KOSTRZYN NAD ODRĄ. Rzeź drzew przy linii kolejowej Kostrzyn-Barnówko. Kolej tłumaczy dlaczego wycięto setki drzew

Jakub PikulikZaktualizowano 
Setki drzew wycięto wzdłuż linii kolejowej Kostrzyn - Barnówko. Jakub Pikulik
Setki drzew, które od lat rosły przy linii kolejowej do Barnówka, poszły pod topór. Sprawa zbulwersowała część mieszkańców. – Wycięto zupełnie zdrowe okazy i to jeszcze w okresie lęgowym – mówią oburzeni ludzie. Co na to kolej?

O tej sprawie równocześnie poinformowało nas kilku Czytelników z Kostrzyna i Dąbroszyna. – Kto wydał decyzję o wycięciu tych drzew? Przecież tam były m. in. dorodne, zdrowe dęby! Komy one przeszkadzały? Drzewa rosły od lat, nie stanowiły zagrożenia – mówi oburzony mieszkaniec Dąbroszyna. – Drzewa są wycinane bez żadnego powodu, i to jeszcze w czasie, gdy trwa okres lęgowy – mówi drugi z Czytelników, mieszkaniec Kostrzyna.

Wycinka drzew była konieczna?

Chodzi o wycinkę przy linii kolejowej do Barnówka. Nie ma na niej dużego ruchu pociągów, jeżdżą tędy praktycznie tylko składy z cysternami, obsługujące kopalnię ropy naftowej i gazu ziemnego w okolicy Dębna. Odwiedziliśmy miejsca, które wskazali nasi Czytelnicy. Faktycznie, wzdłuż torów wycięto setki dorodnych drzew, mniejszych drzewek i po prostu krzaków. Gdy byliśmy na miejscu, to gdzieniegdzie pracowali jeszcze pilarze. Przy jednej z dróg na terenie strefy przemysłowej leży ogromna hałda ściętych drzew i krzewów. Większe pnie i konary pocięte są na kawałki u łożone przy torach. – Jakoś tak łyso się zrobiło. Drzewa nikomu nie przeszkadzały, nie ograniczały widoczności, nie powodowały zagrożenia, a chociaż cień dawały – mówi pan Dawid, kierowca, którego spotykamy przy ul. Gorzowskiej.

Kolej tłumaczy, że chodzi o bezpieczeństwo

Z pytaniem o powody wycinki zwróciliśmy się do PKP Polskie Linie Kolejowe. - Prace związane z oczyszczeniem terenu przy linii kolejowej Baranówko – Kostrzyn, podobnie jak przy innych liniach kolejowych, są związane z koniecznością utrzymania bezpieczeństwa na sieci kolejowej – wyjaśnia Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP PLK. Kolej tłumaczy, że taki obowiązek na PKP PLK nakładają przepisy. - Zgodnie z Ustawą o transporcie kolejowym z 28 marca 2003 r. oraz rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 7 sierpnia 2008 r. drzewa nie mogą rosnąć w odległości mniejszej niż 15 metrów od torów. Taka sytuacja zagrażałaby bezpieczeństwu ruchu. Do oczyszczenia terenu, zgodnie z przepisami, zobowiązany jest zarządca infrastruktury kolejowej – tłumaczy R. Śledziński.

Drzewa się łamią i stwarzają zagrożenie

Przedstawiciel PLK zaznacza, że w województwie lubuskim coraz częściej dochodzi do anomalii pogodowych. - W wyniku silnych wiatrów, tylko w ubiegłym roku, na terenie Zakładu Linii Kolejowych w Zielonej Górze zanotowaliśmy 24 przypadki związane z powalonymi drzewami lub połamanymi przez silny wiatr konarami, które spadały na tory i wstrzymywały na ruch pociągów. Jest to bardzo poważne zagrożenie. Tego typu sytuacje doprowadziły do opóźnienia 56 pociągów. Właściwe utrzymanie terenów wokół linii kolejowych ma zapobiegać i ograniczać tego typu zdarzenia – tłumaczy R. Śledziński. Zapewnia jednocześnie, że wszystkie prace prowadzone są zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Czytaj więcej o Kostrzynie nad Odrą: **Kostrzyn nad Odrą - informacje, wydarzenia, artykuły**

Zobacz też wideo: Dramat w Świebodzinie. Pijany Ukrainiec wjechał ciężarówką na przejazd kolejowy wprost pod nadjeżdżający pociąg. Mężczyzna usłyszał zarzuty

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-05-07T16:12:15 02:00, Rem:

Niech się jeszcze wytłumaczą jak zdejmowali gniazda wycinając w okresie lęgu...ktoś się tym powinien zainteresować....

Tym, jak najbardziej, ciekawe kto podpisuje zgody... Choć pewnie w tym przypadku ...uj z ptokami.

G
Gość
2019-05-07T13:01:13 02:00, Jandab:

Jest dla mnie zrozumiałe wycinanie drzew przy liniach na których panuje duży ruch w tym pasażerski ale ta sie do takich nie zalicza. 2,3 składy towarowe jadące 20kmh w tygodniu. Pozwolenie jest to trzeba korzystać (drewno kosztuje) nie patrząc na innych jak to się przyjęło w naszym kraju. Nie pisze wiecej bo jeszcze jutro o 6 rano ktoś zapuka do mych dzwi "takie czasy"

2019-05-07T16:03:55 02:00, Gość:

Jak wykoleiła by się cysterna to była by dopiero strata dla środowiska. Ciąć mrówka nie czeka na zaproszenie do domu jest częścią przyrody i wszystko co robi jest naturalne. Człowiek jest częścią przyrody i wszystko co robi jest tak samo czescia przyrody jak działania mrówki. Dla wierzących to bez znaczenia wiara was obroni. Niech żyje wąż9

2019-05-08T07:11:50 02:00, Tomasz:

Witam

Tacy durnie jak Ty powinni już dawno wyginac, ten kraj cały obsiany taka patologia, masakra

Tomek

Prawda

G
Gość
2019-05-08T09:04:46 02:00, Ogórek:

Kolej dostała pieniądze to wydaje.

A przepis sami napisali i minister podpisał.

A słowo bezpieczeństwo to wytrych, tym sposobem można wyciąc każde drzewo.

A co z drzewami wyższymi jak 15 metrów i rosnącymi dalej jak 15 metrów od torów?

O tym to już myśliciele z PKP nie pomyśleli.

2019-05-08T11:50:24 02:00, Piotr:

Człowieku i dlatego się wycina drzewa do 15m jak są wyższe to tylko korona spadnie na tory i mnie szkód

Zastanów się co piszesz

Pewnie koło domu masz miliony drzew które za dziesiątki lat jebna na twoją chatę i po problemie

Zastanów się co klepiesz

Racja

P
Piotr
2019-05-08T09:04:46 02:00, Ogórek:

Kolej dostała pieniądze to wydaje.

A przepis sami napisali i minister podpisał.

A słowo bezpieczeństwo to wytrych, tym sposobem można wyciąc każde drzewo.

A co z drzewami wyższymi jak 15 metrów i rosnącymi dalej jak 15 metrów od torów?

O tym to już myśliciele z PKP nie pomyśleli.

Człowieku i dlatego się wycina drzewa do 15m jak są wyższe to tylko korona spadnie na tory i mnie szkód

Zastanów się co piszesz

Pewnie koło domu masz miliony drzew które za dziesiątki lat jebna na twoją chatę i po problemie

Zastanów się co klepiesz

J
Jarooo

Ja pier.... Ludzie co z wami

Kolej na granicę 15 m to tnie

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wy też macie swoje działki i wycinanie jak chcecie

O co wam chodzi ?

Jestem kolejarzem i wiem że drzewa bardzo ale to bardzo zasłaniają trasę

Ogarnijcie się

Pozdrawiam wszystkich

O
Ogórek

Kolej dostała pieniądze to wydaje.

A przepis sami napisali i minister podpisał.

A słowo bezpieczeństwo to wytrych, tym sposobem można wyciąc każde drzewo.

A co z drzewami wyższymi jak 15 metrów i rosnącymi dalej jak 15 metrów od torów?

O tym to już myśliciele z PKP nie pomyśleli.

T
Tomasz
2019-05-07T13:01:13 02:00, Jandab:

Jest dla mnie zrozumiałe wycinanie drzew przy liniach na których panuje duży ruch w tym pasażerski ale ta sie do takich nie zalicza. 2,3 składy towarowe jadące 20kmh w tygodniu. Pozwolenie jest to trzeba korzystać (drewno kosztuje) nie patrząc na innych jak to się przyjęło w naszym kraju. Nie pisze wiecej bo jeszcze jutro o 6 rano ktoś zapuka do mych dzwi "takie czasy"

2019-05-07T16:03:55 02:00, Gość:

Jak wykoleiła by się cysterna to była by dopiero strata dla środowiska. Ciąć mrówka nie czeka na zaproszenie do domu jest częścią przyrody i wszystko co robi jest naturalne. Człowiek jest częścią przyrody i wszystko co robi jest tak samo czescia przyrody jak działania mrówki. Dla wierzących to bez znaczenia wiara was obroni. Niech żyje wąż9

Witam

Tacy durnie jak Ty powinni już dawno wyginac, ten kraj cały obsiany taka patologia, masakra

Tomek

R
Robert

Witam

W tym kraju nie dba się o nic tylko własną kieszeń nabić i Wszyscy robią pod siebie i wszystko tłumacza byle czym byle niszczyć a drzewa wycinaja bo coraz więcej jest domów z kominka i i trzeba jakoś tanio czymś je opalać, tak jest i o tym Wiem z bardzo pewnych źródeł, szkoda tylko zwierząt korzystających z dobrą natury i drzew, Wytnij ie wszystkie drzewa a potem będą pierniczycie, że mają susze i kataklizmu, durny Polski naród, szkoda słów

Pozdrawiam Robert

O
Obóz dla tłuszczy

Cała linia kolejowa parkiem narodowym! 😉

G
Gość
2019-05-07T15:50:38 02:00, Leon:

Kolej zwietrzyla interes w sprzedaży drewna i tyle w temacie

A po ile leon sprzedaja to drewno ,kupiłeś,daj inf.

R
Rem

Niech się jeszcze wytłumaczą jak zdejmowali gniazda wycinając w okresie lęgu...ktoś się tym powinien zainteresować....

G
Gość
2019-05-07T13:01:13 02:00, Jandab:

Jest dla mnie zrozumiałe wycinanie drzew przy liniach na których panuje duży ruch w tym pasażerski ale ta sie do takich nie zalicza. 2,3 składy towarowe jadące 20kmh w tygodniu. Pozwolenie jest to trzeba korzystać (drewno kosztuje) nie patrząc na innych jak to się przyjęło w naszym kraju. Nie pisze wiecej bo jeszcze jutro o 6 rano ktoś zapuka do mych dzwi "takie czasy"

Jak wykoleiła by się cysterna to była by dopiero strata dla środowiska. Ciąć mrówka nie czeka na zaproszenie do domu jest częścią przyrody i wszystko co robi jest naturalne. Człowiek jest częścią przyrody i wszystko co robi jest tak samo czescia przyrody jak działania mrówki. Dla wierzących to bez znaczenia wiara was obroni. Niech żyje wąż9

L
Leon

Kolej zwietrzyla interes w sprzedaży drewna i tyle w temacie

J
Jandab

Jest dla mnie zrozumiałe wycinanie drzew przy liniach na których panuje duży ruch w tym pasażerski ale ta sie do takich nie zalicza. 2,3 składy towarowe jadące 20kmh w tygodniu. Pozwolenie jest to trzeba korzystać (drewno kosztuje) nie patrząc na innych jak to się przyjęło w naszym kraju. Nie pisze wiecej bo jeszcze jutro o 6 rano ktoś zapuka do mych dzwi "takie czasy"

G
Gość

Mogli też wspomnieć o kilku ogromnych pożarach, które zaczęły się właśnie od zapalenia takich drzew od iskier z kół

Dodaj ogłoszenie