Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KOSTRZYN NAD ODRĄ. Muzeum Twierdzy Kostrzyn w 2019 r. odwiedziło rekordowo dużo turystów. Jedna trzecia z nich to goście z zagranicy

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Na terenie Starego Miasta w Kostrzynie co roku odbywają się Dni Twierdzy Kostrzyn, które przyciągają setki turystów.
Na terenie Starego Miasta w Kostrzynie co roku odbywają się Dni Twierdzy Kostrzyn, które przyciągają setki turystów. Jakub Pikulik
12.835 – tyle osób kupiło bilety i zwiedziło ekspozycję muzealną w bastionie Filip na Starym Mieście w Kostrzynie nad Odrą. To o ponad 11 proc. więcej, niż przed rokiem. Ruch turystyczny jest tak duży, że muzeum zaczyna brakować kadry do jego obsługi.

Muzeum w kazamatach bastionu Filip zostało otwarte w maju 2014 r. – Przez pięć lat co roku liczba turystów odwiedzających to miejsce rosła. Na początku tego sezonu nic nie zapowiadało, że kolejny rekord zostanie pobity. Okazało się jednak, że w drugiej części roku odwiedziło nas bardzo wielu gości – mówi Ryszard Skałba, dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Przez pięć lat co roku liczba turystów odwiedzających to miejsce rosła

Liczby mówią same za siebie. W 2019 r. ekspozycję w Filipie odwiedziło 12.835, czyli o 1.251 więcej, niż przed rokiem. Wśród odwiedzających w tym roku było 8.344 obywateli Polski i 4.491 obcokrajowców, głównie z Niemiec i coraz częściej z Ukrainy, chociaż byli też goście Wielkiej Brytanii, USA, Szwecji, Holandii, Francji, Hiszpanii, Włoch, Czech, a nawet Chin i Japonii. Najwięcej turystów odwiedza kostrzyńskie muzeum w maju, lipcu i sierpniu. Około 10 proc. zwiedzających stanowią mieszkańcy Kostrzyna, pozostali to goście z innych miast Polski i z zagranicy. Przypomnijmy: W 2014 r., gdy otwarto ekspozycję, zwiedziło ją 4.870 osób.

INFORMACJE Z KOSTRZYNA NAD ODRĄ

- Z jednej strony tak duża frekwencja to dla nas powód do dumy, jednak z drugiej zaczyna nam brakować kadry, żeby obsłużyć cały ten ruch turystyczny. Mamy tak naprawdę czterech pracowników, którzy w sezonie są w to zaangażowani. Ja sam przepracowałem w tym roku 26 weekendów. Nie narzekam z tego powodu, jednak to pokazuje skalę naszego obłożenia pracą. Od dłuższego czasu mamy wakat na jedno stanowisko. Poszukiwaliśmy historyka ze znajomością języka niemieckiego. Taka osoba się jednak nie zgłosiła, więc zatrudnimy historyka, który zacznie pracę z początkiem 2020 r. – mówi dyrektor kostrzyńskiej placówki. Dodaje, że w 2019 r. muzeum doszło do granicy możliwości, jeśli chodzi o obsługę ruchu turystycznego.

Z jednej strony tak duża frekwencja to dla nas powód do dumy, jednak z drugiej zaczyna nam brakować kadry, żeby obsłużyć cały ten ruch turystyczny

Co najbardziej ciekawi turystów? Kostrzyńscy muzealnicy przyznają, że jeśli chodzi o same stare miasto, to turystów z Niemiec najbardziej interesuje historia Fryderyka II Wielkiego, czy Hansa Hermanna von Kattego. Polskich turystów najbardziej ciekawią natomiast ruiny i pozostałości starówki. – Jeśli zaś chodzi o samą ekspozycję muzealną, to zdecydowanie największe zainteresowanie wzbudza wystawa poświęcona II wojnie światowej i walkom o zdobycie miasta – mówi R. Skałba.

Mimo, że w bastion Filip został przystosowany do eksponowania zabytków, to jednak panujący w nim mikroklimat uniemożliwia prezentację wszystkich zbiorów. Te najcenniejsze pod względem archeologicznym eksponaty przechowywane są w siedzibie muzeum. Wilgoć i nieodpowiednia temperatura, które panują w kazamatach, mogłyby im bowiem zaszkodzić. Władze muzeum zastanawiają się nad innym miejscem, w którym mogłyby być prezentowane zbiory wydobyte z ziemi w Kostrzynie i okolicach.

Kostrzyńscy muzealnicy z niepokojem patrzą w przyszłość. Obawiają się, że nadchodzące inwestycje: budowa nowych mostów na Warcie i Odrze, budowa obwodnicy miasta, przebudowa linii kolejowych, budowa nowego mostu kolejowego na Odrze skomplikują dojazd do Kostrzyna i zniechęcą turystów do odwiedzania muzeum. – Z drugiej jednak strony rozumiemy, że te inwestycje są konieczne – podkreśla R. Skałba.

Zobacz też wideo: Górzyca, powiat słubicki. W polach, na których niebawem stanie osiedle domków jednorodzinnych, znaleziono prawdziwe skarby sprzed ponad 3 tys. lat. Mówi Krzysztof Socha, archeolog w Muzeum Twierdzy Kostrzyn

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska