Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce. Wojsko pomoże w walce z SARS-CoV-2. Wojskowe patrole na granicy i kontrole przestrzegania kwarantanny

Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Gryfino woj. zachodniopomorskie. Wojsko i policja pilnuja, by zgodnie z zarządzeniem premiera nikt nie przekraczał granicy kraju i nie roznosił koronowirusa
Gryfino woj. zachodniopomorskie. Wojsko i policja pilnuja, by zgodnie z zarządzeniem premiera nikt nie przekraczał granicy kraju i nie roznosił koronowirusa Andrzej Szkocki/Polska Press
W czwartek (19 marca) Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że wojsko pomoże policji i straży granicznej w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce. Pomoc dotyczy wsparcia w patrolach na przejściach granicznych oraz w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny.

Decyzję w sprawie pomocy wojska w walce z koronawirusem, podpisał szef MON, Mariusz Błaszczak – informuje resort w komunikacie prasowym.

Jak informuje MON, ponad 2600 żołnierzy wraz ze sprzętem jest zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Prawie 1500 z nich wspiera funkcjonariuszy Straży Granicznej i policji w ochronie granicy. Pomoc dotyczy wsparcia w patrolach na przejściach granicznych oraz w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny.

MON zastrzega jednocześnie, że nie oznacza, że wojsko zostanie użyte, by pilnować porządku w miastach.

Koronawirus. Co powinieneś wiedzieć o kwarantannie?

WAŻNE

Wojska Obrony Terytorialnej uruchomiły infolinię

W środę, 18 marca, Wojska Obrony Terytorialnej na polecenie ministra obrony narodowej uruchomiły pod numerem telefonu 800 100 102 specjalną, całodobową i bezpłatną infolinię ze wsparciem psychologicznym dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem SARS-CoV-2. Specjalistyczna pomoc udzielana jest przez psychologów wojskowych WOT.

Żołnierze na misjach nie będą objęci kwarantanną

Szef MON poinformował także, że rotacje żołnierzy z Polskich Kontyngentów Wojskowych będą się odbywały tak, jak zostały zaplanowane, a dzięki temu, że żołnierze na misjach są objęci opieką wojskowych służb medycznych, po powrocie do Polski nie będą objęci kwarantanną.

Mobilne laboratorium rozpoznania biologicznego

Pracę rozpoczęło także przygotowane przez Wojsko Polskie mobilne laboratorium rozpoznania biologicznego. Jest w stanie wykonać do 120 testów na koronawirusa dziennie.

We wszystkich województwach działają wojskowe zgrupowania zadaniowe, które udzielają wsparcia Ministerstwu Zdrowia. Mają one do dyspozycji kilkadziesiąt pojazdów sanitarnych i mikrobusów, 10 dezynfekcyjnych zespołów zadaniowych, mobilne zespoły medyczne.

Zobacz też: Pierwsze mikroskopowe zdjęcia koronawirusa. Efekt pracy rosyjskich naukowców

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska