej Polsce
Szkoły puste, od środy ma ruszyć zdalne nauczanie, ale już są problemy techniczne w całej Polsce Jacek Katarzyński
Jeszcze na dobre nie rozpoczęła się zdalna edukacja, a już są problemy. Nie można się dostać do elektronicznych dzienników. Programy Librus i Vulcan są przeciążone. Trwają prace, by zwiększyć przepustowość.

Do tej pory, od 16 do 25 marca, minister nakazał powtarzać uczniom materiał. Teraz ma być zdalne nauczanie z realizacją podstaw programowych, ocenianiem. I to już sprawa dyrektorów szkół, jak to zrobią. Problemów jest mnóstwo, zaczynając od tego, że nie każdy uczeń i nauczyciel ma komputer do swojej dyspozycji, odpowiedni program i zasięg.

Zdalne nauczanie okazało się klapą

- Niektórzy zdalne nauczanie rozpoczęli w środę, inni zinterpretowali przepis inaczej, bo skoro do 25 marca miało być powtarzanie, to zdalne nauczanie wchodzi w czwartek. A i tak okazało się to wszystko klapą – mówi jeden z nauczycieli. – Znów okazało się, że państwo polskie przez tyle lat nie potrafiło się przygotować na trudne sytuacje. Ani szpitale nie są odpowiednio wyposażone, ani o kadry nikt nie dbał. Tak samo jest ze szkołami…

Niektórzy zdalne nauczanie rozpoczęli w środę, inni zinterpretowali przepis inaczej, bo skoro do 25 marca miało być powtarzanie, to zdalne nauczanie wchodzi w czwartek. A i tak okazało się to wszystko klapą

WAŻNE

Nauczyciele i rodzice są zdezorientowani

Od rana do dyrekcji szkół dzwonią zdenerwowani nauczyciele, rodzice. Denerwują się uczniowie, bo nie mogą korzystać ze zdalnego nauczania.
- Nie mogę wejść do Lubrusa! Nie mogę się zalogować do Vulcana – alarmują nie tylko Lubuszanie. Problem jest w całej Polsce.

Moje dziecko przez godzinę próbowało wejść do Librusa. Dopiero po tym czasie jej się to udało

- Moje dziecko przez godzinę próbowało wejść do Librusa. Dopiero po tym czasie jej się to udało. Wszystko chodzi bardzo wolno – informuje nas jedna z mam ucznia w Szkole Podstawowej nr 1 w Zielonej Górze.
- Od rana nie mogę wejść do Vulcana – odpowiada jedna z nauczycielek w Zielonej Górze. – Bardzo się tym denerwuję…
- Mojej córce wreszcie się udało. Ale cały czas program muli – to głos jednej z mam uczennicy SP-18 w Zielonej Górze.
W III LO w Zielonej Górze program SAD na tę chwilę działa bardzo dobrze.
- U nas jakoś poszło, ale nie musiałem wchodzić do Librusa czy Vulcana, ale miałem lekcje przez Skype'a i Discorda. Było nawet w porządku na angielskim, a potem na matematyce. Wszyscy w klasie się połączyli - mówi licealista z I LO w Zielonej Górze.

GDZIE JEST KORONAWIRUS W POLSCE?

Tomasz Sroczyński, zielonogórski radny, na co dzień również nauczyciel w jednej z zielonogórskich szkół potwierdza nam, że system Librus dziś po prostu... padł. - Ewidentnie jest przeciążony - mówi T. Sroczyński. - Tak kontaktowałem się z klasmai 5 i 7, z klasami 8. przerabiamy testy poprzez Discorda. Stworzyłem dla nich specjalną grupę na whatssapie, tam wysyłałem zdjęcia testów do zrobienia, uczniowie odsyłali mi zdjęcia wykonanych zadań. Na Discordzie używałem dźwięku do tłumaczenia pewnych zagadnień.

W SP 22 w Zielonej Górze też jest problem. - Dzisiaj Vulcan u nas nie działa, nie można się w ogóle zalogować - przyznaje jedna z nauczycielek.

Liliana Reimann, dyrektor szkoły w Świdnicy: - W naszej szkole nie korzystamy z Librusa, ale z Vulcana i nieustannie zrywana jest dziś sieć - mówi. - Rzeczywiście jest z tym problem. O ile jeszcze przed godziną 8.00 udało mi się wysłać zadania do uczniów, tak później jest to już bardzo utrudnione.

- Tak był dzisiaj kłopot z połączniem się z dziennikiem elektronicznym Librus. Teraz już działa - przyznaje nauczycielka z ZSP nr 4 Spożywczak w Nowej Soli Violetta Cichomska - Capińska.

Skąd biorą się problemy ze zdalnym nauczaniem?

Skąd te problemy? Z powodu obciążeń, które wzrosły nawet o kilka tysięcy procent. Od pewnego czasu trwają więc prace, związane z przepustowością. Inwestycja nie pociągnie za sobą wydatków ze strony szkół. W środę w związku z pracami wystąpiły problemy techniczne, ale jak uspokaja Librus i Vulcan sprawność systemów powinna niebawem wrócić…
Vulcan informuje, że obecnie występują chwilowe problemy techniczne, które mogą utrudniać zalogowanie się oraz korzystanie z naszych aplikacji hostowanych, w tym e-dziennika UONET+. Firma pracuje nad jak najszybszym przywróceniem sprawności systemów.

WIDEO: Objawy zakażenia koronawirusem, zasady higieny i zachowania. Poradnik Ministerstwa Zdrowia

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska