Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce. Lubuskie w czołówce zakażeń koronawirusem. Kolejne województwo zostaje "zamknięte". Będą też zmiany w teleporadach

Sandra Soczewa
Sandra Soczewa
Adam Niedzielski zwołał konferencję w piątek 5.03.2021. Mówił o dużym wzroście zakażeń w kraju i poszczególnych regionach. W tym - w Lubuskiem.
Adam Niedzielski zwołał konferencję w piątek 5.03.2021. Mówił o dużym wzroście zakażeń w kraju i poszczególnych regionach. W tym - w Lubuskiem. archiwum Polska Press
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w piątek 5 marca o zmianach obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa. Rząd zdecydował się na "zamknięcie" kolejnego województwa. Czekają nas też zmiany w teleporadach.
  • Minister zdrowia poinformował, że średnia zachorowań w kraju, w tym tygodniu wzrosła o 33 proc. względem poprzedniego tygodnia. Sytuacja staje się coraz poważniejsza.
  • Największy wzrost zachorowań odnotowywany jest w województwie warmińsko - mazurskim. Następnie w województwie pomorskim. W Pomorskim wprowadzone zostają takie same obostrzenia, jakie obowiązują już w warmińsko - mazurskim.
  • Lubuskie jest w trzeciej grupie województw z najwyższym wskaźnikiem zakażeń.
  • Od środy otwierane będą szpitale tymczasowe.
  • Teleporady już niebawem będą obowiązywać na nowych zasadach.

Bardzo duży wzrost zakażeń w kraju

- Średnia zachorowań w ostatnim tygodni wzrosła o 33 proc. względem ostatniego tygodnia. Ta tendencja ma charakter trwały. Nasz system epidemiczny zbudowany jest w ten sposób, że testy dostępne są dla osób z objawami, które zgłaszają się do POZ. Osób mający wątpliwości co do swojego stanu zdrowia też znacząco wzrósł. Tydzień temu takich zgłoszeń do POZ było 96 tys., teraz mamy blisko 125 tys. - powiedział minister Niedzielski.

Te parametry przekładają się na obciążenie szpitali. Widać bardzo dynamiczny przyrost obłożeń łóżek w naszych szpitalach.
W ciągu tygodnia odnotowano przyrost o 2000 hospitalizacji.
Jak mówi minister, ta tendencja jest bardzo podobna do tej, jaką obserwowano przy jesiennej, drugiej fali koronawirusa.

- Jeszcze nie widać dużego wzrostu zajętości respiratorów. Na ten moment mamy 62 proc. zajętych łóżek i 64 proc. zajętych respiratorów - mówi A. Niedzielski.

Jedną z przyczyn takiego wzrostu zakażeń w kraju jest brytyjska mutacja koronawirusa. Jeszcze nie tak dawno, udział mutacji brytyjskiej w ogólnej liczbie zakażeń wynosił 5 proc. W lutym było to już 10 proc. Najnowsze badania pokazują, że ten udział mutacji systematycznie rośnie i to w tempie wysokim. Dane za ostatnie 21 dni pokazują, że udział mutacji brytyjskiej wzrósł do blisko 25 proc.

- W tych regionach dotkniętych najwyższą liczbą zachorowań mamy do czynienia z jeszcze większym udziałem mutacji brytyjskiej. Wynosi ona 70 proc., a nawet więcej.

Minister Niedzielski ponownie zaapelował, by stosować się do znanych nam zasad, jak dystans, dezynfekcja i maseczki.

Rząd przywraca szpitale tymczasowe. Żołnierze znów pojawią się w szpitalach

- Od grudnia do połowy lutego zmniejszaliśmy ilość łóżek przeznaczonych na walkę z covidem. Dzisiaj podjęliśmy decyzje, że w pierwszej kolejności, będziemy przywracać szpitale tymczasowe. To bardzo ważna zmiana jakościowa - mówi minister zdrowia.

Podjęto decyzję o uruchomieniu kolejnych szpitali rezerwowych w dziewięciu województwach:

  • pomorskim
  • warmińsko-mazurskim
  • dolnośląskim
  • lubuskim
  • mazowieckim
  • opolskim
  • podkarpackim
  • śląskim
  • wielkopolskim.

Minister podkreślił też, że obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju pokazuje, że tworzenie szpitali tymczasowych było mądrą decyzją, co widać szczególnie teraz w sytuacji kryzysowej. Na ten moment mamy 26 tys. łóżek, a zajętych jest 16 tys. łóżek. W najbliższych dniach ta baza będzie się powiększała. Co ważne, na razie nie ma sygnałów, by szpitale miały problemy z zaopatrzeniem w tlen.

- Kolejne szpitale tymczasowe otwierane będą od środy - mówi minister Niedzielski.

Podczas konferencji minister Niedzielski poinformował również, że żołnierze WOT znów będą wspierać szpitale w pracach administracyjnych.

Sytuacja w regionach. Lubuskie w czołówce zakażeń

Nadal województwem najbardziej dotkniętym zachorowaniami koronawirusem jest woj. warmiński – mazurskie. W drugiej kolejności to woj. pomorskie. W trzeciej kolejności: woj. mazowieckie, lubuskie, kujawsko - pomorskie i podkarpackie.
W tych województwach odnotowywana jest liczba zakażeń powyżej średniej krajowej.

W związku z tymi danymi rząd zdecydował się na wprowadzenie w województwie pomorskim takich samych obostrzeń, jakie wprowadzono w województwie warmińsko - mazurskim. Zmiana pojawia się w edukacji. Zdecydowano, że nauka w klasach I-III nie będzie odbywać się zdalnie, a w systemie hybrydowym.

Jeśli w Lubuskiem sytuacja nie poprawi się, czeka nas wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, jakie obecnie muszą być przestrzegane przez mieszkańców województwa warmińsko - mazurskiego i pomorskiego.

WIDEO:Otwarcie oddziału rehabilitacji pulmonologicznej dla pacjentów po COVID-19 w Lubuskim Centrum Pulmonologii w Torzymiu

Lista obostrzeń dla województw z najwyższym wskaźnikiem zakażeń. Swoją działalność zawiesić muszą:

  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • stoki narciarskie
  • kluby fitness i siłownie
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Koronawirus. Obostrzenia w Polsce do 28 marca

W kraju wszelkie zasady bezpieczeństwa wprowadzone już wcześniej obowiązują nas do 28 marca. Oto one:

  • Hotele – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu ścisłych zasad sanitarnych (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości; restauracje hotelowe – zamknięte).
  • Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących; obowiązują maseczki; zakaz konsumpcji.
  • Otwarte baseny. Aquaparki nadal nieczynne.
  • Stoki otwarte.
  • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
  • Siłownie dalej zamknięte.
  • Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.
  • Sauny, salony masażu, łaźnie tureckie, łaźnie parowe, solaria – otwarte zgodnie ze ścisłymi zasadami sanitarnymi.
  • Uzdrowiska – działalność wznowiona od 11 marca.
  • Zakaz zakrywania ust i nosa przyłbicami itp. Rekomendowane jest używanie maseczek chirurgicznych.

Czytaj również:

Teleporady. Będzie nowe rozporządzenie

Teleporady nie będą mogły być też stosowane wobec dzieci do 6. roku życia, chorych onkologicznie, osób poważnie i przewlekle chorych oraz w przypadku pierwszej wizyty. Ale to nie wszystko. Teraz każdy pacjent na wyraźną prośbę może skorzystać z wizyty z gabinecie lekarskim.

- Teleporada jest prawem pacjenta, ale może on zdecydować o wizycie osobistej - powiedział minister podczas piątkowej (5.03.2021) konferencji.

Codzienny raport zakażeń koronawirusem od poziomu danych ogólnopolskich do poziomu danych powiatowych można znaleźć na stronie: gov.pl

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska