MKTG SR - pasek na kartach artykułów

KOSTRZYN NAD ODRĄ. Mieszkańcy i uczniowie jak co roku oddali hołd Sybirakom. Był marsz ulicami miasta

Mikołaj Nowek, klasa I HP, oprac. (pik)
Uczniowie i mieszkańcy wzięli udział w obchodach Dnia Sybiraka.
Uczniowie i mieszkańcy wzięli udział w obchodach Dnia Sybiraka. materiały zespołu szkół w Kostrzynie
We wtorek 17 września 2019 r. o godz. 11.15 w Kostrzynie nad Odrą jak co roku rozpoczęły się uroczyste obchody Dnia Sybiraka.

Na Plac Wojska Polskiego, usytuowany w centrum miasta, przybyli przedstawiciele władz miasta, członkowie koła Związku Sybiraków, delegacje służb mundurowych, uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych, Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej – Curie, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Kostrzyna nad Odrą.

To wyjątkowe spotkanie upamiętniające 80. rocznicę napaści armii sowieckiej na Polskę oraz 30. rocznicę powstania koła Związku Sybiraków w Kostrzynie nad Odrą rozpoczął jego przedstawiciel, kierując do wszystkich zebranych słowa powitania.

Zobacz też wideo: Zielonogórscy Sybiracy - promocja książki

Niezwykłą atmosferę wywołały słowa wiersza pt. „Ballada Zesłańców” oraz fragmenty wspomnień kostrzyńskich Sybiraków: Izabeli Grewling, Marii Szydełko i Zenona Pezowicza, które zaprezentowali uczniowie klasy pierwszej liceum ogólnokształcącego.

Niezwykłą atmosferę wywołały słowa wiersza pt. „Ballada Zesłańców” oraz fragmenty wspomnień kostrzyńskich Sybiraków: Izabeli Grewling, Marii Szydełko i Zenona Pezowicza, które zaprezentowali uczniowie klasy pierwszej liceum ogólnokształcącego. W swych prostych słowach wyrażały ogromne cierpienie i wiarę Sybiraków oraz wielką tęsknotę za Ojczyzną ludzi zesłanych na „nieludzką ziemię” w roku 1940.

Odśpiewany przez wszystkich zebranych hymn państwowy oraz słowa Prezesa koła kostrzyńskich Sybiraków Pana Mariana Pezowicza, skierowane szczególnie do dzieci i młodzieży, uświadomiły, że są oni ważnym ogniwem sztafety polskich pokoleń, dla której Ojczyzna, honor i patriotyzm są najwyższymi wartościami.

Po zakończeniu pierwszej części uroczystości jej uczestnicy, tworząc zwartą kolumnę, rozpoczęli 13. Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru i udali się na Cmentarz Komunalny. Tam odśpiewano hymn Sybiraków, po którym ks. kan. Wojciech Skóra odmówił modlitwę za dusze tych, którzy spoczęli pod śniegami Syberii, na zawsze zasnęli na stepach Kazachstanu oraz tych, którzy jako repatrianci z Kresów Wschodnich po wojnie osiedlili się w Kostrzynie nad Odrą i tu budowali nową Ojczyznę.

Punktualnie o godz. 12.00 Dominika i Przemysław - uczniowie drugiej klasy liceum odczytali Apel Pamięci Sybiraków.

Punktualnie o godz. 12.00 Dominika i Przemysław - uczniowie drugiej klasy liceum odczytali Apel Pamięci Sybiraków. Przywołano do apelu osoby oraz miejsca deportacji i cierpień tysięcy zesłańców, o których nie wolno zapomnieć i którym należy się wdzięczność za to, czego dokonali dla następnych pokoleń Polaków.

Na zakończenie uroczystości przybyłe delegacje złożyły kwiaty i zapaliły symboliczne znicze, pod Pomnikiem Ofiar Terroru Stalinowskiego.

Kolejna żywa lekcja polskiej historii - Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru, jak co roku zorganizowany przez Zespół Szkół w Kostrzynie nad Odrą, przeszedł do historii.

Polecamy wideo: Białystok upamiętnił Sybiraków w XIV Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska