Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Zielonej Górze. Istny armagedon w zielonogórskich sklepach. Niektórych produktów zaczyna już brakować!

Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Byliśmy w największych zielonogórskich hipermarketach. Zobaczcie, jak wyglądają półki i w co powinieneś się zaopatrzyć.
Byliśmy w największych zielonogórskich hipermarketach. Zobaczcie, jak wyglądają półki i w co powinieneś się zaopatrzyć. Czytelnik
Zielona Góra jest pierwszym miastem, w którym potwierdzono przypadek koronawirusa w naszym kraju. Ludzie zaczynają panikować i masowo wykupują produkty ze sklepów. Dostaliśmy zdjęcia od Czytelnika. Byliśmy w trzech największych zielonogórskich hipermarketach i sprawdziliśmy, czego zaczyna brakować. Obejrzyjcie naszą galerię zdjęć.

Koronawirus w Zielonej Górze. Mieszkańcy robią zapasy

Sprawdziliśmy, jak zielonogórzanie zareagowali na koronawirusa. W sklepach zaczyna brakować niektórych produktów spożywczych. Najszybciej ubywa ryżu, makaronów, kaszy gryczanej i papieru toaletowego. Niektórzy robią ostre zapasy i kupują po kilka sztuk danego produktu.

KORONAWIRUS W LUBUSKIEM - CZYTAJ WIĘCEJ:

Koronawirus. Jakie zapasy zrobić na wypadek epidemii?

Niemiecki Urząd Ochrony Ludności i Pomocy na Wypadek Katastrof opracował listę produktów, które należy zakupić na wypadek epidemii. Zaleca się zakup m.in. owoców w puszkach lub słoikach i orzechów oraz mleka i produktów mlecznych - podaje dw.com.pl.

Zapasy na 10 dni dla jednej osoby (zapotrzebowanie na 2200 kcal dziennie):
Niemiecki urząd podaje orientacyjne ilości na jedną osobę:

  • 20 l wody
  • 3,5 kg zbóż, produktów zbożowych, chleba, ziemniaków, makaronu i ryżu.
  • 2,5 kg owoców w puszkach lub słoikach i orzechów
  • 4 kg suchych roślin strączkowych i warzyw w puszkach lub słoikach
  • 2,6 kg mleka i produktów mlecznych
  • 1,5 kg mięsa, ryb i jajek, ewentualnie jajek w proszku (świeże jajka mają trwałość kilka dni, proszek kilka lat)
  • 0,4 kg tłuszczu i olejów

Dobrze jest zgromadzić także produkty spożywcze, które nie muszą być podgrzewane ani gotowane: cukier, miód, czekolada, mąka, rosół w proszku, sucharki, słone paluszki – w ilościach odpowiadających upodobaniom - wyjaśnia "Deutsche Welle".
Poza jedzeniem należy pamiętać o lekach, świecach, zapalniczkach i środkach czystości.

Robimy wszystko, aby klienci naszych sklepów mogli znaleźć w nich pełen asortyment produktów

Zgłoszenia o pustych półkach mieliśmy także w środę, 4 marca od klientów Biedronki. Jak wyglądała sytuacja? Czy faktycznie zaobserwowano większą sprzedaż? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do biura prasowego dyskontu. - Robimy wszystko, aby klienci naszych sklepów mogli znaleźć w nich pełen asortyment produktów. Reagujemy na bieżąco, badając zapotrzebowanie na konkretne towary i zawczasu regulując dostawy z naszego Centrum Dystrybucyjnego. Jeśli chodzi o sklepy sieci Biedronka w Zielonej Górze, to faktycznie 4 marca był dniem rekordowo wysokiej sprzedaży w znacznej części z nich. Jednak już 5 marca sytuacja unormowała się, a sprzedaż zaczęła wracać do standardowych poziomów - poinformował nas Tomasz Cieślik, starszy menedżer sprzedaży w sieci Biedronka, odpowiedzialny m.in. za sklepy w Zielonej Górze

Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce: pacjent leży w szpitalu w Zielonej Górze

Trwa głosowanie...

Czy zamierzasz zrobić zapasy żywności w obawie przed koronawirusem?

Koronawirus w Lubuskiem. Jak jest w innych miastach?

Mamy informację od Czytelników z całego regionu, że nie tylko w Zielonej Górze ludzie robią zapasy. Problem pojawia się również m.in. w Słubicach, Żaganiu, czy innych, mniejszych miejscowościach.

800 190 590 - numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
źródło: Ministerstwo Zdrowia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska