Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kościół Katolicki całej Europy modli się w środę o pokój na Ukrainie. Msze święte i nabożeństwa odbywają się również w Zielonej Górze

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
14 września jest w Kościele Katolickim świętem Podwyższenia Krzyża Świętego. Tego dnia cała Europa modli się o pokój na Ukrainie
14 września jest w Kościele Katolickim świętem Podwyższenia Krzyża Świętego. Tego dnia cała Europa modli się o pokój na Ukrainie Łukasz Kaczanowski/Polska Press
14 września w Kościele Katolickim w całej Europie został ogłoszony Dniem Modlitwy za Ukrainę. Z inicjatywą wyszła Rada Konferencji Episkopatów Europy. Modli się również Diecezja Zielonogórsko - Gorzowska. Wierni, w poszczególnych parafiach gromadzą się na modlitwie.

Cała Europa modli się o pokój

14 września to w polskim Kościele Katolickim Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Tego dnia przypada również 203. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Europa, by wyrazić jedność z narodem ukraińskim, w odpowiedzi na toczącą się tam wojnę przeżywa Dzień Modlitwy o Pokój na Ukrainie.
Celem tego Dnia jest wsparcie duchowe dla walczących o wolność i niepodległość Ukraińców, okazanie solidarności z cierpiącymi ofiarami rosyjskiej agresji, wołanie o sprawiedliwy pokój oraz uwrażliwienie wspólnoty międzynarodowej na kwestię pomocy uchodźcom wojennym.
Wszystkie Konferencje Biskupie w Europie przygotowały z tej okazji pomoce liturgiczne i schematy modlitwy, które zostały przekazane poszczególnym diecezjom i parafiom.

Inicjatywa została podjęta na prośbę przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), abp. Gintarasa Grušasa. Hasło tego wydarzenia brzmi: „Na kolanach przed Eucharystią wołając o pokój”. Tego dnia w każdym katolickim kościele w Europie ma zostać odprawiona Msza św. z adoracją Najświętszego Sakramentu, bądź nabożeństwo w innej formie.

Polska prosi za Ukrainą

Do modlitwy włączył się również Kościół Katolicki w Polsce.

- W święto Podwyższenia Krzyża Świętego zachęcam wszystkich do modlitwy za Ukrainę i pokój w Ukrainie - mówi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. - Ta modlitwa jest bardzo potrzebna, dlatego że sprawiedliwy pokój jest trudny do osiągnięcia. Sama data - święto Podwyższenia Krzyża Świętego wskazuje, że cierpienie, boleść i śmierć są nieodłączną częścią dziejów ludzkości. Musimy jednak zabiegać o odwrócenie ciągu dążenia do śmierci i zagłady - przekonuje abp Gądecki.

Diecezja jednoczy się w modlitwach

Diecezja Zielonogórsko - Gorzowska również włączyła się do modlitwy o pokój w Ukrainie. Informacje w tej sprawie przekazał poszczególnym parafiom Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej.

- Konkretne formy tej modlitwy pozostawiono inicjatywie proboszczów - tłumaczy ks. kan. dr Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. - Każdy z nich organizuje modlitwę zgodnie z możliwościami parafii i lokalną tradycją.

W Konkatedrze św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze modlitwy rozpoczęły się mszą świętą o godz. 8:00. W każdą środę, po porannej Eucharystii wystawiany jest Najświętszy Sakrament i odmawiana nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Dziś w intencji pokoju odmówiono również Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a po południu, o godz. 17:15 zostanie odmówiony Różaniec.

Z kolei w kościele Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze o godz. 9:00 i 18:30 wierni mogą uczestniczyć w Drodze Krzyżowej w intencji pokoju na świecie, zwłaszcza na Ukrainie.

- Wszyscy, nie tylko Kościół, powinniśmy pamiętać o tym, co dzieje się na Ukrainie - przekonuje ks. kan. Piotr Bortnik, proboszcz zielonogórskiej konkatedry pw. św. Jadwigi Śląskiej. - W naszym kraju ciągle przebywają uchodźcy, potrzebujący naszej pomocy. Tak dzieje się chociażby w Rokitnie, gdzie przebywa ponad 50. obywateli Ukrainy, na konkatedralnej plebanii również mieszkają dwie osoby. Podobne sytuacje dzieją się w wielu innych miejscach na terenie naszej diecezji i kraju. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę przestrzegano, iż wojna nie zakończy się w ciągu kilku dni, a oferowana Ukraińcom pomoc musi być rozłożona w czasie.

- Zagrożenie jest ciągle realne i nie możemy tego zlekceważyć, nie możemy zbyt szybko zapomnieć!- mówi z przekonaniem ks. kan. Bortnik. - Modlitwa stanowi nie tylko wsparcie duchowe, ale przypomina, iż sytuacja za wschodnią granicą Polski jest poważna i nic się nie skończyło!

Zobacz wideo: Gazeta Lubuska. Zielona Góra. 83. rocznica wybuchu II wojny światowej

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska