MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Korytarz życia, czyli ratunkowy – co to jest i jak go zrobić? Zobacz, czym grozi utrudnianie przejazdu karetce pogotowia

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Utworzenie korytarza ratunkowego skraca czas oczekiwania na pomoc i może uratować życie poszkodowanego.
Utworzenie korytarza ratunkowego skraca czas oczekiwania na pomoc i może uratować życie poszkodowanego. chalabala/123rf
Korytarz życia, inaczej nazywany korytarzem ratunkowym, to utworzenie pasa ruchu dla pojazdów uprzywilejowanych, w tym karetek pogotowia. Szybszy dojazd ambulansu do poszkodowanego i udzielenie pierwszej pomocy może uratować mu życie. Sprawdź, czym może grozić utrudnianie dojazdu do pacjenta z nagłym zagrożeniem zdrowia lub życia.

Czym jest korytarz życia i jak go zrobić?

Korytarz życia, inaczej nazywany korytarzem ratunkowym to pas ruchu przygotowany dla pojazdów uprzywilejowanych (karetki pogotowia, policji, straży pożarnej), które poruszają się w korku między samochodami.

Szczególnie ważny jest na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie ruch jest natężony i każda kolizja może doprowadzić do powstania korków drogowych.

Utworzenie korytarza ratunkowego może zmniejszyć o 6 minut czas przyjazdu karetki do poszkodowanego.

W 2019 r. zasady dotyczące korytarza życia zostały wprowadzone do Ustawy o Ruchu Drogowym. Jest to bardzo ważna zmiana, ponieważ uwzględniono dokładne wytyczne dotyczące zachowania kierowców w obecności pojazdów uprzywilejowanych.

Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się – przeczytamy w Dzienniku Ustaw

Sprawdź: Numer na pogotowie ratunkowe: 112 czy 999? Jaka jest różnica? Zobacz, jak wezwać karetkę i ile trzeba czekać na przyjęcie zgłoszenia

Warto dodać, że przy zwiększonym natężeniu ruchu pojazdów, utrudniającym swobodny przejazd pojazdu należy zachować szczególną ostrożność:

na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku, kierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego, przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu – cytując Artykuł Dziennika Ustaw

W przypadku jezdni z liczbą pasów większą niż 2 w tym samym kierunku:

kierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu są obowiązani usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu – przeczytamy w Dzienniku Ustaw

Tylko pojazdy uprzywilejowane mają możliwość skorzystania z korytarza życia. Kierowcy mogą kontynuować jazdę dopiero po przejeździe karetki pogotowia.

W Polsce za umyślne zablokowanie przejazdu pojazdów uprzywilejowanych grozi mandat 500 zł, a w najgorszym wypadku skierowanie sprawy do sądu.

Ciekawostką jest, że w Niemczech zgodnie z Rozporządzeniem o Ruchu Drogowym, korytarz ratunkowy należy tworzyć już w przypadku pojawienia się korka drogowego, a nie dopiero przejazdu służb ratowniczych. Za zakłócanie dojazdu grozi minimum 240 euro (ok. 1100 zł), 2 punkty karne oraz zakaz prowadzenia samochodu przez miesiąc. Celowe zakłócanie udzielenia pomocy poszkodowanym może skutkować karą roku pozbawienia wolności.

Sprawdź, jak prawidłowo robić korytarz życia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska