Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają policjantów. Sprawdzą, czy osoby na kwarantannie są w domach

Sandra Soczewa
Sandra Soczewa
Żołnierze WOT sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach.
Żołnierze WOT sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. materiały WOT
- Od kilku dni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają policjantów, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach - informuje ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

Żołnierze wspierają policjantów we wspólnych patrolach, których celem jest sprawdzenie, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Wspólne działania służb medycznych oraz żołnierzy i policjantów mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Zasady są proste: każdy patrol to minimum jeden policjant i żołnierz. Patrol otrzymuje listę osób, które należy skontrolować. Policjanci i żołnierze udają się pod wskazany adres i nawiązują kontakt z odizolowaną osobą.

WAŻNE

- W miarę posiadanych możliwości do zadań wsparcia Policji kierowani są żołnierze posiadający przeszkolenie medyczne i wyposażeni w plecaki medyczne - informuje rzecznik prasowy WOT.

Koronawirus w Polsce. Jak kontroluje się osoby na kwarantannie?

— Podczas patrolu policjant dzwoni do osoby przebywającej w kwarantannie, pyta o stan zdrowia, o doraźne potrzeby

- mówi ppor. Szymon Bilski z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jak wyjaśnia ppor. Bilski rolą żołnierzy WOT jest pomoc policjantom, odnotowanie potrzeb osób przebywających w kwarantannie, a także nawigowanie w terenie, by sprawnie dotrzeć do mieszkańców.

- Sprawdzenia odbywają się głównie telefonicznie z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu - wyjaśnia ppor. Szymon Bilski.

Koronawirus w Polsce. Terytorialsi pomagają policji

W całym kraju w działania związane z walką z koronawirusem zaangażowanych jest 2,1 tys. żołnierzy WOT. Od kilku dni Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „ODPORNA WIOSNA”. Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.

Tydzień temu WOT uruchomił też punkt bezpłatnej, całodobowej infolinii wsparcia psychologicznego. Pod numerem telefonu 800-100-102 każda osoba samotna, starsza, czy źle znosząca izolację lub odczuwająca stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa – może otrzymać fachową pomoc psychologiczną.

oprac. na podstawie informacji przesłanych przez rzecznika WOT. ppłk Marka Pietrzaka

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O KORONAWIRUSIE

WIDEO: Zmieniając nawyki zwiększysz bezpieczeństwo!

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska