Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce: Czy pandemia zupełnie pozbawiła nas nadziei? Weź udział w międzynarodowym badaniu

Dorota Witt
Dorota Witt
Międzynarodowe badanie „Barometr nadziei” od lat sprawdza, na ile jesteśmy optymistami. W tym roku naukowcy są ciekawi, jak nasze myślenie o przyszłości zmieniła pandemia koronawirusa
Międzynarodowe badanie „Barometr nadziei” od lat sprawdza, na ile jesteśmy optymistami. W tym roku naukowcy są ciekawi, jak nasze myślenie o przyszłości zmieniła pandemia koronawirusa www.pixabay.com
Boisz się o przyszłość? A może widzisz światełko w tunelu? Nadzieją napawają cię wydarzenia polityczne, modlitwa czy raczej sukcesy zawodowe? Naukowcy z dwunastu krajów sprawdzają, ile w nas nadziei i optymizmu, zwłaszcza w pandemicznym czasie. Ogólnopolskimi koordynatorami międzynarodowego projektu „Barometr nadziei” są badacze z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Uniwersytetu Łódzkiego.

Zobacz wideo: Nie będzie narodowej kwarantanny.

Na czym polega projekt „Barometr nadziei”

  • Projekt badawczy Hope Barometer jest realizowany od 2000 roku w kilku krajach, głównie europejskich. Badania prowadzone są co roku w listopadzie.
  • Ma na celu monitorowanie nadziei, kondycji psychicznej, dobrostanu i innych paramentów funkcjonowania psychologicznego badanych społeczeństw.
  • Koordynatorem projektu jest dr Andreas Krafft (Uniwersytet Saint Gallen (St. Gallen, Bern oraz Swiss Future, Lucerna, Szwajcaria). Od 2015 r. Hope Barometer jest prowadzony w także w Polsce. Koordynują go badaczki z Bydgoszczy: dr hab. Elżbieta Kasprzak prof. UKW oraz mgr Karolina Mudło-Głagolską (Wydział Psychologii UKW Bydgoszcz) oraz naukowiec z Łodzi, dr Patryk Stecz (Instytut Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego).
  • Wyniki ankiety posłużą do porównania zdrowia psychicznego i fizycznego, lęków i nadziei mieszkańców 12 krajów świata

Jak wziąć udział w projekcie badawczym?

Uczestnicy badania na całym świecie odpowiadają na takie same pytania. Wypełnienie ankiety zajmuje ok. 25 minut.
Można to zrobić tutaj.

Jak bardzo stresuje nas pandemia?

- Rok 2020 jest wyjątkowy, bowiem czasy pandemii postawiły nas - Europejczyków i mieszkańców całego globu - w obliczu wielu ograniczeń, zagrożeń i lęków - mówi prof. Elżbieta Kasprzak z UKW w Bydgoszczy. - W tym roku szczególnie ważne jest zbadanie, jak wielki stres towarzyszy Polakom i mieszkańcom innych krajów, monitorowanie nadziei, która na szczęście gaśnie powoli i zmierzenie samopoczucia fizycznego oraz psychicznego, które narażone jest na wahania, a nawet spadek. Zapraszamy do wypełnienia ankiety. W styczniu podzielimy się rezultatami.

Popatrzymy na siebie, na Polaków na tle innych społeczności. Sprawdzimy, czy doświadczamy większego stresu pandemii od innych, czy mamy lepsze wsparcie społeczne ze strony najbliższych, co daje nam nadzieję i czy skutecznie radzimy sobie, aby zachować dobrostan psychiczny i zdrowie.

Badanie „Barometr nadziei” odbywa się pod patronatem Polska Press Grupy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus w Polsce: Czy pandemia zupełnie pozbawiła nas nadziei? Weź udział w międzynarodowym badaniu - Express Bydgoski

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska