Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Rybniku: 5 chorych pacjentów leży w szpitalu w Raciborzu. Szósty pacjent przechodzi testy na wirusa z Chin

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Na oddziale zakaźnym szpitala w Raciborzu znajduje się już pięć osób zakażonych koronawirusem.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Na oddziale zakaźnym szpitala w Raciborzu znajduje się już pięć osób zakażonych koronawirusem.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arek Biernat
Koronawirus w Rybniku: 5 pacjentów jest zarażonych koronawirusem. Wszyscy mieli kontakt z pacjentem, który przyjechał z Włoch - to rodzina i pasażerowie autokaru, którym wracał z wycieczki. Potwierdzono trzy kolejne przypadki koronawirusa. Wszyscy chorzy zostali przewiezieni do szpitala w Raciborzu. Na oddziale zakaźnym raciborskiego szpitala znajduje się w sumie 5 chorych osób. Lekarze oczekują na wynik jeszcze jednego hospitalizowanego pacjenta.

Koronawirus w Rybniku. Kolejne trzy osoby chore

Powiększa się liczba osób zakażonych koronawirusem z Rybnika, które zostały przewiezione do szpitala w Raciborzu. Przed południem w poniedziałek (9.03) dziennikarzowi DZ udało się dowiedzieć, że badania potwierdziły trzy kolejne przypadki.

Nie przegap

W sumie na oddziale zakaźnym szpitala w Raciborzu przebywa już pięć osób z koronawirusem. Nie wiemy kim są chorzy i skąd pochodzą (informację zapewne wkrótce poda Ministerstwo Zdrowia). Wiadomo, że ich stan jest dobry. Wszystkie były pod nadzorem sanepidu, czyli miały kontakt z człowiekiem podejrzewanym lub zarażonym koronawirusem.

- Były objęte monitoringiem służb sanitarnych. To nie są osoby, o których nie wiedzieliśmy. To pokazuje, że kwarantanna w domu ma ogromny sens - powiedział w poniedziałek (9.03) Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Personel medyczny oczekuje jeszcze na wynik jednej hospitalizowanej osoby.

Nie przegap

Przypomnijmy, w niedzielę (8.03) koronawirusa potwierdzono u dwójki mieszkańców Rybnika. Osoby, które miały kontakt z zakażonymi zostali namierzeni (lub są namierzani) przez sanepid i poddani kwarantannie.

W całym kraju potwierdzono 16 przypadków koronawirusa. Pięć ogłoszono w poniedziałek.

Zakaz odwiedzin, planowe przyjęcia

Oddział zakaźny szpitala w Raciborzu znajduje się kilkaset metrów od głównego gmachu budynku. Miieści 25 łóżek. Jak udało nam się dowiedzieć, każdy pacjent przebywa osobno. W sumie 11 sal przeznaczono na izolatki.

Jak udało nam się dowiedzieć, oddział zakaźny szpitala w Raciborzu środków zabezpieczających ma "na styk". Zapotrzebowania na nie są na bieżąco wysyłane do odpowiednich służb.

Lecznica pracuje normalnie. Przyjmowane są planowane przyjęcia. Wprowadzono dodatkowe środki ostrożności. Każdy pacjent poddawany jest wywiadowi przez pielęgniarkę (przez domofon) i kierowany na określony oddział lecznicy. Od 29 lutego zawieszono też odwiedziny chorych.

Koronawirus - o czym trzeba pamiętać?

Podejrzewasz u siebie możliwość zakażenie koronawirusem? Przeczytaj, jak powinieneś postąpić.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w państwie, w którym występuje koronawirus i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Nie zgłaszaj się do przychodni POZ!

Jak uniknąć zarażenia koronawirusem? Oto nasz poradnik.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Jak uniknąć zarażenia koronawirusem? Oto nasz poradnik

Najważniejsze zalecenia:

  • Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
  • Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
  • Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia dotycząca postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: tel. 800 190 590.

Pamiętaj!
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska