Odkrywamy Lubuskie Koleją
  Kostrzyn nad Odrą. 1 września wyruszyliśmy na podbój...

  Kostrzyn nad Odrą. 1 września wyruszyliśmy na podbój kostrzyńskiej twierdzy!

  Aleksandra Korn

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Kostrzyn nad Odrą wielu z Was może kojarzyć się jedynie ze słynnym festiwalem muzycznym, Przystankiem Woodstock (teraz: Festiwal Pol’and’Rock) i jego charyzmatycznym organizatorem, Jurkiem Owsiakiem. Jednak to lubuskie miasto jest również historyczną perłą, którą odkryliśmy wspólnie z POLREGIO w sobotę, 1 września, w ramach „Dni Twierdzy Kostrzyn”.
  Kostrzyn nad Odrą. 1 września wyruszyliśmy na podbój kostrzyńskiej twierdzy!
  1/9

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Nieco historii...


  W 1232 Władysław Odonic, książę wielkopolski, nadał ziemię kostrzyńską zakonowi rycerskiemu, templariuszom. W roku 1261 Kostrzyn określany był już mianem miasteczka i przeszedł w ręce Brandenburczyków. W latach 1535–1571 ze względu na dogodne położenie obronne, Jan Hohenzollern, margrabia Brandenburgii, przeniósł swoją rezydencję do Kostrzyna i rozpoczął przebudowę zamku oraz budowę potężnej twierdzy.

  Kostrzyn nad Odrą w wyniku oblężenia został poważnie zniszczony w roku 1945, a wraz z nim ucierpiała duża część umocnień bastionowych. Twierdza sukcesywnie odzyskuje jednak swój dawny wygląd – odrestaurowane zostały bowiem niektóre jej obiekty: Brama Berlińska, bastion Filip, bastion Brandenburgia, Brama Chyżańska oraz promenada Kattego. Warto nadmienić, że na terenie twierdzy znajdują się również bastion Król oraz ruiny kościoła i zamku.

  Tyle z podstawowych, historycznych informacji. Zobaczcie teraz naszą relację z wycieczki i poznajcie miejsca, które mielismy okazję zwiedzić podczas "Dni Twierdzy Kostrzyn".

  POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

  Odkrywamy lubuskie koleją  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia