W powiecie świebodzińskim przygotowano 240 miejsc na odbycie kwarantanny
Dużo się słyszy o kwarantannie domowej. Nie wystarczy nakazać komuś zamknąć się w czterech ścianach.
Zbigniew Szumski - Osoby objęte obowiązkiem kwarantanny domowej muszą być znane Ośrodkom Pomocy Społecznej, na wypadek, gdyby potrzebowały pomocy. Stąd niezwykle ważny jest przepływ informacji między służbami i administracją. I to jest zadanie gmin na ten moment. I to się dzieje.
Ile jest zabezpieczonych miejsc na kwarantannę?
ZS - Gminy w powiecie przygotowały 240 miejsc na kwarantannę dla osób, które nie mogą jej – głównie z troski o bezpieczeństwo bliskich – odbywać w domu. Trafiają wówczas do miejsc przygotowanych przez wójtów i burmistrzów, a wyznaczonych w tym celu przez wojewodę. Wkrótce będą i u nas. Nie jest regułą, że mieszkaniec Zbąszynka trafi do tej swojej miejscowości. Może kwarantannę odbywać np. w Kostrzyniu albo Łagowie. Z poziomu powiatu wykorzystaniem wszystkich miejsc do kwarantanny kieruje starosta. Musimy weryfikować sytuację na bieżąco. Nie ma kłopotu z dużymi pomieszczeniami w szkołach czy salach wiejskich, na 20-40 miejsc. Nie umieści się w nich jednak pojedynczo osób, bo z czterdziestu miejsc przygotowanych w trzech salach, po takiej decyzji zrobią się realnie trzy miejsca kwarantanny. A może dojść do sytuacji, że będzie potrzeba pomóc 20 osobom na raz. I właśnie my jesteśmy po to, by najefektywniej kierować wykorzystaniem zasobu.
Powiat też mam przygotowane takie miejsca, które zostaną użyte w momencie wyczerpania zasobów gmin lub w sytuacjach skrajnych, takich jak np. konieczność objęcia kwarantanną bardzo dużej liczby osób lub gdyby był problem w Domach Pomocy Społecznej lub szpitalu. Dodatkowo pracujemy, aby w razie potrzeby rozwinąć uruchomienie jak największej liczby miejsc.
Szpital w Świebodzinie nie jest wyznaczony jako szpital zakaźny
Co zostanie przekształcane?
ZS - Nie mogę tego powiedzieć dlatego, że różny może być odbiór społeczny. Nie chcę niepokoju wprowadzać, być może nie trzeba będzie tego uruchamiać w ogóle. Dysponuje się tym zasobem, który się ma. Najczęściej są to jakieś internaty, bursy, miejsca w hotelach, świetlice wiejskie oraz szkoły.
Co ze szpitalem w Świebodzinie?
ZS - Szpital funkcjonuje w tym zakresie jak do tej pory, nie jest wyznaczony jako szpital zakaźny. Jego rola jest bardzo ważna dla mieszkańców. Jest też kwestia rozwiązań wewnątrzszpitalnych, które muszą zapewnić bezpieczeństwo tych osób, które już się w nim znajdują.
Szpital też może być zagrożony.
ZS - Największe niebezpieczeństwo, a takie przypadki już dwa mieliśmy w województwie, to pojawienie się osoby z symptomami koronawirusa nie na oddziale zakaźnym w Zielonej Górze, niezasięgającej porady w Sanepidzie, tylko przychodzącej prosto na SOR. To jest największe zagrożenie, bo jeśli taka osoba się pojawi, to do momentu kiedy ratownicy czy osoby mające z nią kontakt nie zostaną przebadani na obecność wirusa, jesteśmy zablokowani. O tym trzeba powtarzać na okrągło.
Wszystkie wydziały starostwa są zamknięte.
ZS - Na razie wszystko funkcjonuje. Przyjęliśmy zasadę maksymalnych ograniczeń kontaktów z klientem. To się będzie oczywiście wiązać z tym, że trzeba będzie za jakiś czas nadrabiać zaległości. Kto może pracować zdalnie, temu ta praca zdalna jest przydzielana. Część osób wykorzystuje urlopy albo świadczenia zusowskie. Po ogłoszeniu epidemii mam też możliwość przestawienia pracy Starostwa tylko na działania związane z niesieniem pomocy dla ludności. W poniedziałek wprowadzimy procedury z tym związane, obyśmy nie musieli z nich korzystać.
A jak z dostępem do PCPR-u, PZON?
ZS - Został zorganizowany punkt podawczy, gdzie można zostawić dokumenty. Po niedzieli kontakt tylko drogą elektroniczną. Tam przychodzą najczęściej ludzie starsi, grupa najbardziej zagrożona. Dlatego zespoły orzekania o niepełnosprawności będą zdalnie orzekać, nie wzywając osoby na komisję.
Największe wyzwanie to domy pomocy społecznej.
ZS - Pensjonariusze to grupa największego ryzyka. We wszystkich trzech domach jest podwójne sito, podwójny monitoring, żeby nam nic nie umknęło. Ludzie są zobowiązani informować czy ktoś z rodziny wrócił z zagranicy. Jest zakaz odwiedzin, także podopieczni nie mogą wychodzić na zewnątrz. To dotyczy też domów dziecka, gdzie nie ma odwiedzin rodziców.
Patrzy Pan spokojnie na rozwijającą się sytuację?
ZS - Mi brakuje takiego drastycznego zakazu wychodzenia z domów. Robi się ładna pogoda, nie jestem przekonany czy da się ludzi utrzymać w czterech ścianach. Jeżeli nastąpi zapowiada eskalacja zakażeń, będziemy jeszcze bardziej wzmacniać ochronę ludzi starszych. Fajnie, że rodzą się akcje społeczne, ale trzeba uważnie obserwować, żeby pomoc była realizowana z zachowaniem środków bezpieczeństwa.
Zobacz wideo: Koronawirus w Lubuskiem. Ratownik medyczny z Międzyrzecza apeluje: - Nie kłam medyka!
KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE
🔔🔔🔔
Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
Polub nas na fb
Polub nas na fb
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

SMEG BLF01SVEU Srebrny
Blender SMEG BLF01Blender Smeg z niepowtarzalnej l…
kup teraz

KitchenAid Artisan K400 5KSB4026EAC Kremowy
Blender KitchenAid K400 AC 5KSB4026EAC kremowyNowy…
kup teraz

SMEG BLF01PGEU Pastelowa zieleń
Blender SMEG BLF01 Blender Smeg z niepowtarzalnej …
kup teraz

WMF Kult X 416520011
Blender wielofunkcyjny KULT X – niezawodny pomocni…
kup teraz

Kuvings SV 500 srebrny
Blender Kuvings Vacuum SV 500 Indywidualnie Dobran…
Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz