Koronawirus Zielona Góra. Uniwersytet Zielonogórski odwołuje zajęcia bezterminowo. Studenci mają wyprowadzić się z akademików

kali
Studenci muszą wyprowadzić się z akademików. Komunikat nie dotyczy obcokrajowców
Studenci muszą wyprowadzić się z akademików. Komunikat nie dotyczy obcokrajowców Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Udostępnij:
Koronawirus w Zielonej Górze. Uniwersytet Zielonogórski odwołuje od środy, od godziny 11.00 wszystkie zajęcia. Do piątku, 13 marca, z akademików muszą się wyprowadzić ich mieszkańcy.

Koronawirus w Polsce. Zamknięte uczelnie

Ministrowie edukacji narodowej oraz szkolnictwa wyższego zdecydowali o zamknięciu wszystkich szkół - zarówno tych podstawowych, średnich jak i wyższych. W czwartek i piątek ma być zapewniona w szkołach opieka nad dziećmi, których rodzice nie zdążą zapewnić im odpowiedniej opieki. Od poniedziałku (16 marca) wszystkie placówki oświatowe zostaną zamknięte.

RAPORT

Koronawirus w Zielonej Górze. UZ odwołuje zajęcia

Jak poinformowała nas rzecznik Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko, w związku ze wzrastającym w naszym kraju zagrożeniem epidemiologicznym koronawirusem SARS-CoV-2, Zespół Antykryzysowy Uniwersytetu Zielonogórskiego podjął decyzję o bezterminowym odwołaniu z dniem 11 marca br. od godz. 11.00 wszystkich form zajęć dydaktycznych. Dotyczy to również zajęć kulturalnych i sportowych. Niedostępna dla korzystających z wypożyczalni i czytelni będzie również Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Koronawirus w Zielonej Górze. Studenci muszą wyprowadzić się z akademików

Studenci mieszkający w domach studenckich mają nakaz opuszczenia ich do 13 marca br. Nakaz ten nie dotyczy obcokrajowców.

To, że zostają odwołane zajęcia dydaktyczne, nie oznacza, że Uczelnia będzie zamknięta. Wszyscy pracownicy – naukowi, dydaktyczni, administracja i obsługa wykonują swoje obowiązki w miarę możliwości normalnie.

Podtrzymane jednak pozostają decyzje dotyczące wprowadzenia obowiązku ograniczenia do minimum bezpośrednich kontaktów pracowników w pracy, a w celu zapewnienia komunikacji zaleca się wykorzystanie dostępnych organizacyjnych, technicznych i elektronicznymi środków komunikacji (telefon, wideokonferencje, poczta elektroniczna, poczta wewnętrzna itp.).

Szczegóły znajdują się w Komunikacie Zespołu Antykryzysowego Uniwersytetu Zielonogórskiego podpisanego przez Rektora UZ prof. dr. hab. inż. Tadeusza Kuczyńskiego

Co znalazło się dokładnie w komunikacie UZ?

W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2 zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym oraz z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego:

 1. 1. Z dniem 11 marca br. od godz. 11.00 odwołuje się wszystkie formy zajęć dydaktycznych.
 2. 2. Z dniem 11 marca br. od godz. 11.00 odwołuje się również wszystkie formy zajęć kulturalnych i sportowych.
 3. 3. Wykłady dla studentów zostaną, w miarę możliwości, udostępnione w formie elektronicznej.
 4. 4. Wobec podjętych regulacji Uczelnia dołoży wszelkich starań, aby pomimo nadzwyczajnej sytuacji i podjętych środków ostrożności umożliwić studentom realizację programu nauczania oraz zaliczenia zajęć w innych terminach.
 5. 5. Studenci, uczestnicy szkół doktorskich i doktoranci zobowiązani są do niezwłocznego poinformowania Dziekana, Kierownika studiów lub Dyrektora Szkoły Doktorskiej o podejrzeniu zachorowania wywołanego wirusem COVID-19. Informację należy przekazać również na adres e-mail: [email protected]
 6. 6. Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego z dniem 11 marca br. będzie niedostępna dla korzystających z wypożyczalni i czytelni.
 7. 7. Z dniem 11 marca br. nakazuje się studentom, doktorantom i uczestnikom szkół doktorskich mieszkającym w domach studenckich (Zielona Góra, Sulechów), opuszczenie ich do dnia 13 marca br. (nie dotyczy obcokrajowców).

Podtrzymane zostają decyzje dotyczące:

 • a) odwołania wszelkich konferencji i imprez/wydarzeń organizowanych przez Uniwersytet Zielonogórski oraz zewnętrzne organizowane przez jednostki Uniwersytetu;
 • b) zawieszenia wyjazdów służbowych zagranicznych oraz udziału w konferencjach krajowych pracowników, doktorantów, uczestników szkół doktorskich i studentów Uniwersytetu;
 • c) wstrzymania przyjazdów do Uczelni gości zagranicznych;
 • d) wstrzymania zakwaterowania nowych osób w domach studenckich;
 • e) zakazu odwiedzin osób w domach studenckich przez gości zewnętrznych.

Podtrzymane zostają również decyzje dotyczące:

 • 1. Wprowadzenia obowiązku ograniczenia do minimum bezpośrednich kontaktów pracowników w pracy. W celu zapewnienia komunikacji zaleca się wykorzystanie dostępnych organizacyjnych, technicznych i elektronicznymi środków komunikacji (telefon, wideokonferencje, poczta elektroniczna, poczta wewnętrzna itp.)
 • 2. Zobowiązania pracowników do niezwłocznego poinformowania pracodawcy o podejrzeniu zachorowania wywołanego wirusem COVID-19. Informację należy przekazać kierownikowi pionu / jednostki telefonicznie lub pocztą elektroniczną.
 • 3. Zobowiązania Kierowników Pionów/Dziekanów Wydziałów/Dyrektorów Instytutów/ i innych Jednostek Organizacyjnych do przekazania przyjętych zgodnie z pkt 2 informacji pocztą elektroniczną na adres: [email protected] . Kierownik jednostki organizacyjnej podejmuje decyzję o poleceniu pracownikowi wykonywania pracy zdalnie, uzgadnia z pracownikiem zakres i czas trwania pracy zdalnej. Jednorazowo okres ten nie może przekroczyć 14 dni kalendarzowych.
 • 4. Zobowiązania Kierowników Pionów/Dziekanów Wydziałów/Dyrektorów Instytutów/ i innych Jednostek Organizacyjnych do:
 • a) codziennego zapoznawania się z aktualnymi komunikatami Głównego Inspektora Sanitarnego oraz komunikatami Zespołu Antykryzysowego UZ dotyczącymi koronawirusa;
 • b) zgłoszenia do Centrum Komputerowego potrzeby udostępnienia pracownikowi pracującemu zdalnie zasobów i programów UZ na jego służbowym komputerze w sieci wewnętrznej UZ;
 • c) zgłoszenie należy wysłać na adres: [email protected] wraz z podaniem imienia i nazwiska danej osoby oraz adresu IP jej komputera w sieci wewnętrznej UZ, do którego ma być zapewnione szyfrowane połączenie;
 • d) utrzymywania kontaktu z pracownikiem wykonującym pracę zdalną i nadzorowania efektów tej pracy;
 • e) raportowania sytuacji pracodawcy.

Szczegółowe informacje związane z zasadami dalszego postępowania i wznowieniem zajęć będą przekazywane w kolejnych zarządzeniach rektora UZ

Informacje i zapytania dotyczące bieżącej sytuacji związanej z zagrożeniem koronawirusem oraz podejmowanymi w Uczelni działaniami ograniczającymi zagrożenie zarażeniem koronawirusem należy kierować:

 • 1. pocztą elektroniczną na adresy: [email protected], [email protected]
 • 2. telefonicznie:
 • a) w godzinach urzędowania uczelni pod numerem telefonu: 68 328 22 54
 • b) poza godzinami pracy pod numerem telefonu: 601 901 078

Numer telefonicznej informacji pacjenta: 800 190 590

Premier Mateusz Morawiecki uważa, że choć zamknięcie szkół spowoduje pewne ograniczenia i kłopoty, to jednak są one znacznie mniej uciążliwe niż to, gdyby koronawirus rozprzestrzeniałby się bardzo szybko.

To jest czas kwarantanny naszego społeczeństwa. Powinniśmy ten czas spędzić w domu, w izolacji. A nie przemieszczali się po kraju, brali udział w imprezach, spotkaniach towarzyskich, biegali po sklepach. Sytuacja jest wyjątkowa.

Jeśli nie wiemy, jak się zachować, kontaktujmy się z odpowiednimi służbami sanitarnymi.

Aktualny bilans zachorowań 11.03 do godz. 9.40

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jakie znaczenie ma wejście Finlandii i Szwecji do NATO

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie