Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kostrzyn nad Odrą: Odkopali sarkofag

Redakcja
- Mamy już co pokazać - cieszy się Marta Gontarz z centrum informacji turystycznej, które działa na starym mieście. Tu na razie gromadzone są pamiątki, które trafią później do muzeum twierdzy.
- Mamy już co pokazać - cieszy się Marta Gontarz z centrum informacji turystycznej, które działa na starym mieście. Tu na razie gromadzone są pamiątki, które trafią później do muzeum twierdzy. fot. Kazimierz Ligocki
Na Starym Mieście można oglądać unikalne wykopaliska.

Wieko trumny Katarzyny Brunszwickiej, żony założyciela miasta, i cenny sarkofag, w których były prochy kostrzyńskich szlachciców wzbudzają zainteresowanie turystów, którzy przyjeżdżają na starówkę.

- Mamy te eksponaty od niedawna i na razie można je oglądać w centrum informacji turystycznej - mówiła nam Marta Gontarz, stażystka, która rozpoczęła tam niedawno pracę.
Docelowo mają trafić do muzeum twierdzy, która za kilka miesięcy ma być urządzone w wyremontowanym bastionie Filip.

Wykopali i odnowili
Sarkofag pochodzi z 1713 roku. Ze znajdującego się na nim napisu wynika, że złożono w nim prochy kilku szlachetnie urodzonych osób. Został odkopany podczas prac archeologicznych prowadzonych na starówce w 1999 roku. Znaleziono też wtedy cynkowe wieko trumny K. Brunszwickiej z 1574 roku. Oba eksponaty wykopano w okolicach kościoła, który do 1945 roku stał na Starym Mieście. Podczas oblężenia twierdzy został zniszczony, a krypta zagruzowana. Kilka miesięcy temu wykopaliska odnowiono w pracowni konserwacji dzieł sztuki Zamku Książąt Pomorskich (kosztowało to 20 tys. zł). Pod koniec ubiegłego roku wróciły do Kostrzyna. Lubuski konserwator zabytków wpisał je już do rejestru cennych historycznych pamiątek.

Dobry kierunek

Rzecznik magistratu Przemek Jocz jest przekonany, że miasto może dużo zyskać dzięki starówce. - Ściąga ona do nas coraz więcej turystów, szczególnie z Niemiec - tłumaczył. Z myślą o nich w tym roku będzie budowana ścieżka rowerowa i chodnik, od mostu granicznego do punktu informacji turystycznej, który znajduje się w odrestaurowanej w ubiegłym roku Bramie Berlińskiej. - Zagląda do nas wielu byłych mieszkańców Kostrzyna - wspominała M. Gontarz. Kilka dni temu jeden z nich przywiózł jej mapkę starego miasta i opowiadał, gdzie można było napić się kawy, w którym miejscu stała szkoła, dokąd zabierał na randki narzeczoną.

Burmistrzowi Andrzejowi Kuntowi marzy się, żeby starówkę całkowicie odbudować. Chciałby, żeby powstały tu kamienice nawiązujące do starej zabudowy i budynki użyteczności publicznej. Pierwszy krok miasto już zrobiło. Uzbroiło cały teren. - To dobry pomysł, bo zaczyna u nas brakować ciekawych terenów pod budownictwo - powiedział nam Zdzisław Zieliński.

Beata Bielecka
095 758 07 61
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska