MKTG SR - pasek na kartach artykułów

KOSTRZYN NAD ODRĄ. Katastrofa budowlana na Starym Mieście w Kostrzynie. Runęła ceglana ściana nadszańca na bastionie Król [ZDJĘCIA]

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Zawaliła się ściana, dobudowana przy nadszańcu na bastionie Król przez czerwonoarmistów w 1945 r.
Zawaliła się ściana, dobudowana przy nadszańcu na bastionie Król przez czerwonoarmistów w 1945 r. Jakub Pikulik
Bastion Król to największy i najcenniejszy z ocalałych bastionów kostrzyńskiej twierdzy. Kilka dni temu runęła ściana osłaniająca jego nadszaniec. Wyrwa ma około siedmiu metrów długości. Mur jest w tak złym stanie, że bardzo możliwe są kolejne osuwiska.

- To co się wydarzyło ma charakter katastrofy budowlanej. Runęła ściana, którą w 1945 r. wybudowali żołnierze Armii Czerwonej na potrzeby znajdującego się tutaj cmentarza. Była czymś w rodzaju otuliny dla pierwotnej warstwy cegieł, dla właściwego nadszańca. Na tej wybudowanej przez nich ścianie zawisły m. in. tablice z nazwiskami poległych czerwonoarmistów i urny – mówi Ryszard Skałba, dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Podkreśla, że zniszczony mur nie stanowił wartości historycznej. Cenne jest to, co znajduje się pod nim, czyli pierwotna konstrukcja zabytkowego nadszańca.

– Wybudowana przez czerwonoarmistów ściana była czymś w rodzaju izolacji. Teraz odsłonięto pierwotną budowlę, która będzie wystawiona na działanie warunków atmosferycznych i zbiegiem lat będzie niszczała, a to już będzie duża strata. Trzeba pomyśleć o jej zabezpieczeniu. Jeśli się tego nie zrobi, to kwestią lat jest kolejna katastrofa, tym razem jednak dużo bardziej dotkliwa jeśli chodzi o wartość historyczną – przyznaje dyrektor muzeum.

Poznaj historię bastionu Król:

Formalnie właścicielem bastionu jest miasto. – Byliśmy na miejscu, odbyła się wizja lokalna, sporządzono dokumentację, która została przesłana konserwatorowi zabytków. Czekamy na wytyczne – mówi Zbigniew Biedulski, wiceburmistrz Kostrzyna nad Odrą. Na razie nie wiadomo jak zabezpieczyć popadający w ruinę nadszaniec i cały bastion. W grę może wchodzić m. in. zadaszenie nadszańca. Ale będzie to rozwiązanie doraźne. Gruntownego remontu potrzebuje cała budowla. Problem w tym, że to koszt kilkudziesięciu milionów złotych, których miasto nie ma. Próby otrzymania dofinansowania na kompleksowy remont kończyły się fiaskiem. Udało się zdobyć pieniądze jedynie na remont zabytkowej grodzy przyległej do bastionu, na ratunkowy remont fragmentów murów i zabezpieczenie jednej z flanek, które ucierpiały w 1945 r.

Zawaliła się ściana, dobudowana przy nadszańcu na bastionie Król przez czerwonoarmistów w 1945 r.
Zawaliła się ściana, dobudowana przy nadszańcu na bastionie Król przez czerwonoarmistów w 1945 r. Jakub Pikulik

W miejscu, gdzie zawaliła się ściana, jest bardzo niebezpiecznie. Gołym okiem widać, że stojący jeszcze mur też jest wybrzuszony i w każdej chwili może się zawalić. W wielu miejscach na cegłach widać szerokie pęknięcia. Wstęp na bastion Król od lat był wzbroniony. Wiszą tu mówiące o tym tablice. Faktem jednak jest, że niewielu turystów go przestrzegało. Po zawaleniu się cegieł teren dodatkowo ogrodzono taśmą ostrzegawczą i powieszono kolejne tablice z zakazem wstępu.

Bastion Król jest największym i najstarszym bastionem, wchodzącym w skład Twierdzy Kostrzyn.

Bastion Król w Kostrzynie to najstarsza taka budowla w Polsc...

Czytaj więcej o Kostrzynie nad Odrą: **Kostrzyn nad Odrą - informacje, wydarzenia, artykuły**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska