Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce. Pakiet osłonowy dla pracowników i przedsiębiorców. Jakie rozwiązania szykuje rząd?

ulab
W środę, 18 marca, premier Mateusz Morawiecki przedstawił propozycje wsparcia dla osób i firm, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu epidemii koronawirusa
W środę, 18 marca, premier Mateusz Morawiecki przedstawił propozycje wsparcia dla osób i firm, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu epidemii koronawirusa Adam Jankowski
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu będzie gotowy program, który ma być gospodarczą i społeczną tarczą antykryzysową dla przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią koronawirusa. Jakie rozwiązania znajdą się w pakiecie?

W środę, 18 marca, podczas wspólnego wystąpienia prezydent i premier zapowiedzieli wprowadzenie specjalnego pakietu pomocowego dla pracowników i pracodawców, którzy zostaną dotknięci kryzysem w związku z epidemią koronawirusa.

- Niezwykle ważne jest to, aby z jednej strony dbać o zdrowie publiczne, przeznaczać jak najwięcej sił i środków, dobrze organizować pracę, żeby służba zdrowia mogła pracować w sposób efektywny – podkreślał w środę premier Mateusz Morawiecki. – Wiemy doskonale, że musimy się troszczyć o zdrowie nasze własne, zdrowie publiczne, ale musimy też troszczyć się o zdrowie gospodarki – zaznaczył. - Epidemia koronawirusa z pewnością bardzo mocno uderzy w gospodarkę. Co najmniej tak mocno, jak kilkanaście lat temu, a są prognozy, które mówią, że może to być uderzenie jeszcze mocniejsze – mówił premier. - Rząd od jakiegoś czasu pracuje nad programem, który ma być odpowiedzią kryzys związany z epidemią koronawirusa. Szacunkowa wartość całego pakietu to ok. 212 miliardów złotych.

Pakiet pomocowy został podzielony na pięć głównych części:

1. Filar obrony pracowników przed utratą miejsc pracy

Wprowadzone zostaną działania osłonowe dla rynku pracy, po to, żeby w solidarny sposób pracownik, pracodawca, ale i państwo partycypowali w ochronie miejsc pracy. Oto niektóre rozwiązania:

  • dla przedsiębiorców, którzy spełnią kryteria związane ze spadkiem obrotów, zarejestrowaniem straty finansowej, państwo będzie mogło pokrywać 40 proc. wynagrodzenia do wysokości wynagrodzenia średniego w gospodarce krajowej. Co najmniej 40 proc. powinien pokryć pracodawca. To czy będzie to wyższa kwota, będzie zależało od możliwości pracodawcy.
  • osobom, które prowadzą działalność gospodarczą, które pracują na umowę zlecenie lub o dzieło chcemy zaproponować wypłatę środków do 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.
  • zasiłek opiekuńczy, który teraz przysługuje osobom opiekującym się dziećmi do lat 8 będzie wypłacany przez kolejne dwa tygodnie, jeżeli tylko zapadnie decyzja o przedłużeniu zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków.
  • wprowadzenie prolongaty rat kredytowych
  • wprowadzenie prolongaty obciążeń za media, w porozumieniu z firmami, które takie usługi świadczą
  • ustawa antylichwiarska, czyli walka z cenami, które czasami są kilkakrotnie wyższe niż parę tygodni temu. UOKiK i inne urzędy będą czuwać nad poziomem cen.

2. Filar dla przedsiębiorców

  • gwarancje kredytowe
  • zapewnienie płynności
  • mikropożyczki dla przedsiębiorców do 5 tys. zł
  • leasing operacyjny dla sektora transportowego
  • rozwiązania o charakterze gwarancyjnym i płynnościowym proponowane przez Polski Fundusz Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego, Agencję Rozwoju Przemysłu.

3. Filar wsparcia dla służby zdrowia

Rząd chce przeznaczyć na wsparcie służby zdrowia co najmniej 7,5 mld zł dodatkowych środków na jednoimienne szpitale zakaźne, na materiały ochronne, sprzęt i aparaturę medyczną, która jest niezbędna w walce koronawirusem, ale też w modernizacji całej bazy szpitalnej i jednostek podstawowej opieki zdrowotnej.

4. Filar - bezpieczeństwo funkcjonowania systemu bankowego

Chodzi o bezpieczeństwo depozytów, lokat, płatności, wpłat, wypłat itp. Rząd we współpracy z NBP i Komisją Nadzoru Finansowego zaproponował pakiet kapitałowy, płynnościowy, który ma służyć jako ochrona dla środków depozytowych. Premier zapewnił, że nie zabraknie pieniędzy w bankomatach.

5. Filar inwestycji publicznych

Z doświadczenia wiemy, że podczas kryzysu, recesji czy znaczącego spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego inwestycje prywatne są prowadzone w dużo mniejszym zakresie – mówił premier. – W to miejsce chcemy zastosować klasyczny impuls inwestycyjny. Zbudujemy fundusz, który będzie opiewał na wysokość co najmniej 30 mld zł, i będzie przeznaczony na cele wzmocnienia wydatków na drogi, cyfryzację, modernizację szkół, transformację energetyczną, ochronę środowiska, na przebudowę różnych elementów architektury i infrastruktury całego państwa – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Zobacz wideo: Gospodarkę czeka duży problem. „Jak duży on będzie zależy od tego co zrobi rząd. To jest ten moment w którym trzeba pomóc firmom”

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska