Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w pracy. Sejm uchwalił ustawę. Obowiązkowa praca zdalna, dodatkowe zasiłki dla rodziców

Urszula Baumann
Urszula Baumann
Pracodawca będzie mógł zlecić pracownikowi pracę w domu
Pracodawca będzie mógł zlecić pracownikowi pracę w domu pixabay.com
Posłowie uchwalili ustawę, które reguluje niektóre sprawy pracodawców i pracowników w przypadku wystąpienia koronawirusa. Wśród najważniejszych zapisów znalazła się obowiązkowa praca zdalna oraz zasiłki dla rodziców.

W środę, 4 marca, stwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Można spodziewać się, że zachorowań będzie więcej. Pracownicy i pracodawcy zastanawiają się, jak firmy mają funkcjonować w przypadku zagrożenie wirusem.

3 marca Sejm uchwalił ustawę w sprawie szczególnych rozwiązań związanych z przypadkami wystąpienia koronawirusa.

Nowe przepisy mówią o prawach i obowiązkach pracodawców i pracowników. Oto trzy najważniejsze zapisy:
  • pracodawca będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu
  • rodzice, zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności opieki nad dziećmi, będą mieli prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego
  • pracodawca musi zadbać o właściwe warunki pracy, musi też zastosować się do poleceń służb sanitarnych

Koronawirus a praca zdalna

W przypadku, gdy zaistnieje zagrożenie zakażeniem koronawirusem, pracodawca będzie mógł zlecić pracownikowi wykonywanie przez jakiś czas pracy zdalnej, np. z domu. Pracownik nie będzie mógł odmówić. Jeżeli to zrobi, jego przełożony może wyciągnąć konsekwencje. W skrajnych przypadkach może rozwiązać umowę o pracę.
Pracodawca, jeżeli uzna, że jest taka konieczność, może polecić wszystkim pracownikom, by pracowali w domu.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

W przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły rodzice będą zmuszeni pozostawić dzieci w domu i nimi się zaopiekować. W takiej sytuacji nie jest możliwe wykonywanie obowiązków służbowych. Rodzic, który zostanie zwolniony w wykonywania pracy, będzie miał prawo do dodatkowego zasiłku za maksymalnie 14 dni, które nie wliczą się do rocznego limitu zasiłku.

Pracodawcy muszą stosować się do zaleceń GIS

Zapisy nowej ustawy mówią, że inspektor sanitarny może nakazać pracodawcom podjęcie określonych czynności zapobiegawczych lub kontrolnych i żądać od nich informacji w tym zakresie. Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Pracownik może się powstrzymać od pracy, gdy istnieje bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia. Może np. odmówić wyjazdu służbowego do rejonów objętych kwarantanną. W przypadku choroby podczas podróży zagranicznej pracownikowi przysługuje zwrot udokumentowanych i niezbędnych kosztów leczenia za granicą

ZUS o kwarantannie i zasiłku chorobowym

Pracownik poddany przymusowej kwarantannie ma prawo do zaświadczenia o chorobie. Należy mu się wynagrodzenie, jak podczas choroby oraz zasiłek chorobowy. Decyzję o kwarantannie podejmuje lekarz lub inspektor sanitarny.

JAK MOŻNA ZMNIEJSZYĆ RYZYKO ZAKAŻENIA SIĘ WIRUSEM

Należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:

1. Często myć ręce

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV.

Mycie rąk z użyciem wodą z mydłem zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

Koronawirus w pracy. Sejm uchwalił ustawę. Obowiązkowa praca zdalna, dodatkowe zasiłki dla rodziców

2. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60 proc.).
Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków,
w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.

3. Zachować bezpieczną odległość

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości za osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę. Osoba chora kaszląć i kichając wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.

4. Unikać dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować zainfekowanie się wirusem.

Czy zasłaniać twarz maseczką?

Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.

Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji koronawirusem.

Sprzęt ochrony układu oddechowego powinien być oznakowany znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, wykonany z właściwych materiałów.

Czytaj także: Pierwszy w Polsce potwierdzony przypadek koronawirusa w Lubuskiem. Zarażony pacjent leży w Zielonej Górze

Zobacz wideo: Stan pierwszego pacjenta z koronawirusem

źródło: TVN24/x-news

KORONAWIRUS W LUBUSKIEM. PRZECZYTAJ

WIDEO: Szef KPRM: Brakuje środków dezynfekujących. Orlen i Polfa Tarchomin wyprodukują je dla szkół i na potrzeby indywidualne

źródło: TVN24/x-news

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska