Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kostrzyn będzie remontował zabytkową willę Wagenera. Kiedyś był tu urząd miasta. Zobacz, jak budynek wygląda wewnątrz

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Tak zabytkowa willa Wagenera w Kostrzynie wygląda wewnątrz. Od 2010 r. nic tu się nie działo. Teraz budynek czeka duży remont.
Tak zabytkowa willa Wagenera w Kostrzynie wygląda wewnątrz. Od 2010 r. nic tu się nie działo. Teraz budynek czeka duży remont. Jakub Pikulik
To jeden z nielicznych budynków, który przetrwał II wojnę światową w miarę dobrym stanie. Willa Wagenera, bo o niej mowa, to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Kostrzyna. Do 2010 r. był tu urząd miasta, od tego czasu budowla stoi w większości pusta. Nam udało się zajrzeć do środka.

Willę wybudowano w 1900 r. i zamieszkał tu kostrzyński przemysłowiec Adolf Wagener. Fabryka, którą założył i prowadził, zajmowała się produkcją różnego rodzaju maszyn przemysłowych i rolniczych. Zakłady produkcyjne znajdowały się przy obecnej ul. Gorzowskiej. Do dziś nie został po nich żaden ślad. Doskonale zachowała się natomiast willa, w której przemysłowiec mieszkał wraz z rodziną.

Chcieliśmy pokazać, jak budynek wygląda w środku i do czego w przeszłości służyły poszczególne pomieszczenia

Będzie film o willi Wagenera

Zabytkowa willa będzie bohaterką kolejnego odcinka cyklu „Küstrin, Kostrzyn zabytki (nie)znane”. - Chcieliśmy pokazać, jak budynek wygląda w środku i do czego w przeszłości służyły poszczególne pomieszczenia - mówi Ryszard Dubik, autor cyklu, poświęconego historycznym zagadkom Kostrzyna. Po zakamarkach willi oprowadza nas Jerzy Dreger z Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Zajrzymy do gabinetu W. Wagenera, odwiedzimy część budynku, który był przeznaczony dla służby, zobaczymy pięknie zachowaną, reprezentacyjną klatkę schodową i salę bankietową (obecnie znajduje się tu pałac ślubów). Na piętrze willi znajduje się. m. in. przestronna sypialnia gospodarzy domu oraz pokoje ich dzieci. W czasie, gdy willa była urzędem miasta, pomieszczenia te zajmował burmistrz, wiceburmistrz, sekretarz oraz księgowość. Najnowszy odcinek cyklu „Küstrin, Kostrzyn zabytki (nie)znane” będzie można obejrzeć już niebawem na Facebooku na kanale "Küstrin, Kostrzyn zabytki mniej znane".

Tak zabytkowa willa Wagenera w Kostrzynie wygląda wewnątrz. Od 2010 r. nic tu się nie działo. Teraz budynek czeka duży remont.
Tak zabytkowa willa Wagenera w Kostrzynie wygląda wewnątrz. Od 2010 r. nic tu się nie działo. Teraz budynek czeka duży remont. Jakub Pikulik

Willa Wagenera w Kostrzynie ożyje na nowo

Od 2010 r., gdy urząd miasta przeniesiono z willi Wagenera do budynków po byłym przejściu granicznym, budowla stoi w większości pusta. W dwóch pomieszczeniach działa pałac ślubów, a w podziemiach pracownia plastyczna prowadzona przez Mariusza Kaczmarka. Miasto próbowało willę sprzedać, ale nie było chętnych. Przez osiem lat nie było pomysłu co zrobić z okazałym budynkiem w centrum. Niedawno udało się jednak dostać dofinansowanie na jego gruntowny remont.

Tak zabytkowa willa Wagenera w Kostrzynie wygląda wewnątrz. Od 2010 r. nic tu się nie działo. Teraz budynek czeka duży remont.
Tak zabytkowa willa Wagenera w Kostrzynie wygląda wewnątrz. Od 2010 r. nic tu się nie działo. Teraz budynek czeka duży remont. Jakub Pikulik

- Inwestycja będzie dofinansowana z pieniędzy unijnych. Projekt o dofinansowanie napisaliśmy wspólnie z gminą Słońsk i niemieckim miastem Seelow. We wszystkich trzech miastach powstaną miejsca pamięci nad Odrą i Wartą. To szlak obiektów, upamiętniających ważne aspekty historii tych miejscowości. W Kostrzynie będzie m. in. wyeksponowana historia przemysłu miasta. Dodatkowo znajdzie się tu punkt informacji turystycznej - wyjaśnia Agnieszka Żurawska-Tatała, kierownik biura Integracji Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej kostrzyńskiego magistratu. Ale to nie wszystko. Pomieszczenia na piętrze willi będą miejscem warsztatów artystycznych i manualnych dla dzieci, młodzieży i seniorów. Co ciekawe, na poddaszu urządzone zostaną miejsca noclegowe. Będą mogli z nich korzystać m. in. uczestnicy wcześniej wspomnianych warsztatów.

W Kostrzynie będzie m. in. wyeksponowana historia przemysłu miasta. Dodatkowo znajdzie się tu punkt informacji turystycznej

Remont zabytkowej willi ma kosztować ponad 1,2 mln euro. Milion euro miasto dostanie z unijnego dofinansowania. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku.

Remont będzie też w Słońsku

W sumie wartość projektu dla Kostrzyna, Słońska i Seelow to 3,9 mln euro. Słońsk z unijnej kasy dostanie pieniądze na remont dawnego domu kultury przy ul. Granicznej. Teraz budynek jest zamknięty i niszczeje. Osiem lat temu gmina odkupiła go od komornika. - Remont będzie kosztował milion euro, 85 proc. tej kwoty dostaniemy z dofinansowania. Będzie tu centrum edukacyjne, skomputeryzowana biblioteka, sala komputerowa, pracownia fotograficzna i plastyczna, sala konferencyjna, a na górze kilka pokoi noclegowych - wylicza Janusz Krzyśków, wójt Słońska. Remont, podobnie jak w przypadku Kostrzyna, ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Czytaj więcej o Kostrzynie nad Odrą: **Kostrzyn nad Odrą - informacje, wydarzenia, artukuły**

Zobacz też wideo: Historycy odgruzowują ul. Jatki na Starym Mieście w Kostrzynie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska