Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KOSTRZYN NAD ODRĄ. 75 lat temu rozpoczęła się zagłada Kostrzyna. Miasto zostało niemal całkowicie zniszczone

Materiały Muzeum Twierdzy Kostrzyn, Jakub Pikulik
Tak po zakończeniu II wojny światowej wyglądało Stare Miasto w Kostrzynie nad Odrą.
Tak po zakończeniu II wojny światowej wyglądało Stare Miasto w Kostrzynie nad Odrą. archiwum
Ta bitwa rozpoczęła się 31 stycznia 1945 r. Pochłonęła nawet 10 tys. ludzkich istnień. W wyniku walk o Kostrzyn około 90 proc. jego zabudowy legło w gruzach. Stare Miasto po wojennych zniszczeniach już się nie odrodziło. Do dziś pozostaje ruiną i świadectwem okropieństwa wojny.

Czerwonoarmiści, zbliżając się do Kostrzyna, zapewne nie spodziewali się, że napotkają tu tak zaciekły opór Niemców. Kostrzyn został zmieniony w twierdzę. Obrońcy przygotowali punkty oporu, miasto otaczały okopy. Mimo tego 31 stycznia do Nowego Miasta wtargnął pododdział radzieckich czołgów. Atakującym udało się wedrzeć aż do śródmieścia. Atak jednak odparto. Kolejne dni to walka czerwonoarmistów o to, aby okrążyć broniące się miasto. Nadzieje Rosjan na zdobycie miasta z marszu przysnęły jak bańka mydlana.

Trwa głosowanie...

Czy interesujesz się historią regionu, w którym mieszkasz?

Zaciekła obrona Niemców miała swoje uzasadnienie. Kostrzyn miał bowiem duże znaczenie strategiczne. Przebiegała i do dziś przebiega przezeń linia kolejowa i droga w kierunku Berlina. Rozpoczęły się trwające dwa miesiące walki o miasto. Gdy się rozpoczynały, Kostrzyn był zamieszkały przez ludność cywilną. Była ona sukcesywnie ewakuowana na zachodni brzeg Odry już w czasie, gdy trwała bitwa. Zadaniem Niemców było jak najdłuższe utrzymanie Kostrzyna i powstrzymywanie tym samym czerwonoarmistów przed dalszym marszem w stronę stolicy Niemiec.

INFORMACJE ZE STAREGO MIASTA W KOSTRZYNIE

Walki były zacięte i krwawe. Rosjanie zdobywali Kostrzyn po kawałku. Niemcy bronili każdej dzielnicy, a później każdego domu. Zacięte walki toczyły się m. in. o Stare Miasto, które zostało niemal zrównane z ziemią. Ta część Kostrzyna nigdy nie została odbudowana. Pozostałości kamienic, budynków użyteczności publicznej, kościoła i zamku możemy tu oglądać po dziś dzień.

Bitwa pochłonęła nieznaną liczbę śmiertelnych ofiar, która sięgnąć mogła nawet 10.000. Na terenie miasta po dziś dzień znajduje się i ekshumuje ludzkie szczątki

Jak pisze Marcin Wichrowski w materiale opublikowanym na stronie internetowej Muzeum Twierdzy Kostrzyn, "bitwa pochłonęła nieznaną liczbę śmiertelnych ofiar, która sięgnąć mogła nawet 10.000. Na terenie miasta po dziś dzień znajduje się i ekshumuje ludzkie szczątki. Ponad 90% jego zabudowy legło w gruzach. Najstarsze dzieła Twierdzy doznały poważnych uszkodzeń wskutek ostrzału z nowoczesnych dział i trafień bombami lotniczymi. Kostrzyn zapadł w sen".

INFORMACJE Z KOSTRZYNA NAD ODRĄ

Polecamy wideo: Członkowie stowarzyszenia Perkun przekopują zapomniane piwnice, w których w 1945 r. był niemiecki lazaret. Prace prowadzone w porozumieniu z Muzeum Twierdzy Kostrzyn

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska